Dzięki szybkiemu rozwojowi fotowoltaiki coraz więcej prądu elektrycznego jest wytwarzane z energii słonecznej, która w dużych ilościach dociera na Ziemię każdego dnia. Ma to wpływ nie tylko na ograniczenie zużycia nieodnawialnych paliw kopalnych, których zasoby szybko się kończą. Ważne jest to także dla czystości powietrza, którym oddychamy, ponieważ panele fotowoltaiczne podczas zamiany energii promieniowania słonecznego w prąd elektryczny nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla i szkodliwych zanieczyszczeń.
Ekologiczna energia elektryczna, pochodząca z domowych instalacji fotowoltaicznych (Fot. 1), swoimi parametrami nie różni się od tej, którą dostarcza do domów „zawodowa” energetyka. Najlepszym tego dowodem jest to, że niewykorzystane przez domowników nadwyżki prądu elektrycznego z ich paneli są z reguły przesyłane do ogólnokrajowej sieci energetycznej.
Oznacza to, że bez żadnych obaw można prądem z paneli fotowoltaicznych zasilać wszystkie znajdujące się w domu instalacje i urządzenia elektryczne. Im więcej ich będzie, tym większa jest korzyść nie tylko dla mieszkańców, ale i środowiska naturalnego. Również tym szybciej zwrócą się pieniądze zainwestowane w domową instalację fotowoltaiczną.
Dobrze więc, jeśli w nowo budowanym lub remontowanym domu, który ma być wyposażony w instalację fotowoltaiczną, zasilane prądem elektrycznym będą nie tylko jego oświetlenie oraz znajdujące się w nim urządzenia RTV i AGD, ale także domowe instalacje – grzewcza i wentylacyjna.
Jeśli właściciele domu z fotowoltaiką zdecydują się również na zakup samochodu elektrycznego, to nie tylko zwiększą się ich korzyści finansowe z tytułu posiadania własnej elektrowni słonecznej, ale zyska też na tym – i to podwójnie – zarówno klimat, jak i środowisko naturalne.
Instalacje w domu z fotowoltaiką
Decydując się na zasilanie domu nie tylko energią elektryczną z sieci, ale i wytwarzaną w domu z promieniowania słonecznego, warto poświęcić trochę czasu na zaplanowanie w nim takich instalacji, w tym także fotowoltaicznej, przy których będzie to najbardziej opłacalne. Nie trzeba oczywiście robić tego samodzielnie – przy ich doborze warto skorzystać z pomocy na przykład doradcy technicznego marki Vaillant lub autoryzowanego przez nią instalatora systemowego.
Marka Vaillant od lat jest bowiem czołowym producentem urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, oferującym swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania instalacyjne do ogrzewania i chłodzenia domów oraz podgrzewania w nich wody, a także do wentylacji pomieszczeń bez strat ciepła oraz wytwarzania własnego prądu ze słońca.
Decydując się na produkty marki Vaillant mamy pewność, że zamontowane w domu systemy instalacyjne, sterowane za pomocą jednego regulatora pogodowego, będą ze sobą współpracować i zawsze dostosowywać swoje parametry pracy do warunków atmosferycznych i oczekiwań mieszkańców.
Dobrze też, jeśli montażem tych instalacji zajmuje się jedna, autoryzowana przez markę Vaillant firma. Oznaczać to będzie, że nie tylko odpowiedzialność za ich efektywne i bezawaryjne działanie będzie miała jeden adres, ale też tańsze będzie późniejsze serwisowanie wszystkich instalacji.
Pompa ciepła
Najlepiej oczywiście, żeby dom z instalacją fotowoltaiczną ogrzewany był pompą ciepła. Jest ona wprawdzie zasilana przede wszystkim odnawialną energią cieplną, pozyskaną z otoczenia, ale do swojego działania potrzebuje również prądu elektrycznego. Korzystnie będzie jeśli przynajmniej jego część pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych.
Marka Vaillant ma w swojej ofercie bardzo dużo bardzo nowoczesnych pomp ciepła. Jedną z nich jest najnowsza powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus (Fot. 2), której ponadprzeciętną sprawność zapewnia ekologiczny, naturalny czynnik chłodniczy R290.
