Nawet osoba bardzo luźno związana z budownictwem zdaje sobie sprawę z tego, że z elementów murowych, które produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, łatwiej buduje się ściany domu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy ściany te mają być murowane na cienkie spoiny, a – dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu bocznych powierzchni bloczków i pustaków – miejsca ich styku pozostawia się bez wypełnienia zaprawą.
Wydawać by się mogło, że skoro lekkie bloczki z betonu komórkowego dają się łatwo przycinać i szlifować, to wymaganie od nich dużej dokładności wymiarowej nie jest tak istotne, jak w innych elementach murowych, które na budowie trudniej poddają się obróbce mechanicznej.
Nie zmienia to faktu, że lepiej jest, jeśli również da się uniknąć pracochłonnego szlifowania bloczków z betonu komórkowego przed ułożeniem na nich kolejnej warstwy muru. Jest to bowiem najlepszy sposób na skrócenie czasu i zmniejszenie kosztu wykonywania z nich ścian domu.
Nie tylko jednak z tego powodu opłaca się wybierać do budowy domu takie bloczki z betonu komórkowego, których rzeczywiste wymiary są bardzo bliskie nominalnym. Ich produkcja nie jest oczywiście łatwa i wymaga zarówno nowoczesnego zaplecza technologicznego, jak i doświadczonej załogi. Z całą pewnością jednym i drugim dysponuje firma Xella Polska, skoro oferowane przez nią różne rodzaje bloczków z betonu komórkowego Ytong (Fot. 1), mają najwyższą wśród materiałów budowlanych dokładność wymiarową ± 1 mm.
Zobacz: Dlaczego bloczki z betonu komórkowego Ytong znakomicie nadają się do budowy ścian domu?
Łatwość i szybkość budowania
To oczywiste, że z bloczków betonu komórkowego, które produkowane są z dużą dokładnością wymiarową, budowa ścian – zarówno nośnych, jak i działowych – przebiega szybko i sprawnie. Wystarczy jedynie – za pomocą pacy lub struga – delikatnie przeszlifować wierzch ułożonej wcześniej warstwy bloczków, by można było na niej wymurować kolejną (Fot. 2).
Dzięki równym i poziomym warstwom w murze niewielkie jest również zużycie zaprawy murarskiej Ytong-Silka FIX X100. Przyczynia się też do tego stosowanie – oferowanych przez firmę Xella Polska – systemowych kielni, dopasowanych szerokością do różnych grubości ścian (Fot. 3).
Zobacz: Dlaczego murowanie ścian z bloczków Ytong jest takie łatwe i szybkie?
Dokładność wymiarowa bloczków ma także znaczenie dla kosztów tynkowania ścian. Powierzchnie tych, które zostały wykonane z bloczków Ytong, można pokryć pocienioną warstwą tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego. O ich wyjątkowej równości najlepiej świadczy to, że jednowarstwowe ściany z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+ można od strony zewnętrznej wykończyć tynkiem cienkowarstwowym (Fot. 4 i 5), takim samym, jaki układa się na ociepleniu ścian dwuwarstwowych.
Tymczasem, jeśli ściany domu zostaną wykonane z bloczków betonu komórkowego, które nie są wyprodukowane z taką samą dokładnością jak produkty firmy Xella Polska, to za ich otynkowanie trzeba zwykle sporo dopłacić. Tym bardziej, że w ścianach wykonanych z „nietrzymających” wymiarów bloczków, niektóre z nich mogą wystawać z lica ściany nawet na kilka milimetrów (Fot. 6 i 7).
Wytrzymałość muru z betonu komórkowego
Wytrzymałość na ściskanie krępej, czyli nieulegającej wyboczeniu, ściany zależy od kilku parametrów. Są nimi wytrzymałości cegieł, bloczków lub pustaków oraz łączącej je zaprawy, a także stosunku wysokości elementów murowych do grubości spoin poziomych.
Przykładowo: wytrzymałość na ściskanie pełnych cegieł ceramicznych jest wyraźnie większa od wytrzymałości zaprawy cementowo-wapiennej. Dlatego wytrzymałość na ściskanie wykonanych z nich niskich, niewybaczających się ścian jest mniejsza niż samych cegieł, ale większa niż zaprawy.
Inaczej jest w ścianach z bloczków betonu komórkowego Ytong. Ich wytrzymałość jest wprawdzie mniejsza niż cegieł pełnych, gdyż są materiałem, który pełni nie tylko funkcję konstrukcyjną, ale i termoizolacyjną. Ponieważ jednak ściany z nich muruje się na mocnej zaprawie do cienkich spoin Ytong-Silka FIX X100, więc ich wytrzymałość na ściskanie jest – w przeciwieństwie do ścian z cegieł – większa niż samych bloczków.
Jest tak jednak tylko wtedy, gdy warstwy bloczków w murze są równe i poziome, a spoiny pomiędzy nimi na całej powierzchni wypełnione zaprawą do cienkich spoin (Fot. 8).
Spełnienie tych warunków w ścianach, które wykonywane są z bloczków „nietrzymających” wymiarów, wymaga dodatkowej pracy. Dlatego wielu mniej rzetelnych wykonawców, rezygnuje z tego zabiegu, pozostawiając w spoinach szczeliny powietrzne (Fot. 9). Obniża to oczywiście nośność ścian, najbardziej wtedy, gdy ściany z nierównych bloczków betonu komórkowego próbuje się murować na placki z zaprawy (Fot. 10), zamiast rozkładać ją równo na całej warstwie muru.
Dlatego do wykonywania ścian warto stosować nie tylko wysokiej klasy bloczki betonu komórkowego Ytong, ale także powierzać budowę całego domu solidnym i sprawdzonym firmom. Najlepiej takim, które są autoryzowane przez firmę Xella Polska.
Zobacz: Dlaczego dom ze ścianami jednowarstwowymi należy budować z autoryzowanym wykonawcą?
Dotyczy to w szczególności budynków ze ścianami jednowarstwowymi Ytong EnergoUltra+. W nich konsekwencje złego wykonawstwa są bowiem szczególnie dotkliwe, gdyż niewypełnione całkowicie zaprawą murarską spoiny – oprócz nośności – pogarszają także ich izolacyjność termiczną i akustyczną.
Materiał promocyjny Xella Polska