Czy z kominkowego komina musi być możliwość odprowadzania skroplin?

22 sierpnia 2024

Spaliny wytwarzane we współczesnych kotłach mają na tyle niską temperaturę, że w kominach, do których są podłączone, może dochodzić do wykraplania się pary wodnej. Najwięcej skroplin powstaje oczywiście w kotłach kondensacyjnych. Takie zjawisko nie zachodzi jednak w kominach odprowadzających spaliny z kominków, nawet tych najnowocześniejszych i najlepszych pod względem efektywności energetycznej.

Obecnie mało kto buduje komin do kominka z cegły ceramicznej. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu prefabrykowane elementy do budowy kominów, które przede wszystkim stosowane są do kotłów grzewczych. Składają się one z ceramicznych rur, zaizolowanych termicznie wełną mineralną i osadzonych w obudowie, zrobionej z betonu keramzytowego (Fot. 1).

Oprócz podstawowych elementów kominowych są też uzupełniające, z których jedne – nazywane wyczystkami – podczas czyszczenia komina pozwalają na usuwanie powstałych w nim zanieczyszczeń, a inne – umożliwiają odprowadzanie z niego skroplin do kanalizacji (Fot. 2).

Fot. 1 – Komin do tego kominka w salonie wykonano z elementów prefabrykowanych – u dołu po lewej widać rurę doprowadzającą powietrze do spalania, a u góry po prawej – zbyteczną tutaj i „nielegalną” kratkę wentylacyjną
Fot. 2 – Ten sam komin oglądany z drugiej strony, z pomieszczenia technicznego – pośrodku widoczna wyczystka, która zostanie zamknięta szczelnymi drzwiczkami, a poniżej – ceramiczna rurka, która miałaby odprowadzać skropliny do kanalizacji

Te ostatnie nie wydają się jednak potrzebne, gdy komin ma służyć do odprowadzania spalin z kominka. Podczas spalania w nim drewna nie dochodzi bowiem do wykraplania się pary wodnej w przewodzie dymowym, a nawet gdyby doszło do tego w początkowej fazie (podczas rozpalania w kominku, gdy komin jest jeszcze zimny), to i tak gorące spaliny bardzo szybko usuną wilgoć na zewnątrz przez komin na dachu.

Taki dodatkowy „skroplinowy” segment komina (Fot. 3) nie zaszkodzi – rzecz jasna – ani jemu, ani tym bardziej kominkowi. Ale oczywiście dodatkowo kosztuje, i to nie tylko on, ale i przewód kanalizacyjny, który trzeba – by być konsekwentnym – doprowadzić do niego. Dlatego nie ma większego sensu wyposażanie komina do kominka w taką instalację (Fot. 4), bo i tak nią nic nie popłynie. Nawet gdy będziemy palić w nim mokrym drewnem. Choć oczywiście w żadnym razie nie należy tego robić, także dlatego, by nie doszło do zapalenia i wybuchu sadzy w kominie…

Fot. 3 – Instalacja do odprowadzania skroplin z komina kominka to nie jest jednostkowe zdarzenie – również w tym domu o tym nie zapomniano, tyle, że dostęp do drzwiczek wyczystki oraz odbiór „skroplin” możliwy jest tylko od strony salonu
Fot. 4 – W tym domu komin do kominka ma tylko wyczystkę dostępną z kotłowni – jak widać zarówno projektant, jak i inwestor postanowili nie przejmować się skroplinami – tu nawet przewód wentylacyjny przy kominie ma sens, ponieważ „obsługuje” pomieszczenie techniczne

* * *
Na marginesie. Dom, w którym – jak widać na zdjęciach – komin do kominka ma odprowadzenie skroplin, będzie wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Mimo to projektant przewidział zrobienie przy kominku przewodu wentylacji naturalnej, by kratka do niej znalazła się w salonie. Być może chciał, żeby inwestor uniknął dyskusji z kominiarzami, którzy bez takiej kratki nie chcą odebrać budynku. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest niezgodne z przepisami, bo rozporządzenie o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, wyraźnie zabrania mieszania tych dwóch rodzajów wentylacji w jednym domu.

Najważniejsze jest jednak to, że taki dodatkowy przewód wentylacyjny w salonie jest przede wszystkim niepotrzebny, a nawet może być szkodliwy. Jeśli bowiem kominek nie będzie miał doprowadzonego powietrza do spalania z zewnątrz (w tym domu – ma), to podczas użytkowania będzie zaciągał do salonu swój własnych dym, bo oba przewody – dymowy i wentylacyjny – znajdują się ponad dachem tuż obok siebie.

Zobacz także
Zamknięte skrzydła okien oddzielają fizycznie wnętrze domu od otoczenia, jednocześnie przez szyby umożliwiając...
Wille Marzewickie to kameralne osiedle budynków nawiązujących stylistyką do klasycznych rezydencji. Te eleganckie...
Zewnętrzne ściany jednowarstwowe są z definicji jednolite pod względem materiałowym. Oznacza to, że same z...
Fot. KFD
Kominek z płaszczem wodnym, nazywany czasem po prostu wodnym, może być źródłem ciepła dla centralnego...