W którą stronę powinny otwierać się drzwi wewnętrzne?

14 lutego 2024

listek54b Kierunek otwierania drzwi powinien być taki, żeby można było wygodnie wchodzić do zamykanego nimi pomieszczenia i wychodzić z niego. Taką dość oczywistą zasadę trudno jednak uznać za pożyteczną wskazówkę. Jest tak dlatego, że po pierwsze – wygoda to pojęcie subiektywne i każdy z mieszkańców może mieć na temat drzwi inne zdanie, a po drugie – zawsze warto sprawdzić, czy wybrany kierunek ich otwierania nie będzie powodował kolizji z drzwiami do innych pomieszczeń, znajdujących się w sąsiedztwie.

Wydawać by się mogło, że w sprawie kierunku otwierania drzwi wewnętrznych w domach jednorodzinnych, prawo budowlane nie będzie zajmowało stanowiska, pozostawiając decyzje w tej kwestii projektantom lub samym inwestorom. I wprawdzie tak jest, ale nie do końca.

Drzwi do łazienek

W paragrafie 79. „Rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” zapisano, że drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. Według opinii przynajmniej niektórych prawników – stwierdzenie „powinny” oznacza, że „tak być musi”. Trudno jednak doszukać się takiego sensu w tym zapisie, jeśli ten sam paragraf dopuszcza, by drzwi do łazienek były przesuwne lub składane.

Podobno przepis ten podyktowany jest troską o nasze zdrowie, a może nawet życie. Gdyby bowiem ktoś zasłabł w łazience i pechowo upadł przy samych drzwiach, ciężko byłoby je otworzyć, by mu pomóc.

Wydaje się, że przepis ten ma swoje źródło w mieszkaniowych doświadczeniach czasów PRL-u, gdy łazienki nie tylko były z reguły bardzo małe, ale też często były w nich piecyki gazowe, które podgrzewały wodę. Te przepływowe podgrzewacze gazowe – jakbyśmy powiedzieli dzisiaj – nie były zbyt bezpieczne i często powodowały zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Niekiedy także śmiertelne…

Prawdopodobnie z tego względu ustanowiono ten przepis – tylko, że od tamtych czasów wiele się zmieniło. Łazienki nie są teraz takie małe, a niektórzy decydują się nawet na zrobienie salonów kąpielowych, wyposażonych także w sprzęt do rekreacji. Także współczesne piecyki gazowe, zdecydowanie zresztą rzadziej stosowane niż dawniej, są bardzo bezpieczne i nawet jeśli nie mają zamkniętej, oddzielonej od łazienki komory spalania, to przy spadku poziomu tlenu w powietrzu (przyczyny powstawania czadu) po prostu się wyłączą.

Może więc należałoby ograniczyć ten przepis jedynie do małych łazienek. Tylko, że w nich i tak jest przecież mało miejsca, więc nikt nie zdecyduje się, by drzwi w nich otwierały się do środka…

Kierunki otwierania drzwi

Teoretycznie każde drzwi można otwierać w czterech kierunkach (Rys. 1). Oczywiście niektóre z nich już na pierwszy rzut oka są – delikatnie mówiąc – mało funkcjonalne.

Rys. 1 – Teoretycznie drzwi mogą być otwierane na cztery sposoby – do wewnątrz i na zewnątrz oraz na lewo i prawo – nr. 1 i 4 to drzwi lewe, a nr. 2 i 3 – prawe

Zwykle kierunek otwierania drzwi wewnętrznych jest zaznaczony w projekcie domu przez architekta, który kierował się przy jego wyborze swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie należy więc tego pochopnie zmieniać, chyba że na przykład w trakcie budowy sami zdecydowaliśmy się na przesunięcie ścian działowych, powiększając jedno pomieszczenie kosztem drugiego. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy podczas otwierania drzwi nie będzie jakiejś kolizji, mogącej skończyć się uszkodzeniem skrzydeł drzwiowych, a czasem przycięciem palców dłoni…

Drzwi lewe i prawe

Dodajmy jeszcze dla porządku, że drzwi mogą być lewe lub prawe (Fot. 1 i 2) i ma to związek z kierunkiem ich otwierania. W drzwiach lewych zawiasy widoczne są po lewej stronie, a w prawych – po prawej. Problem ze skorzystaniem z tej wskazówki mogą mieć oczywiście osoby, które zdecydują się na coraz modniejsze drzwi z chowanymi zawiasami.

Fot. 1 – Drzwi lewe do łazienki, otwierane zgodnie z przepisami – na zewnątrz
Fot. 2 – Drzwi prawe do pokoju otwierane do środka (na wąską szafę)

Zobacz: Czy w drzwiach wewnętrznych warto mieć chowane zawiasy?

Informacja, czy drzwi są lewe, czy prawe ma znaczenie oczywiście jedynie przy ich zakupie lub zamawianiu. Na co dzień jest nam bowiem wszystko jedno, czy otwieramy drzwi lewe, czy prawe.

Zobacz także
Główną funkcją ścian nośnych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych – jest bezpieczne przeniesienie...
Kiedyś ciepło do każdego ze znajdujących się w mieszkaniu kaloryferów było dostarczane grawitacyjnie dwiema...
W Polsce domy z reguły ociepla się od zewnątrz. Jest tak zapewne dlatego, że w naszych warunkach...
Pod względem izolacyjności termicznej obecnie produkowane okna mają dużo lepsze parametry niż kiedyś. Dotyczy to...