Następne warstwy bloczków. Kolejne warstwy bloczków muruje się już na cienkie spoiny z zaprawy klejowej. Przed ich ułożeniem każdą wcześniejszą szlifuje się za pomocą struga lub specjalnej pacy (Fot. 9).


Uwaga! Po szlifowaniu należy górną powierzchnię ściany oczyścić, za pomocą szczotki, z okruchów betonu i pyłu; bez tego nie da się ułożyć kolejnej warstwy na cienką spoinę.
Połączenie ze ścianami wewnętrznymi. Wszystkie wewnętrzne ściany nośne są wykonywane równolegle z zewnętrznymi przez przemurowanie (Fot. 10). Ściany działowe łączymy z nośnymi na strzępia lub pozostawiając w co drugiej lub trzeciej spoinie blaszane kotwy.
Nadproża. Nadproża w ścianach jednowarstwowych najlepiej zrobić z gotowych zbrojonych belek z betonu komórkowego (Fot. 11). Nie tworzą one bowiem mostków termicznych, tak jak te wykonywane w specjalnie do tego przeznaczonych kształtkach U, w których umieszcza się zbrojenie, beton i ocieplenie.


Naroża i podokienniki. Zdarza się, że ściany jednowarstwowe rysują się pod wpływem zmian temperatury. Dotyczy to narożników i podokiennych fragmentów ścian, zwłaszcza niskich i pod dużymi oknami. Rysy te są zwykle niewielkie. Warto się jednak przed nimi zabezpieczyć, umieszczając w niewielkich rowkach, wykonanych za pomocą rylca, dwa żebrowane pręty stalowe o średnicy 6-8 mm, zatopione w zaprawie klejowej lub cementowej.
W narożnikach ścian (Rys. 1) zbrojenie wzmacniające powinno się układać pod kątem prostym w dwóch kolejnych spoinach. Takie wzmocnienie warto zrobić przynajmniej w dwóch miejscach na wysokości każdej kondygnacji.
Także niskie ściany pod oknami, zwłaszcza dużymi, warto wzmocnić w podobny sposób jak narożniki (Rys. 2). Zbrojenie z pojedynczych prętów lub połączonych skratowaniem układa się w spoinie pod ostatnią warstwą bloczków. Poza ościeże powinno być ono przedłużone z każdej strony okna na długość nie mniejszą niż 50 cm.
Dobrze jest też – w narożnikach ścian i podokiennikach – wykonać podczas murowania spoiny pionowe, choć ze względu na wpusty i wypusty na czołowych powierzchniach bloczków nie jest to wcale łatwe.


Ochrona przed deszczem. Ściany z betonu komórkowego dobrze jest chronić przed ulewnym deszczem. Najlepiej na zakończenie dnia pracy przykryć je od góry pasami folii budowlanej (Fot. 12).