Zobacz: Czym pompy ciepła nowej generacji różnią się od poprzednich?
Pompa ta w ekonomiczny sposób ogrzeje dom zimą i ochłodzi latem oraz dostarczy mieszkańcom ciepłej wody w komfortowych ilościach. Na rynku instalacyjnym wyróżnia się ona wyjątkową jakością i trwałością oraz bardzo cichą pracą. Dzięki częściowemu zasilaniu prądem z domowej instalacji fotowoltaicznej nie tylko obniżą się koszty działania pompy aroTHERM plus, ale także zwiększy jej przyjazność dla środowiska naturalnego.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
W każdym domu, nie tylko tym z fotowoltaiką, powinna być wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. W przeciwieństwie do wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), nie tylko wymienia ona powietrze w domu przez cały rok w stopniu dostosowanym do potrzeb domowników, ale i straty ciepła z tego tytułu są zredukowane do minimum.
Dlatego w każdym budowanym lub modernizowanym domu jednorodzinnym warto zamontować nowoczesny system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej recoVAIR VAR marki Vaillant (Fot. 3). Dzięki niemu domownicy będą mogli przez cały rok oddychać świeżym powietrzem, nie martwiąc się zimą o rachunki za ogrzewanie.
Wentylacja mechaniczna na tyle bowiem zmniejsza koszty ogrzewania domu zimą, że całoroczne wydatki na prąd, zasilający jej wentylatory o małej mocy, zwracają się bardzo szybko. Niezależnie od tego, zawsze warto dodatkowo zmniejszyć koszty pracy centrali wentylacyjnej przez zasilanie jej własnym prądem z paneli fotowoltaicznych.
Dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców ważne jest także to, że – za sprawą wysokiej klasy filtrów, w które wyposażona jest centrala wentylacyjna recoVAIR VAR – dostarczane do wnętrza domu powietrze z zewnątrz, jest pozbawione wszelkich zanieczyszczeń.
Instalacja fotowoltaiczna
Biorąc to wszystko pod uwagę, a także rosnące ceny państwowego prądu elektrycznego, z pewnością warto zainstalować w swoim domu panele fotowoltaiczne. Ze względu na korzyści, jakie daje wybór instalacji jednego producenta, warto zdecydować się na nowoczesny, bezawaryjny i bardzo wydajny system fotowoltaiczny auroPOWER marki Vaillant (Fot. 4).
System ten przeznaczony jest przede wszystkim do domów jednorodzinnych i cechuje go bardzo wysoka sprawność, niezawodność i trwałość. Składa się on z paneli (modułów) fotowoltaicznych wytwarzających prąd ze słońca, falownika (inwertera), który zamienia prąd stały w przemienny, oraz modułu sterującego z trójfazowym licznikiem energii.
Prąd wyprodukowany przez zamontowany w domu system auroPOWER najkorzystniej jest oczywiście zużyć w jak największym stopniu na własne potrzeby. Dopiero jego nadwyżki warto przekazać do zakładu energetycznego, skąd – dzięki systemowi opustów (net-meteringu) – będzie można później 80% z nich odebrać sobie za darmo.
Zobacz: Co należy zrobić, by można było legalnie nie płacić za prąd?
Bardzo ważny jest więc odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, by nie była ani za mała, ani za duża dla konkretnego budynku i zamontowanych w nim instalacji, zasilanych prądem elektrycznym. Dlatego należy najdokładniej jak to będzie możliwe ocenić rzeczywiste zużycie prądu przez mieszkańców w różnych porach roku i tak dobrać moc paneli fotowoltaicznych, by przy wykorzystaniu systemu opustów, przyniosły największą korzyść.
Właściciele budowanego lub modernizowanego domu mogą sami spróbować określić moc paneli fotowoltaicznych, ale lepiej, jeśli zwrócą się w tej sprawie do któregoś z instalatorów systemowych, autoryzowanych przez markę Vaillant. Warto to zrobić choćby dlatego, że rzeczywista efektywność paneli może się różnić od nominalnej – zależy bowiem od ustawienia ich w stosunku do słońca.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL