Montaż dużych okien tarasowych jest – choćby ze względu na ich znaczne wymiary i ciężar – zdecydowanie trudniejszy niż standardowych. Szczególnej uwagi wymaga zapewnienie szczelności na styku ich ościeżnicy z otworem w ścianie. Dotyczy to zwłaszcza jej dolnej krawędzi, „atakowanej” podczas ulewnego deszczu przez wodę, spływającą w dużych ilościach po powierzchniach szyb.
Najłatwiej zapewnić szczelność okna tarasowego na jego styku z konstrukcją domu, jeśli otwór, w którym ma być ono zamontowane zostanie przygotowany w podobny sposób, jak dla zwykłego okna.
Zobacz: Jak przygotować otwór w ścianie domu do montażu dużego okna?
Duże okno na ścianie fundamentowej
Zdecydowanie bardziej ryzykownym rozwiązaniem jest montaż okna tarasowego bezpośrednio na ścianie fundamentowej. Jest on wprawdzie możliwy, ale dużo bardziej skomplikowany pod względem technicznym.
Rezygnacja z wykonania cienkiej murowanej warstwy z bloczków lub pustaków pod ościeżnicę dużego okna i zastąpienie jej plastikowym profilem (Fot. 1), wiąże się nie tylko z ryzykiem uszkodzenia poziomej izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej. Trudniejsze jest też wtedy skuteczne uszczelnienie styku okna ze ścianą fundamentową od strony zewnętrznej (Fot. 2).
Trzeba bowiem pamiętać, że woda, spływająca po szybach podczas obfitych opadów deszczu, wykorzysta każdą nieszczelność, by dostać się do środka domu (Fot. 3 i 4).
Takimi potencjalnymi miejscami przecieków jest styk parapetu okiennego i dolnego profilu z wewnętrzną krawędzią otworu w ścianie. Dotyczy zarówno jednej (Fot. 5 i 6), jak i drugiej strony okna (Fot. 7 i 8). Takie miejsca trudno jest skutecznie uszczelnić i przez pozostawione otwory woda spływająca z okna będzie mogła bez przeszkód dostawać się do wnętrza domu.
Jest jeszcze gorzej, jeśli na całej szerokości przyszłego okna – tak jak w pokazywanym domu – nie zrobi się poziomej izolacji przeciwwilgociowej ściany fundamentowej. Jej brak dodatkowo utrudnił bowiem poprawne uszczelnienie dolnych fragmentów ościeżnicy.
Przed montażem okna ułożono wprawdzie wąski pasek folii budowlanej (Fot. 9 i 10), ale mimo dość znacznej grubości nie jest ona w stanie zastąpić poprawnie wykonanej izolacji poziomej, która później musi być szczelnie połączona z przeciwwilgociową izolacją parteru.
Zobacz: Z czego i jak zrobić poziomą izolację ścian fundamentowych?
* * *
Pół biedy, gdy przeciek okna zostanie zauważony na etapie budowy domu – można wtedy wykryć miejsca nieszczelności i odpowiednio je zaizolować. Gorzej, jeśli tak się nie stanie i w nowo zbudowanym domu po każdym deszczu woda będzie dostawać się pod warstwy podłogowe. Po jakimś czasie może to się skończyć na przykład zawilgoceniem i butwieniem drewnianej podłogi, przylegającej do okna tarasowego.
Uwaga! Okno tarasowe może przeciekać także wtedy, gdy jego próg znajduje się poniżej poziomu podłogi parteru lub – jeszcze gorzej – przylegającego do domu tarasu. Jest to jednak tak oczywisty błąd budowlany, że jeśli nawet się kiedyś zdarzył (czego nie da się oczywiście wykluczyć), to został zapewne zaraz skorygowany przez obniżenie podłogi parteru albo nawierzchni tarasu.