Jakie są zalety i wady okna w łazience?

7 lutego 2023

W domach jednorodzinnych łazienki przeważnie są z oknem. Inaczej jest z mieszkaniami. Łazienki z oknem mają zazwyczaj tylko te, które zlokalizowane są w narożnikach domu lub są mieszkaniami, w których okna wychodzą na dwie przeciwległe strony budynku. Takie mieszkania, nazywane przewietrzanymi, są przeciwieństwem tych, których okna wychodzą tylko na jedną stronę domu. W tych mieszkaniach łazienki zlokalizowane są zwykle z dala od ścian zewnętrznych, więc zrozumiałe, że nie ma w nich okien.

Już z tego zestawienia widać, że pod względem architektonicznym łazienka z oknem (Fot. 1) jest uznawana za lepsze rozwiązanie, skoro takie właśnie są w domach jednorodzinnych i większych mieszkaniach. Przy czym jest tak pomimo tego, że łazienka nie potrzebuje okna, by skutecznie i komfortowo wypełniać swoje funkcje higieniczne. Co zatem sprawia, że lepiej mieć łazienkę z oknem niż bez niego?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 1 – Dla mieszkańców domu lub mieszkania korzystanie z łazienki, w której jest okno, jest bardziej komfortowe niż wtedy, gdy go w niej nie ma

Samopoczucie

Z pewnością mieszkańcy czują się lepiej, gdy w pomieszczeniu jest okno. Dotyczy to oczywiście nie tylko pokoi dziennych czy sypialni, ale również kuchni, nawet tak małych, że nie ma w nich miejsca na jadalnię.

W przeciwieństwie do kuchni, łazienki bez okna nie budzą tak negatywnych emocji – w końcu spotyka się je także teraz nie tylko w mieszkaniach, ale i budynkach użyteczności publicznej. Nie zmienia to faktu, że obecność okna – nawet w tak zwykle małych pomieszczeniach jak łazienki – „otwiera” je na świat oraz czyni większymi i zdecydowanie mniej klaustrofobicznymi.

Trzeba jedynie pamiętać, że okna są przegrodami przezroczystymi. Gdy więc wymaga tego ich lokalizacja w elewacji domu, powinny być wyposażone w osłony, które korzystającym z łazienki mieszkańcom zapewnią intymność i odgrodzą od wzroku osób postronnych. Mogą to być na przykład różnego rodzaju rolety (Fot. 2), które w razie potrzeby można opuszczać lub podnosić. Lepiej jednak sprawdzą się żaluzje (Fot. 3), które – dzięki ustawieniu lameli pod odpowiednim kątem – oddzielą optycznie od otoczenia domu osoby korzystające z łazienki, nieznacznie jedynie ograniczając dopływ do niej światła dziennego.

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 2 – Osoby korzystające z łazienki skutecznie chronią przed wzrokiem osób postronnych rolety – najlepiej takie, które nie są przezroczyste, ale przepuszczają światło
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 3 – Intymność domownikom mogą zapewniać też żaluzje, które – dzięki odpowiedniemu ustawieniu lameli – nie ograniczają dopływu do łazienki naturalnego światła

Oświetlenie

Nie trzeba nikogo przekonywać, że – gdy na zewnątrz jest wystarczająco jasno – z łazienki z oknem da się korzystać, nie zapalając w niej światła. Niestety nie zawsze, ponieważ nawet wtedy, gdy umywalka jest korzystnie usytuowana w stosunku do okna, to i tak – podczas golenia czy makijażu – nawet w słoneczny dzień trzeba przeważnie zapalić lampy znajdujące się wokół lustra.

Nie można zatem specjalnie liczyć na to, że dzięki łazienkom z oknem da się w zauważalny sposób zmniejszyć zużycie prądu. Jest tak przede wszystkim dlatego, że mieszkańcy korzystają z łazienek szczególnie intensywnie rano i wieczorem, a więc w porach, w których przez część roku na dworze jest już ciemno.

Termika

Pod względem izolacyjności termicznej okna są jest niewątpliwie słabszym elementem przegród zewnętrznych niż dobrze ocieplone ściany domu. Oznacza to, że straty ciepła w łazienkach z oknem są większe niż w takich, w których go nie ma. To ważne, ponieważ zimą w łazienkach panuje zwykle wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach domu.

Większe straty ciepła można by więc uznać za wadę łazienek z oknem, gdyby nie fakt, że okna są nie tylko źródłem strat ciepła, ale i jego zysków. Zimą w pogodny dzień – jeśli tylko skierowane są na południe, wschód lub zachód – do łazienki przenikają przez nie tak duże ilości energii promieniowania słonecznego, że nawet w bardzo mroźny dzień potrafią ją nagrzać na bardzo długo.

Dlatego pod względem termicznym, łazienki z oknem są zwykle dla mieszkańców – nie tylko pod względem finansowym – korzystniejsze od tych bez okna. Dotyczy to szczególnie takich łazienek, w których jest okno z drewnianymi profilami. Po prostu dzięki właściwościom naturalnego drewna, w mroźne, ale słoneczne dni poprawiają się ich parametry termiczne. Mówiąc inaczej – ich współczynnik przenikania ciepła Uw jest wtedy większy od nominalnego.

Zobacz: Dlaczego okna z profilami drewnianymi są „cieplejsze” od innych?

Wentylacja

Przyjęło się uważać, że wentylacja łazienki jest bez porównania skuteczniejsza, jeśli jest w niej okno. Jest to o tyle ważne, że okresowo bywa w niej dużo pary wodnej. Dlatego niektórzy uważają, że to możliwość szybkiego przewietrzania łazienki najbardziej przemawia za obecnością w niej okna. Tymczasem jest to tylko częściowa prawda – wiele zależy bowiem od tego, jaki rodzaj wentylacji jest w całym domu.

