Na wzrost popularności paneli fotowoltaicznych mają wpływ z jednej strony – malejący koszt ich instalacji oraz możliwość skorzystania z różnych form dofinansowania, z drugiej – wielkie prawdopodobieństwo znacznego wzrostu cen sieciowego prądu.
Nie bez znaczenia jest też możliwość przesyłania do sieci energetycznej nadwyżek wyprodukowanego przez panele prądu i w następnym roku odbierania ich znacznej części za darmo (Fot. 1).
Dla wielu osób, decydujących się na instalację fotowoltaiczną, ważne jest także to, że dzięki niej można zmniejszyć zużycie tradycyjnych paliw nieodnawialnych, takich jak węgiel czy gaz, a przy okazji sprawić, by powietrze w okolicy było czystsze.
Możliwość produkowania własnego prądu ma jednak znaczenie nie tylko dla zmniejszenia wysokości rachunków za światło oraz zasilanie urządzeń AGD i RTV. To także dobry powód do innego spojrzenia na sposób ogrzewania domu i przygotowywania w nim ciepłej wody. Jeśli bowiem część prądu mamy z ogniw fotowoltaicznych, to łatwiej – podczas budowy nowego lub modernizacji starego domu – zdecydować się na instalacje zasilane energią elektryczną.
W pierwszej kolejności dotyczy to pompy ciepła, która wprawdzie zasilana jest przede wszystkim energią odnawialną, ale do swojego działania potrzebuje też prądu (chociaż w stosunkowo niewielkim stopniu). Dzięki domowej elektrowni fotowoltaicznej pompa będzie jeszcze niższym kosztem ogrzewać dom (i w razie potrzeby go chłodzić) oraz przygotowywać w nim ciepłą wodę.
Możliwość korzystania z własnego prądu może też być argumentem za zastosowaniem w domu – budowanym lub już zamieszkałym – wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dotyczy to szczególnie tych osób, którym nie wystarczy, że taka wentylacja – jako jedyna – przez cały rok zapewnia wymianę powietrza w domu, w zakresie dostosowanym do potrzeb mieszkańców oraz na tyle zmniejsza koszty ogrzewania, że z nawiązką zwracają się całoroczne wydatki na prąd, zasilający jej wentylatory.
Obecność w domu pompy ciepła i centrali wentylacyjnej jest korzystna także z tego powodu, że im więcej energii z ogniw fotowoltaicznych mieszkańcy zużywają na własne potrzeby, tym szybciej zwracają się im pieniądze wydane na ich zakup (Fot. 2).
System fotowoltaiczny będzie jednak przynosił korzyści właścicielom domu oraz działał efektywnie i bezawaryjnie, tylko wtedy jeśli przy jego zakupie i montażu spełnionych zostanie kilka warunków.
Jakość paneli
Ogniwa fotowoltaiczne produkują energię elektryczną praktycznie w sposób bezobsługowy, a cała instalacja charakteryzuje się wysoką niezawodnością i długą żywotnością. Jest tak jednak tylko wtedy, gdy wszystkie elementy systemu fotowoltaicznego – a zwłaszcza panele i falownik (konwerter) – pochodzą od sprawdzonego producenta, o uznanej pozycji na rynku instalacyjnym.
Takim właśnie wydajnym i bezawaryjnym jest system fotowoltaiczny auroPOWER, oferowany przez markę Vaillant, czołowego producenta ekologicznych i energooszczędnych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.
Wchodzące w skład tego systemu moduły fotowoltaiczne auroPOWER (Fot. 3) – o mocy nominalnej 300, 305 i 310 Wp (Watt peak) – przeznaczone są przede wszystkim do domów jednorodzinnych i objęte 10-letnią gwarancją. Mają one taką samą powierzchnię (166 x 90 cm) i każdy z nich składa się z 60 ogniw.
Ważnym elementem systemu auroPOWER jest nowoczesny inwerter, czyli falownik (Fot. 4), który przekształca wytworzony przez panele prąd stały w przemienny, którym zasilane są urządzenia w domu.
Marka Vaillant oferuje też moduły sterujące do zarządzania pracą instalacji fotowoltaicznej oraz wysokiej klasy systemy montażowe.
