Domy, które powstały 20 lat temu, są z pewnością słabiej ocieplone od budowanych obecnie. Nie na tyle jednak, by opłacało się w nich przeprowadzać gruntowną termomodernizację ścian czy dachu. Chyba, że elewacja domu lub dachowe pokrycie wymagają generalnego remontu.
Do ogrzewania takich, niestarych przecież domów zużywa się stosunkowo dużo energii. Można jednak ten stan łatwo zmienić, wymieniając w nich urządzenie grzewcze, które pod względem technicznym zużywa się znacznie szybciej niż konstrukcja budynku i elementy jego wykończenia. Zwłaszcza że te ostatnie bardzo często wystarczy jedynie odświeżyć, by odzyskały dawny wygląd.
Kotły grzewcze, które mają więcej niż 15-18 lat, są od współczesnych urządzeń nie tylko mniej sprawne, ale i mniej bezpieczne podczas eksploatacji. W większości są to modele z otwartą komorą, pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Kotły te znaczną część gorących spalin odprowadzają przez komin do atmosfery, nie wykorzystując ich do ogrzewania domu i wody. Do tego dochodzą straty ciepła przez powierzchnię ich obudowy oraz bezproduktywne zużycie paliwa, niezbędne dla podtrzymania kotła w gotowości.
Starsze kotły odznaczają się również stosunkowo głośną pracą, a także – co bardzo istotne – z upływem lat coraz częściej się psują, nawet wtedy, gdy mieszkańcy w miarę regularnie pamiętali o robieniu ich przeglądów technicznych (co niestety nie jest standardem).
Wymieniając w domach zbudowanych na przełomie wieków urządzenie grzewcze i w niezbędnym zakresie przystosowując do niego domową instalację, można zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w niektórych sytuacjach – nawet o 40%.
W dwudziestokilkuletnim domu jednorodzinnym przeciętne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania jest na poziomie około 20 kW, a to oznacza, że dzięki wymianie kotła roczne oszczędności mogą wynieść od 1700 do nawet 3000 złotych. Do tego poprawi się też komfort domowników, bo pracą nowoczesnych urządzeń grzewczych będzie można sterować znacznie precyzyjniej niż wcześniej, lepiej dostosowując ją do potrzeb mieszkańców i warunków pogodowych.
Nakłady inwestycyjne na modernizację ogrzewania domu są stosunkowo niewielkie, co sprawia, że w wielu sytuacjach wymiana urządzenia grzewczego jest – z punktu widzenia oszczędzania energii – o wiele bardziej opłacalna niż na przykład docieplanie dachu lub ścian zewnętrznych, a nawet wymiana okien. Dotyczy to zwłaszcza budynków, w których elementy te są jeszcze w całkiem dobrym stanie, a ich parametry termiczne – na niezłym poziomie, choć oczywiście gorszym od współczesnych wymagań.
Kotły marki Vaillant
Decydując się na modernizację instalacji grzewczej, warto wybrać jeden z kotłów kondensacyjnych marki VAILLANT, które wyróżniają się nie tylko wysoką sprawnością, nowoczesnością zastosowanych rozwiązań i eleganckim wzornictwem – na przykład jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VC (Fot. 1) lub dwufunkcyjny – ecoTEC plus VCW (Fot. 2).
Kotły te gwarantują niezawodne ogrzewanie domu i komfortowe przygotowanie w nim ciepłej wody. Są przy tym proste w obsłudze i charakteryzują się niemal bezgłośnym działaniem.
Do modernizacji ogrzewania znakomicie nadają się również – jedno- i dwufunkcyjne – wiszące, gazowe kotły kondensacyjne ecoTEC exclusive VC/VCW (Fot. 3), które bardzo dobrze współpracują ze starymi instalacjami. Pracą tych kotłów steruje regulator systemowy multiMATIC VRC 700, a dzięki modułowi komunikacji internetowej VR 920 domownicy mogą mieć wpływ na działanie instalacji grzewczej także wtedy, gdy są poza domem. Moduł ten pozwala także uzyskać szybką pomoc ze strony autoryzowanego przez markę VAILLANT instalatora, który jest w stanie zdalnie przeprowadzić diagnostykę kotła.
Podczas modernizacji ogrzewania najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kotła oraz innych elementów instalacyjnych do konkretnego domu. Duże znaczenie ma też ustalenie, czego brakuje domownikom do komfortowego ogrzewania domu i korzystania w nim z ciepłej wody. Tylko wtedy bowiem nowa instalacja grzewcza spełni ich oczekiwania i osiągnie maksymalną wydajność przy minimalnym zużyciu energii.
Wymieniając kocioł w swoim domu warto więc zdecydować się na urządzenie marki VAILLANT i skorzystać z pomocy jednego z jej doświadczonych instalatorów systemowych, który właściwie oceni stan istniejącej instalacji grzewczej oraz pomoże dokonać optymalnych wyborów. Instalator ten nie tylko prawidłowo wykona i uruchomi zmodernizowaną instalację, ale zajmie się także jej późniejszym serwisowaniem.
Powietrzna pompa ciepła
W domach, w których jest instalacja ogrzewania podłogowego, warto stary kocioł gazowy zastąpić powietrzną pompą ciepła. Może to być na przykład powietrzna pompa ciepła aroTHERM VWL (Fot. 4). Oprócz ogrzewania domu i przygotowania wody do mycia, może ona służyć także do chłodzenia wnętrza budynku w czasie gorącego lata.
Pompa ta charakteryzuje się wysoką jakością wykonania i bezobsługowym działaniem, a także korzystną ceną i niskimi kosztami eksploatacji.
Jej główny moduł montuje się na zewnątrz domu, na przykład przy jednej z jego ścian, więc w samym budynku pozostałe elementy pompy zajmować będą mniej miejsca niż stary kocioł gazowy.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant