Podkład betonowy podłogi parteru
Zewnętrzne ściany fundamentowe ocieplono płytami polistyrenu ekstrudowanego, których wysokość była większa niż ścian, ponieważ miały one osłaniać także wykonany później betonowy podkład podłogi parteru. By można było go zrobić, przestrzenie pomiędzy ścianami fundamentowymi wypełniono piaskiem (Fot. 11).
Przed ułożeniem podkładu betonowego posypkę piaskową starannie zagęszczono za pomocą zagęszczarki mechanicznej do poziomu wierzchu ścian fundamentowych (Fot. 12). Następnie ułożono w niej przewody (Fot. 13), którymi ścieki z pionów będą wyprowadzane z domu do sieci kanalizacyjnej.


Przed wykonaniem betonowego podkładu podłogi parteru, na ścianach z bloczków betonowych ułożono zbrojenie podłużne (Fot. 14), usztywniając w ten sposób cały fundament domu. Przy tak wyjątkowo płytkim jego posadowieniu ma to bardzo istotne znaczenie dla odporności całego budynku na nierównomierne odkształcenia gruntu.
Po wykonaniu podkładu, ułożono na nim – w miejscach, w których na fundamencie stać będą zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne parteru – poziomą izolację przeciwwilgociową z papy termozgrzewalnej (Fot. 15).


Na tak przygotowanym fundamencie można było już murować ściany domu (Fot. 16). Zarówno jednowarstwowe ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne nośne i działowe wykonane będą z bloczków betonu komórkowego (Fot. 17).


Drenaż wokół domu
Do rozwiązania był jeszcze problem wody, która teraz – po wykonaniu dużej płyty fundamentowej – gromadziła się wokół niej już nawet po niewielkim deszczu (Fot. 18). Dla uniknięcia – także w przyszłości – problemów z silnie zawilgoconym terenem wokół domu, postanowiono wykonać drenaż opaskowy na całym obwodzie płyty fundamentowej. Było to możliwe dopiero po wypompowaniu wody z wykopu za pomocą pompy do brudnej wody, umieszczonej w plastikowym pojemniku z nawierconymi otworami (Fot. 19).


Po osuszeniu wykopu, ułożono na jego dnie warstwę żwiru, a na nim perforowaną rurę drenarską. Została ona ze wszystkich stron obsypana żwirem (Fot. 20), który przykryto geowłókniną (Fot. 21), by najbliższe deszcze nie zamuliły drenażu ziemią roślinną.


Woda, która może gromadzić się wokół płyty fundamentowej, będzie za pomocą systemu rur drenarskich rozsączkowywana na terenie działki (Fot. 22), a jej ewentualny nadmiar odprowadzany do wykonanych na ich końcach studni chłonnych (Fot. 23).


Zdjęcia i realizacja budowy domu: Ignacy Kowalski, YGDOM