Jeśli byłaby to wanna żeliwna, a do tego miałaby murowaną obudowę, to jej ciężar, nawet bez wody mógłby przekraczać 300 kg. Po napełnieniu wodą taka wanna mogłaby ważyć nawet pół tony. Ale także zdecydowanie lżejsze od niej wanny akrylowe lub blaszane, po uwzględnieniu napełniającej je wody, należą do tych elementów wyposażenia łazienki, których zmiana usytuowania bez konsultacji z projektantem, ze względu na ich ciężar, mogłaby zagrażać bezpieczeństwu domu, a więc i jego mieszkańcom.
Nie byłoby żadnego problemu ze zmianą miejsca zamontowania wanny, gdyby rzecz dotyczyła łazienki na parterze, pod warunkiem oczywiście, że dom jest niepodpiwniczony.
Gdy jednak łazienka znajduje się na poddaszu, wanna stanowi poważne obciążenie dla stropu. Dlatego jej ustawienie w innym miejscu niż przewidział to projektant, może doprowadzić nawet do przeciążenia stropu (Fot. 1).
Nie wnikając w zasady projektowania stosowanych w domach jednorodzinnych stropów żelbetowych, można z grubsza przyjąć, że im bliżej podpierających je ścian znajdują się największe ich obciążenia, tym dla nich lepiej pod względem wytrzymałościowym, i tym mniej się będą uginać (Rys. 1).
Zakładając, że strop oparty jest na ścianach zewnętrznej i wewnętrznej nośnej, to ciężka wanna usytuowana pod oknem dachowym praktycznie nie wpływa na jego ugięcia. Inaczej jest, gdybyśmy tę wannę chcieli ustawić pod ścianą działową, mniej więcej w połowie rozpiętości stropu. Ciężar wanny w połączeniu z też sporym ciężarem własnym ściany działowej, stanowiłyby bardzo duże obciążenie stropu i powinien on zostać dla takiej lokalizacji wanny zaprojektowany.
Jeśli więc zmiany ustawienia wanny chcielibyśmy dokonać, gdy konstrukcja domu jest już gotowa, to powinniśmy sprawdzić, czy strop jest w stanie przenieść bezpiecznie takie obciążenia.
Problemy instalacyjne
Więcej problemów przy zmianie położenia wanny niż kwestia nośności stropu (choć jest ona tutaj z pewnością kluczowa), możemy mieć z instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi. Szczególnie te ostatnie mogą sprawić spore kłopoty, gdyż rury odprowadzające wodę z wanny muszą mieć określone spadki.
Może się więc okazać, jeśli odległość od wanny w nowym miejscu do istniejącego pionu kanalizacyjnego jest duża, że będzie ona musiała stać na podwyższeniu. Trzeba bowiem pamiętać, że podejścia do pionów kanalizacyjnych są ustalane na etapie wykonywania podłogi na gruncie i nie bardzo można je później zmienić, bez kosztownych przeróbek w budynku.
Mniejszy problem jest zwykle z doprowadzeniem ciepłej i zimnej wody, ale i tu możemy natknąć się na różne utrudnienia.
Rada, którą warto wziąć pod uwagę
Nad rozmieszczeniem wszystkich urządzeń w łazience (i kuchni) zastanawiajmy się na etapie projektowania domu. Zmiany dokonywane na etapie robót wykończeniowych mogą być bardzo kosztowne, a czasem wręcz niemożliwe (jeśli wykluczymy sięganie po nadzwyczajne środki techniczne i finansowe).