Pompa ciepła to obecnie – nie tylko ze względów technicznych – najbardziej ekonomiczne urządzenie grzewcze. Nie znaczy to jednak, że zawsze koszty ogrzewania nią domu oraz podgrzewania wody będą na jednakowo niskim poziomie. Bardzo wiele zależy bowiem nie tylko od standardu energetycznego samego budynku, ale i od sposobu, w jaki mieszkańcy korzystają z ciepłej wody.
Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie ogrzewany dom, powinien być on w największym (ale racjonalnym pod względem finansowym) stopniu, odizolowany termicznie od otoczenia. Jego ściany, dach i podłoga parteru powinny być więc bardzo dobrze ocieplone. Dobre parametry termiczne powinny mieć też nie tylko okna, ale i drzwi wejściowe. Taki dom będzie miał wysoki standard energetyczny, a do jego ogrzania potrzeba będzie niewiele ciepła.
Będzie tak jednak tylko wtedy, jeśli dom ten będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z rekuperacją, na przykład recoVAIR VAR marki Vaillant (Fot. 1), by w chłodnych porach roku praktycznie w całości wyeliminować straty ciepła związane z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Warto przy tym pamiętać, że taka wentylacja nie tylko dodatkowo obniża rachunki za ogrzewanie domu. Również – a może nawet przede wszystkim – przez cały rok zapewnia ona mieszkańcom świeże i czyste powietrze do oddychania, niezbędne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zobacz: Dlaczego nie da się zbudować nowoczesnego domu bez wentylacji z rekuperacją?
Ogrzewanie i chłodzenie domu
Dla pompy ciepła wysoki standard energetyczny domu jest szczególnie ważny, ponieważ ma ona najwyższą sprawność wtedy, gdy temperatura wody dostarczanej do instalacji grzewczej jest stosunkowo niska.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że utrzymanie w domu komfortu cieplnego za pomocą dostarczania niewielkich ilości energii cieplnej możliwe jest przy spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze straty ciepła w nim – dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej przegród zewnętrznych i wentylacji mechanicznej z rekuperacją – muszą być bardzo małe. Po drugie – powierzchnia grzejna, którą ciepło dostarczane przez pompę ogrzewa pomieszczenia, powinna być możliwie duża.
Lepiej więc, żeby zamiast grzejników, w domu było ogrzewanie płaszczyznowe, przy czym może to być nie tylko najpopularniejsze z nich – podłogowe, ale także ścienne lub sufitowe. Co ważne – przy wielkopowierzchniowych instalacjach grzejnych pompa ciepła może też chłodzić pomieszczenia podczas upalnego lata i robi to nie tylko skutecznie, ale i ekonomicznie.
Do tego jednak, by koszty ogrzewania domu były naprawdę na niskim poziomie, potrzebna jest nowoczesna, wysokiej klasy pompa ciepła, najlepiej jedna z tych, które oferuje marka Vaillant, czołowy producent urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Taka pompa dostarcza około 5 razy więcej ciepła niż zużywa prądu elektrycznego, niezbędnego do jej działania. Jest ona bowiem zasilana przede wszystkim energią odnawialną, pozyskiwaną z powietrza, gruntu lub wody.
Powietrzne pompy ciepła marki Vaillant
Pompy te wyróżniają się na rynku wysoką efektywnością, nowoczesnością zastosowanych rozwiązań technicznych i eleganckim wzornictwem. Jedną z nich jest powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split (Fot. 2). Jest ona wykonana w technologii Split i składa się z połączonych ze sobą dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Montaż tej pompy jest nieskomplikowany, a obsługa – intuicyjna. Charakteryzuje się bardzo cichą pracą i jest fabrycznie przygotowana do zasilania prądem z domowej instalacji fotowoltaicznej.
Zobacz: Jakie korzyści daje zastosowanie systemu powietrznej pompy ciepła?
