Kanapa rozkładana narożna czy klasyczna – jaką wybrać?

13 czerwca 2022

Aranżacja mieszkania to całkiem spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli planujesz zrobić to samodzielnie, bez pomocy profesjonalnego architekta wnętrz. Jest tutaj sporo pułapek, dlatego przed podjęciem ostatecznych decyzji zakupowych, dobrze byłoby zastanowić się nieco dłużej. Warto wybierać w szczególności takie meble, które skrywają w sobie więcej niż jedną tylko funkcję. Kanapy rozkładane idealnie wpisują się w ten praktyczny trend – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się kanapy rozkładane?

Kanapy rozkładane to przede wszystkim dobry wybór w kontekście tych mieszkań, w których nie istnieje możliwość przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na pokój gościnny. Bo chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dodatkowe miejsce do spania dla gości przynajmniej od czasu do czasu się przydaje, prawda? Dobrze by zatem było, aby sofa do salonu, poza funkcją wypoczynkową, po rozłożeniu oferowała również dodatkową powierzchnię do spania. Rozkładany narożnik lub sofa z funkcją spania to także oczywiste rozwiązanie w sytuacji, gdy z uwagi na ograniczony metraż mieszkania, salon jest zmuszony pełnić również rolę sypialni. Warto też pamiętać o pokojach młodzieżowych – pokój nastolatka to nie tylko jego sypialnia, ale i często miejsce spotkań z przyjaciółmi, w związku z czym kanapa rozkładana także tutaj może się przydać.

Sofa lub narożnik z funkcją spania

Przystępując do poszukiwań, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie kanapy rozkładane to równocześnie narożniki lub sofy z funkcją spania. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo przeróżnych rozwiązań konstrukcyjnych, które pomimo możliwości częściowego rozłożenia mebla nie są równoznaczne z odpowiednią powierzchnią do spania. Za przykład mogą tutaj posłużyć kanapy rozkładane typu recliner z funkcją relaks, które pomimo rozłożenia nie zaoferują wygodnego miejsca do spania.

Pojemnik na pościel – to może się przydać

Jeśli zależy ci na tym, aby wybrana przez ciebie sofa rozkładana była możliwie najbardziej funkcjonalna w codziennym użytkowaniu, najlepszym wyborem okaże się kanapa rozkładana nie tylko z funkcją spania, ale i dodatkowo wyposażona w pojemnik na pościel. Zwłaszcza że wcale nie musisz przecież wykorzystywać tego schowka do przechowywania dodatkowej kołdry czy poduszek, równie dobrze może to być spakowana w pokrowiec odzież sezonowa, której akurat nie używasz. Miejsca do przechowywania nigdy za wiele, dlatego meble z dodatkowymi schowkami to zawsze dobry wybór.

Narożnik czy sofa rozkładana? metraż wnętrza ma znaczenie

To chyba żadna tajemnica, że zarówno ilość, jak i rozmiary znajdujących się w pomieszczeniu mebli powinny być dopasowane do jego wielkości, prawda? Zasady właściwych proporcji warto przestrzegać w szczególności w pomieszczeniach o niedużym metrażu – jeśli takie małe wnętrze zostanie zagracone zbyt wieloma elementami umeblowania i wyposażenia, optycznie może wydawać się jeszcze mniejsze.

Pozornie może wydawać się, że klasyczna sofa to lepszy wybór do małego salonu niż narożnik. Faktycznie, zajmie ona nieco mniej powierzchni, równocześnie jednak zaoferuje znacznie mniej miejsca do siedzenia niż sofa narożna, w której stosunek zajmowanej w pomieszczeniu przestrzeni do oferowanej w zamian powierzchni do odpoczynku przedstawia się znacznie korzystniej.

Dopasuj meble do kształtu pomieszczenia

Nie mniej istotny od metrażu pomieszczenia jest również jego kształt. Twój salon lub pokój dzienny jest wąski? W takim razie lepszym wyborem zapewne okaże się klasyczna sofa. Będzie ona również lepszym rozwiązaniem w pomieszczeniach o nietypowym kształcie, w których nie każdy kąt jest kątem prostym 90°. Asymetryczne pokoje, choć nadal w mniejszości, coraz jednak częściej spotykane są na rynku mieszkaniowym. Jeśli kupujesz meble wypoczynkowe z myślą o takim właśnie pomieszczeniu, miej na uwadze, że sofę znacznie łatwiej będzie w nich ustawić pod jedną ze ścian. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne rozkładane kanapy znajdziesz na sfmeble.pl.

Mieszkanie singla czy dom rodzinny?

odejmując decyzję pomiędzy zakupem sofy a narożnika, warto też uwzględnić swoją sytuację życiową i tryb życia. Jeśli mieszkasz sam lub z partnerem, a salon jest stosunkowo nieduży, może się okazać, że sofa narożna tylko niepotrzebnie zabierze cenną powierzchnię. Co innego, jeśli jest to mieszkanie lub dom rodzinny, zamieszkiwany przez kilka osób – w takiej sytuacji nawet sofa 3-osobowa okaże się niewystarczająca. Zamiast zatem decydować się na wariant z 2 sofami klasycznymi, znacznie lepszym wyborem okaże się narożnik, który zajmie nieco mniej miejsca równocześnie oferując porównywalną a może nawet większą ilość miejsc siedzących.

Planuj w dłuższej perspektywie…

Jeżeli zaliczasz się do grona osób, które lubią bawić się wystrojem i przynajmniej od czasu do czasu fundują swoim wnętrzom odświeżające przemeblowanie, narożnik może okazać się problematyczny. To mebel o dość pokaźnych gabarytach i przestawienie go w inne miejsce niż to, z myślą o którym był kupowany, najczęściej nie jest możliwe. Klasyczna sofa znacznie łatwiej podda się takiemu przemeblowaniu, łatwiej dopasowując się do nowej aranżacji wnętrza.

Materiał promocyjny sfmeble.pl

Zobacz także
Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe,...
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów styropianów. Gdy więc trzeba podjąć decyzję, jaki styropian wybrać do...
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...