Drzwi zewnętrzne pełnią kilka ważnych funkcji. Nie tylko zabezpieczają dom przed włamaniem, lecz także chronią przed chłodem i stanowią dodatkową barierę blokującą napływający z otoczenia hałas. Wybierając konkretny model, warto zwracać uwagę jednak nie tylko na parametry dotyczące wymienionych wyżej cech, lecz także wymiary drzwi, które zagwarantują komfortowe wejście i wyjście, a także umożliwią wnoszenie lub wynoszenie większych mebli.
- Jakie wymiary powinny mieć drzwi zewnętrzne?
- Współczynnik przenikania ciepła – optymalne parametry
- Jak zapewnić sobie ochronę przed hałasem?
- Drzwi antywłamaniowe
Jakie wymiary powinny mieć drzwi zewnętrzne?
Według rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych budynków, drzwi zewnętrzne powinny mieć (w świetle ościeżnicy):
– szerokość przynajmniej 90 cm,
– wysokość przynajmniej 200 cm.
Oznacza to, że otwór drzwiowy przeznaczony na montaż ościeżnicy i skrzydeł powinien mieć około 102-105 cm szerokości i 206-207 cm wysokości. Przy drzwiach dwuskrzydłowych co najmniej jedno ze skrzydeł musi mieć przynajmniej 90 cm szerokości. Większość projektantów zaleca jednak montaż szerszych drzwi, tak aby wnoszenie lub wynoszenie większych gabarytów nie stanowiło nigdy problemu. Optymalna wysokość drzwi to 210 cm.
Współczynnik przenikania ciepła – optymalne parametry
Wybierając drzwi zewnętrzne do wyboru masz modele wykonane z bardzo różnych materiałów. Wystarczy spojrzeć tutaj: https://allegro.pl/kategoria/drzwi-drzwi-zewnetrzne-46101. Materiał, z którego wykonane są drzwi ma bardzo duży wpływ na zdolność do chronienia przed zimnem i zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku.
Parametrem, który o tym informuje, jest współczynnik przenikania ciepła U określający, ile ciepła uciekać będzie na zewnątrz przez zamontowane drzwi. Im jest on mniejszy, tym lepiej.
Na rynku dostępne są drzwi o zarówno o współczynniku 2,6 W/m²K (najwyższa dopuszczalna wartość), jak i te o współczynniku 1,1-1,3, a nawet 0,9 W/m²K (ten ostatni parametr mogą osiągać drzwi drewniane z ociepleniem). Kluczem do uzyskania optymalnego wyniku tego współczynnika jest jednak nie tyle materiał, ile dodatkowe wyposażenie w postaci:
– progu z przekładką termiczną,
– podwójnych lub potrójnych uszczelek.
Jak zapewnić sobie ochronę przed hałasem?
Podczas oceny drzwi zewnętrznych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametr informujący o ochronie przed hałasem. Wyrażony jest on współczynnikiem Rw w decybelach. Im jest on wyższy, tym drzwi silniej pełnią swoją funkcję izolacyjną. Izolacyjność akustyczna najczęściej wynosi 30 dB. Podobnie jak w przypadku współczynnika ciepła mają na nią wpływ dodatkowe rozwiązania (np. w postaci uszczelek) zastosowane w projekcie drzwi.
Drzwi antywłamaniowe
O odporności drzwi zewnętrznych na włamanie informuje ich klasa oznaczona symbole A, B, lub C. Ta ostatnia sygnalizuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dobre drzwi antywłamaniowe powinny mieć odpowiednią konstrukcję, muszą posiadać odpowiedniej klasy zamki i okucia.
Pamiętaj, że zestaw antywłamaniowy powinien zawierać również: ościeżnicę, zawiasy, zamki, wkładkę bębenkową. Niejednokrotnie producenci oferują także dodatkowe wyposażenie. Możesz zdecydować się np. na klamki chroniące zamek przed rozwierceniem, wręg francuski czy bolce antywłamaniowe.
Materiał promocyjny AskDom