W przeciwieństwie do poprzedniej, pompa ciepła aroTHERM plus (Fot. 3) jest monoblokiem. Jest ona w całości montowana w pobliżu domu i współpracuje z centralą grzewczą uniTOWER plus. W pompie tej, która jest nowością w ofercie marki Vaillant, zastosowano naturalny, ekologiczny czynnik chłodniczy R290, dzięki któremu ma ona ponadprzeciętną sprawność, zarówno podczas ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody.
Zobacz: Czym pompy ciepła nowej generacji różnią się od poprzednich?
Ciepła woda, czyli nie tylko ogrzewanie domu
W większości domów jednorodzinnych pompa ciepła pełni funkcję centralnego urządzenia grzewczego, co oznacza, że nie tylko ogrzewa dom w chłodnych porach roku (i ewentualnie chłodzi go podczas upalnego lata), ale także podgrzewa w nim wodę.
Komfort korzystania z ciepłej wody z pewnością zapewni mieszkańcom współpraca pompy ciepła z dedykowanym tym urządzeniom grzewczym zasobnikiem auroSTOR VIH SW (Fot. 4) o pojemności 400 lub 500 litrów. Ma on podwójną wężownicę, dzięki czemu może być zasilany w ciepło także przez płaski kolektor słoneczny auroTHERM VFK 145 (Fot. 5). To oczywiście – szczególnie podczas słonecznego lata – znacznie obniży mieszkańcom rachunki za ciepłą wodę.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to, ile naprawdę będzie kosztowało przygotowanie w domu ciepłej wody, zależy w mniejszym stopniu od urządzenia grzewczego, a większym – od wielkości jej zużycia, czyli od nawyków higienicznych mieszkańców. Dlatego warto im się przyjrzeć i spróbować je zracjonalizować – oczywiście nie kosztem czystości.
Zasilanie pompy ciepła energią ze słońca
Wyposażając swój dom w pompę ciepła i centralę wentylacji mechanicznej z rekuperacją, warto dodatkowo zainwestować w wydajny i niezawodny system fotowoltaiczny auroPOWER (Fot. 6). Ponieważ oba te urządzenia są zasilane energią elektryczną, więc można sporo zaoszczędzić, jeśli jej część pochodzić będzie z własnych paneli fotowoltaicznych. Tym bardziej, że prądem z promieniowania słonecznego mogą być zasilane także inne urządzenia w domu.
Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, im więcej zużywa się jej w domu, tym większe są korzyści z własnej fotowoltaiki. I to niezależnie od tego, w jakim kierunku zmieniać się będą zasady oddawania jej nadwyżek do sieci energetycznej.
Zobacz: Czy instalacja fotowoltaiczna może pokryć 100% zapotrzebowania na prąd w domu?
Systemowe sterowanie pracą pompy ciepła
Zarządzanie pracą pompy ciepła, a także centrali wentylacyjnej i instalacji fotowoltaicznej, najlepiej powierzyć systemowemu regulatorowi pogodowemu sensoCOMFORT (Fot. 7). Potrafi on w optymalny sposób dostosować pracę tych wszystkich urządzeń do oczekiwań mieszkańców oraz warunków pogodowych. Dzięki temu wydatki na ogrzewanie lub chłodzenie domu, a także na ciepłą wodę, da się obniżyć do racjonalnie niskiego poziomu, to znaczy takiego, który nie odbywa się kosztem komfortu mieszkańców.
Zobacz: Czym różnią się regulatory pogodowe od pokojowych?
Nie tylko ekonomicznie, ale i ekologicznie
Niskie koszty eksploatacyjne, dzięki zainstalowaniu w domu nie tylko pompy ciepła, ale i centrali wentylacji mechanicznej, to nie tylko korzyść finansowa dla właścicieli domu. To także czystsze powietrze (Fot. 8) i obrona klimatu przed postępującymi, negatywnymi zmianami. To również ograniczenie zużycia nieodnawialnych paliw kopalnych, których zasoby na Ziemi szybko się kończą. Dlatego z myślą o wcale nieodległej przyszłości nas wszystkich, warto w swoim nowo budowanym lub remontowanym domu zdecydować się na montaż pompy ciepła.
Zobacz: Dlaczego pompy ciepła są przyjazne dla klimatu i środowiska naturalnego?
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant