W którą stronę powinny się otwierać drzwi wejściowe?

19 sierpnia 2024

listek54W przepisach budowlanych nie ma zapisu, dotyczącego wymaganego kierunku otwierania drzwi wejściowych do domu. Zatem to przede wszystkim od projektanta i inwestora zależy, czy będą się one otwierać na zewnątrz, czy do wnętrza domu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

Jak większość decyzji budowlanych, także tę dotyczącą kierunku otwierania drzwi wejściowych najlepiej jest podjąć na etapie projektowania domu lub wybierania projektu gotowego. Może się bowiem zdarzyć, że przyjęte w projekcie rozwiązania dotyczące strefy wejścia do domu, mogą później znacznie ograniczyć możliwość wyboru.

Zakładając, że decyzja w kwestii kierunku otwierania drzwi wejściowych nie jest niczym ograniczona, na pewno warto przyjrzeć się zaletom i wadom obu możliwości.

Bezpieczeństwo

Zwolennicy otwierania drzwi do wewnątrz (Rys. 1), podkreślają, że trudniej je wyważyć, bo zawiasy są od środka domu, pozostają więc niedostępne dla złodzieja. Tymczasem nie ma to większego znaczenia. Wystarczy jeśli drzwi będą miały stalową konstrukcję i podwyższoną odporność na włamanie, mocno zakotwioną w ścianach metalową ościeżnicę oraz solidne zawiasy i porządny, obwiedniowy zamek, to złodziej nawet nie będzie próbował ich forsować. I nie będzie miało znaczenia, w którą stronę się otwierają. W końcu intruz ma do dyspozycji zawsze dużo gorzej zabezpieczone okna lub drzwi tarasowe…

Rys. 1 – Drzwi wejściowe otwierane do środka nie sprawią kłopotu, jeśli do domu nie trzeba wchodzić przez niewielki przedsionek, zwany wiatrołapem, który jest jeszcze obecny w wielu polskich domach

Komunikacja

Drzwi otwierane na zewnątrz (Rys. 2) mają być mniej przyjazne dla gości, bo żeby mogli wejść do domu, muszą najpierw zrobić krok do tyłu na podeście. Tym czasem prawda jest taka, że w Polsce domy jednorodzinne są w większości ogrodzone, więc gościom najpierw otwiera się furtkę domofonem, a gdy są już na ścieżce prowadzącej do domu, gospodarze witają ich stojąc w otwartych drzwiach. Nigdzie więc nie muszą się cofać…

Komunikacyjnie sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, gdy drzwi są otwierane do wewnątrz, a za nimi znajduje się niewielki wiatrołap, które to rozwiązanie jest często spotykane w polskich domach. Ruch w takim ciasnym wnętrzu jest szczególnie utrudniony zimą, podczas zamykania drzwi zewnętrznych i otwierania wewnętrznych.

Rys. 2 – Gdy drzwi wejściowe otwierane są na zewnątrz, to dobrze, jeśli ganek jest zadaszony, by ani domownicy, ani ich goście nie musieli moknąć na deszczu

Wiatr

Gdy wieje zimny wiatr, który mógłby wychłodzić dom, to wszystko przemawia za drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Im bowiem jest silniejszy, tym bardziej ich skrzydło jest dociskane do ościeżnicy i progu, a więc tym bardziej stają się one szczelne. Zwłaszcza więc, jeśli wejście do domu jest od zachodu, czyli od strony świata, z której w Polsce najczęściej wieje wiatr, otwierane na zewnątrz drzwi (Fot. 1) są naprawdę warte polecenia.

Trzeba tylko pamiętać, że przy otwieraniu takich drzwi boczny podmuch wiatru może je wyrwać z ręki. Dlatego instalując je, należy pamiętać o montażu w podłodze ganku solidnego odboju – inaczej skrzydło drzwi zostanie szybko uszkodzone, a razem z nim boczna krawędź ościeża, czyli drzwiowego otworu w ścianie.

Fot. 1 – Dla silnego wiatru drzwi otwierane na zewnątrz stanowią z pewnością większa zaporę niż te, które otwierają się do środka domu

Na takie uszkodzenie znacznie mniej narażone są drzwi otwierane do środka. Nie są one bowiem wystawione na podmuchy wiatru w takim stopniu jak te otwierane na zewnątrz. Choć oczywiście podczas przeciągu i z nimi coś takiego może się zdarzyć…

Śnieg

Najczęściej wysuwanym argumentem przeciwko drzwiom otwieranym na zewnątrz jest możliwość zasypania ich przez śnieg. Taka sytuacja po pierwsze zdarza się bardzo rzadko, bo nad takimi drzwiami jest zwykle daszek ganku, więc śnieg może na skrzydło drzwi zostać co najwyżej nawiany, po drugie – gdyby wyjątkowo zdarzyła się taka sytuacja, że śnieg uniemożliwia ich otwarcie, to można wyjść z domu przez okno na parterze i… odgarnąć go.

Zobacz także
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....
Ziemia roślinna, nawet wilgotna, nie jest jakoś szczególnie agresywna w stosunku do betonowych fundamentów...
Wydawać by się mogło, że w domach letniskowych wymiana powietrza nie jest tematem, którym warto się jakoś...