Dobór mocy paneli
Ustalenie potrzebnej dla konkretnego domu mocy, a więc i liczby paneli fotowoltaicznych, jest sprawą niezwykle ważną. Gdy będzie ich zbyt mało, niewykorzystane zostaną w pełni możliwości, jakie może dać własny system fotowoltaiczny.
Nie powinno ich być także za dużo, ponieważ taka inwestycja może się właścicielom domu po prostu nie opłacać. Wyprodukowana przez zbyt liczne panele ilość energii elektrycznej może być bowiem tak znaczna, że z przekazanych do sieci energetycznej jej nadwyżek, mogą nie odzyskać należnych im 80%.
Podobno określenie optymalnej liczby paneli fotowoltaicznych nie jest trudne, ale lepiej, jeśli właściciele domu – zwłaszcza gdy nie są biegli w zagadnieniach elektrycznych – skorzystają w tej kwestii z pomocy autoryzowanych doradców technicznych marki Vaillant. Zwłaszcza że rzeczywista efektywność paneli zależy także od możliwości ustawienia ich w stosunku do słońca w konkretnej sytuacji.
Miejsce montażu
Panelom fotowoltaicznym należy zapewnić możliwie najlepsze nasłonecznienie, ponieważ usytuowanie ich powierzchni w stosunku do słońca ma podstawowe znaczenie dla efektywności systemu. To właśnie dlatego wyborowi miejsca montażu paneli należy poświęcić sporo uwagi.
Najlepiej oczywiście, jeśli panele są skierowane na południe i nachylone do poziomu pod kątem 30-45º (Fot. 5) – wtedy ich wydajność będzie największa. Niezależnie jednak od ich lokalizacji bardzo ważne jest, by o jakiejkolwiek porze dnia nie zacieniały ich inne domy, drzewa lub wysokie obiekty.
Panele fotowoltaiczne można zamontować nie tylko na dachu stromym i płaskim, ale także na elewacji domu oraz na terenie przydomowego ogrodu.
Przy wyborze miejsca montażu paneli na domu lub działce należy kierować się zasadą najkorzystniejszego usytuowania ich względem słońca. Ważne też, żeby w wybranym miejscu było na tyle dużo wolnej powierzchni, by pomieściły się na niej panele w zaplanowanej liczbie.
Uwaga! Przy montażu paneli na połaci dachu stromego ważna jest nośność więźby dachowej. Nie są one wprawdzie ciężkie, a zimą śnieg będzie się z nich zsuwał szybciej niż z pokrycia dachowego po drugiej stronie kalenicy – mimo to warto poprosić konstruktora o sprawdzenie bezpieczeństwa dachu po montażu na jego połaci paneli fotowoltaicznych.
Instalacja paneli
Pożytek z instalacji fotowoltaicznej właściciele domu będą mieć tylko wtedy, jeśli zostanie ona poprawnie zamontowana i podłączona do sieci elektrycznej. Ponieważ mamy do czynienia z prądem elektrycznym, więc nie tylko dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale i ze względów formalnych, prace te powinna wykonać osoba, która ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, poświadczone aktualnymi uprawnieniami.
Montaż paneli fotowoltaicznych w wybranym miejscu rozpoczyna się od ustawienia i zamocowania do podłoża konstrukcji wsporczej, czyli stelaża, na którym zostaną one zainstalowane. Także te prace powinny być wykonane fachowo i solidnie, ponieważ panele wystawione są na destrukcyjne działanie wiatru i śniegu, niezależnie od tego, czy montowane są na dachu, elewacji czy w ogrodzie.
Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie prace, związane wykonaniem instalacji fotowoltaicznej zostaną wykonane zgodnie ze sztuką, najlepiej powierzmy je instalatorom systemowym marki Vaillant. Zadbają oni nie tylko o poprawny montaż, ale także o jej optymalne zaprojektowanie dla potrzeb i warunków konkretnego domu, gwarantując, że domowa elektrownia będzie działać w sposób efektywny i bezawaryjny.
Uwaga! Dla właścicieli nowych i modernizowanych domów jednorodzinnych jest teraz szczególnie dobry moment, by zdecydować się na instalację fotowoltaiczną. Na jej zakup i montaż można teraz dostać dofinasowanie z programu MÓJ PRĄD.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant