Właściwa kolejność prowadzenia prac instalacyjnych, podobnie jak wykończeniowych, ma znaczenie nie tylko dla terminu ukończenia budowy całego domu, ale też dla jej ostatecznych kosztów. Lepiej więc tak wszystko zaplanować, by z powodu złego harmonogramu jedna z prowadzonych robót nie utrudniała wykonywania następnych.
Prace instalacyjne rozpoczyna się już na etapie wykonywania fundamentów. Wtedy to bowiem robi się przyłącza większości instalacji, które mają znaleźć się w budynku. Dotyczy to przede wszystkim przyłącza wodociągowego (Fot. 1) i wyprowadzenia kanalizacji, ale także innych instalacji przewidzianych w budynku, które będą przechodzić przez grunt (na przykład przewodu doprowadzającego powietrze do kominka, bezpośrednio do jego komory spalania).
Są one nazywane instalacjami „stanu zero”, czyli tą częścią instalacji, która ma znaleźć się pod podłogą parteru i być z niej w odpowiednich miejscach wyprowadzona do wnętrza domu (Fot. 2) lub z niego wychodzić.
Uwaga! Wykonywanie instalacji w budynku odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach. Najpierw rozprowadza się jej przewody, a dopiero później – przeważnie pod sam koniec budowy – podłącza się do niej urządzenia i akcesoria umożliwiające ich obsługę.
Instalacje elektryczne
Przewody elektryczne rozmieszcza się na ścianach i stropach zazwyczaj jako pierwsze z instalacji (Fot. 3). Można to zrobić nawet wtedy, gdy dom w stanie surowym otwartym będzie pozostawiony bez nadzoru na zimę. Ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet takie pocięte na krótsze kawałki kable mogą się komuś przydać.
Skrzynkę rozdzielczą montuje się na tym etapie jedynie wtedy, gdy budowa jest pod stałym nadzorem – albo osób wykonujących kolejne prace, albo monitoringu (w domu musi być wówczas zamontowany alarm).
Dobrze jest też rozprowadzić wtedy po domu instalację telefoniczną i telewizyjną (również satelitarną), a także sygnał internetu do pomieszczeń, w których będą zainstalowane komputery. Wprawdzie w dobie komórek i Wi-Fi nie wydaje się to konieczne, ale nie zaszkodzi mieć w domu także stałe łącze.
Również wtedy, gdy nie jest na razie planowana instalacja alarmowa, dobrze jest rozprowadzić jej przewody po domu, równocześnie z elektrycznymi (Fot. 4).
Uwaga! Gniazda, wyłączniki, punkty oświetleniowe i na przykład płyty kuchenne montujemy dopiero wtedy, gdy w domu zakończone są już wszystkie prace wykończeniowe (najlepiej łącznie z malowaniem ścian).
Instalacje wodne i kanalizacyjne
Przewody ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacyjne można wykonywać równolegle z układaniem przewodów elektrycznych, jeśli tylko obie ekipy instalatorskie nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.
W domach jednorodzinnych przewodów tych nie prowadzi się zazwyczaj z parteru na piętro w szachtach instalacyjnych, jak to się dzieje w budynkach wielorodzinnych. Umieszcza się je zwykle przy ścianach nośnych i działowych (Fot. 5) w miejscach, w których będą potrzebne, a następnie obudowuje płytami g-k. Rzadziej pionowe rury chowa się w bruzdach wykutych w murach – szczególnie dotyczy to ścian działowych, gdyż takie przewody znacznie pogarszają komfort akustyczny w podzielonych nimi pomieszczeniach.
Na poszczególnych kondygnacjach rury te prowadzi się po stropie (Fot. 6) i ukrywa w izolacyjnej warstwie podłogi. Oczywiście prace te wykonuje się przed położeniem tynków na ścianach i sufitach oraz wylewek – na podłogach.
Uwaga! Na etapie tych prac montuje się zazwyczaj także stelaże do sedesu i bidetu. Natomiast podłączenie baterii oraz biały montaż (umywalki, sedesy, wanny i bidety) odbywa się już po zakończeniu prac wykończeniowych w łazienkach i kuchni.