Przy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła okna – także te znajdujące się w łazienkach – nie biorą udziału w wymianie powietrza w domu. Za skuteczną wentylację wszystkich pomieszczeń odpowiada centrala wentylacyjna (rekuperator) i przez cały rok wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze. Nie będzie więc miała problemów z szybkim usunięciem okresowego nadmiaru pary z łazienki, także takiej, w której nie ma okna.

Inaczej jest przy wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). Jest ona wciąż jeszcze najczęściej spotykana w domach jednorodzinnych (a także w większości mieszkań), pomimo, że działa tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz domu jest niższa niż w jego wnętrzu. Przy tym rodzaju wentylacji, okna są – poza wyjątkami – niezbędne do tego, by skutecznie wymieniała ona powietrze w pomieszczeniach, ale nie dotyczy to okien… w łazienkach.

W nich bowiem – podobnie jak w kuchniach, garderobach i pomieszczeniach technicznych – znajdują się „kratki”, czyli wloty do kanałów wywiewnych. Tym kanałem, do którego wlot znajduje się w łazience, usuwane jest na zewnątrz zużyte powietrze, znajdujące się nie tylko w niej, ale i w sąsiadujących z nią pokojach. Jeśli uchylamy okno w łazience, by szybko usunąć z niej nadmiar pary, to automatycznie pozbawiamy wymiany powietrza inne pomieszczenia.

Dlatego w chłodnych porach roku, czyli wtedy, gdy wentylacja naturalna w ogóle działa, takie okresowe wietrzenie łazienki powinno trwać bardzo krótko. Tym bardziej, że uchylenie okna w łazience oznacza znaczne straty ciepła i wychłodzenie nie tylko jej, ale i przylegającej do niej części domu.

Inaczej jest latem – wtedy naturalna wentylacja domu może odbywać się tylko przez uchylone lub otwarte okna, ponieważ w kanałach wywiewnych nie ma wówczas ciągu i zużyte powietrze nie jest nimi usuwane. Dotyczy to oczywiście także okna w łazience, którego uchylanie nie tylko umożliwia skuteczne jej przewietrzanie, na przykład po kąpieli pod prysznicem, ale poprawia także wentylację całego domu.

Przy mechanicznej wentylacji wyciągowej, stosowanej przede wszystkim w budynkach wielomieszkaniowych, sytuacja jest podobna jak przy wentylacji naturalnej. Różnica jest jedynie taka, że przy niej zużyte powietrze jest za pomocą wentylatorów wyciągowych usuwane kanałami wywiewnymi w sposób ciągły, a mieszkańcy mają co najwyżej wpływ na intensywność wymiany powietrza w mieszkaniu.

Okno w łazience

Jak z tego widać okno w łazience ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że o tym, czy w konkretnym domu łazienki będą miały okno, decyduje jego projektant. Nie znaczy to oczywiście, że inwestor nie ma na to żadnego wpływu. Może zwrócić się do autora wybranego przez siebie projektu o wprowadzenie „okiennej” korekty lub… wybrać inny.

Jeśli w budowanym lub remontowanym domu łazienki mają okna, to wybór ich rodzaju na pewno należy do jego właściciela. Najlepiej oczywiście, żeby były to okna drewniane, które na tle innych wyróżniają się sztywnością, trwałością i izolacyjnością termiczną. Dlatego dobrze, żeby takie okna znalazły się nie tylko w łazience, ale także we wszystkich innych pomieszczaniach, które w ciągu dnia doświetlane są światłem naturalnym.

Zobacz: Dlaczego warto mieć w domu okna drewniane?

Wybierając okna do swojego domu warto, żeby były to drewniane lub drewniano-aluminiowe okna firmy Sokółka Okna i Drzwi, która od ponad 50 lat zajmuje się w Polsce produkcją stolarki okiennej. Ich profile wykonywane są ze starannie wyselekcjonowanego drewna, suszonego przemysłowo i klejonego warstwowo. Dlatego okna marki Sokółka charakteryzują się nie tylko bardzo wysoką jakością, ale i ponadczasową elegancją (Fot. 4). Dzięki zabezpieczeniu ich profili światowej klasy środkami impregnującymi, okna te są odporne na zwiększoną wilgotność powietrza i można je bez obaw stosować także w łazienkach.

Zobacz: Jakie są główne zalety drewnianych okien marki Sokółka?

Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Fot. 4 – Wysokiej jakości, energooszczędne i ekologiczne drewniane okna marki Sokółka są gwarancją trwałości i nieprzemijającej elegancji

Uwaga! W gorszej sytuacji, jeśli chodzi o doświetlenie łazienek światłem naturalnym, są osoby kupujące mieszkanie. Tutaj o tym, czy w będzie w nich okno i jakiego rodzaju, decyduje projektant i deweloper. Trudno jednak sądzić, by brak drewnianego okna w łazience był powodem rezygnacji z zakupu mieszkania, jeśli inne elementy, takie jak jego lokalizacja, wielkość, rozkład i standard, a przede wszystkim cena, są do zaakceptowania.

Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A.   www.sokolka.com.pl

 

 

 

Zobacz także
Już od bardzo wielu lat pod domami jednorodzinnymi przeważnie nie wykonuje się piwnic, więc siłą rzeczy...
Od bram z indywidualnym wypełnieniem wtopionych w elewację domu, przez konstrukcje z inteligentnymi...
W większości domów ze stromymi, prostymi dachami ocieplenie poddasza układa się na skosach połaci jedynie do...
Fot. FAKRO
Współczesne projekty domów odzwierciedlają aktualne potrzeby i trendy zmieniającej się architektury. Coraz...