Czy łatwo jest zmienić miejsce montażu grzejnika łazienkowego?

14 lutego 2022

Gdy buduje się dom, rozmieszczenie wszystkich grzejników powinno się zaplanować przed ułożeniem instalacji grzewczej. Jeśli jednak kupujemy dom lub mieszkanie od dewelopera, może się okazać, że z powodu położenia grzejnika łazienkowego nie możemy urządzić łazienki tak, jakbyśmy chcieli.

Tymczasem nie jest to powód do rezygnacji z naszych planów, zwłaszcza gdy nie chcemy przełożyć grzejnika na inną ścianę, a jedynie przesunąć go w lewo lub prawo o kilkadziesiąt centymetrów (Fot. 1).

Fot. 1 – Ten grzejnik pierwotnie znajdował się prawie na środku ściany i uniemożliwiał wykonanie ścianki szafy, w której miała zostać ukryta pralka

Takie przemieszczenie grzejnika nie musi nawet wymagać przerabiania instalacji grzewczej. Wystarczy tylko zdjąć go z zaworów i przesunąć je w lewo lub prawo (Rys. 1), wykuwając na przewody nowe bruzdy w ścianie. Podczas takiej operacji zawory przesuwają się po okręgu, w związku z tym – jeśli grzejnik był pierwotnie zamontowany dość wysoko – nawet jego znaczne przemieszczenie w bok nie przesunie go zbytnio w kierunku podłogi (Fot. 2).

Rys. 1 – Przesunięcie łazienkowego grzejnika bez przerabiania instalacji nie jest trudne; nie musi też wiązać się z dużym obniżeniem jego położenia w nowym miejscu
Fot. 2 – Po przesunięciu grzejnika (bez przerabiania instalacji) bliżej drzwi do łazienki, pozostał on nadal w sporej odległości od podłogi

Przykładowo: jeśli pierwotnie zawory grzejnikowe znajdowały się na przykład w odległości a = 100 cm od podłogi, to po przesunięciu ich w poziomie o b = 25 cm, położenie grzejnika obniży się o c = 9 cm, a przy b = 30 cm byłoby to c = 12 cm.

Szacunki te są oczywiście pewnym przybliżeniem, bo w rzeczywistości przewody zasilające na pewnym odcinku od podłogi prowadzi się obok siebie, by dopiero dalej rozchylić je w kierunku zaworów grzejnika (Fot. 3).

Nie zmienia to jednak faktu, że da się przesunąć grzejnik bez przerabiania instalacji grzewczej i bez znacznego zbliżania go do podłogi.

Gdy zawory zostaną już na trwałe osadzone w ścianie w nowym położeniu (oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu, czy są w jednym poziomie), przykręcamy do nich podwieszony na uchwytach grzejnik – tym razem w lokalizacji, w której nie przeszkadza nam on już w urządzeniu łazienki według naszego pomysłu (Fot. 4).

Fot. 3 – Gorącą wodę do grzejnika łazienkowego doprowadzają dwa przewody – zasilający i powrotny (na tym etapie budowy na ich końcach nie ma jeszcze zaworów podłączeniowych)
Fot. 4 – Zmiana położenia grzejnika odbywa się oczywiście po odłączeniu go od zaworów zamykających dopływ gorącej wody (na prawym zaworze zamontowana jest głowica termostatyczna)
Zobacz także
Zamknięte skrzydła okien oddzielają fizycznie wnętrze domu od otoczenia, jednocześnie przez szyby umożliwiając...
Wille Marzewickie to kameralne osiedle budynków nawiązujących stylistyką do klasycznych rezydencji. Te eleganckie...
Zewnętrzne ściany jednowarstwowe są z definicji jednolite pod względem materiałowym. Oznacza to, że same z...
Fot. KFD
Kominek z płaszczem wodnym, nazywany czasem po prostu wodnym, może być źródłem ciepła dla centralnego...