W każdym domu parametry cieplne okien, podobnie jak ścian, dachu czy podłogi parteru, mają bardzo duże znaczenie dla ich standardu energetycznego. W przeciwieństwie jednak do innych, nieprzezroczystych przegród zewnętrznych, okna są nie tylko miejscem strat ciepła, ale i jego zysków, pochodzących od promieniowania słonecznego. Nic zatem dziwnego, że lokalizacja i dobór okien są szczególnie ważne w domach pasywnych, czy – mówiąc szerzej – w domach nisko- i zeroenergetycznych.
Rosnąca popularność domów o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię nie wynika jedynie ze stałego wzrostu cen paliw i troski ich właścicieli o własne portfele. Konieczność ograniczania zużycia energii cieplnej w budownictwie, które jest jej znaczącym konsumentem, wymuszają szybko postępujące zmiany klimatyczne, rosnące zanieczyszczenie powietrza oraz szybko zmniejszające się zasoby nieodnawialnych paliw kopalnych.
To właśnie z tego powodu stale rosną wymagania w zakresie izolacyjności termicznej zewnętrznych przegród domów we wciąż aktualizowanych przepisach budowlanych. Dotyczy to oczywiście także okien, nic więc dziwnego, że te dostępne obecnie na rynku (Fot. 1) mają współczynniki przenikania ciepła Uw o wartościach zdecydowanie niższych niż kiedyś.
Okna Puro Passive
Również firma SOKÓŁKA OKNA I DRZWI, czołowy producent drewnianej stolarki okiennej, który od prawie 50 lat zajmuje się jej produkcją w Polsce, ma w swojej ofercie okna, które przeznaczone są specjalnie do domów o bardzo małym zapotrzebowaniu na energię, wykorzystywaną do celów grzewczych.
Są to drewniano-aluminiowe okna Puro Passive o znakomitej termoizolacyjności, potwierdzonej – dla profili wykonanych z drewna sosnowego – certyfikatem Passive House Institut w Darmstadt. Mają one rewelacyjnie mały współczynnik przewodzenia ciepła Uw o wartości równej 0,68 W/(m²K)!
Klasa akustyczna tych okien wynosi 32 dB, co oznacza, że w znacznym stopniu ograniczają docieranie nawet głośnych hałasów zewnętrznych do wnętrza domu. Okna te, charakteryzujące się klasą wodoszczelności E1200, chronią też przed przenikaniem wody do wnętrz nawet podczas bardzo ulewnego deszczu, któremu towarzyszą gwałtowne podmuchy porywistego wiatru.
Profile okien Puro Passive (Fot. 2 i 3) mają warstwową budowę, składającą się ze starannie wyselekcjonowanego drewna oraz materiału termoizolacyjnego, osłoniętego od strony zewnętrznej nakładkami aluminiowymi.
W oknach Puro Passive profile ościeżnic mają grubość 111 mm, a profile skrzydeł – 116,5 mm. W tych ostatnich osadzony jest trzyszybowy pakiet z „ciepłą” ramką dystansową, którego szyby wykonane są z niskoemisyjnego szkła, a zamknięte przestrzenie między nimi wypełnione są szlachetnym argonem.
Do produkcji drewnianych elementów profili stosowane jest drewno gatunków krajowych sosny i dębu oraz egzotycznego meranti. Mogą być one pokryte różnokolorowymi, wodnymi lakierami transparentnymi, dzięki którym widoczne jest niepowtarzalne usłojenie drewna. W takim wydaniu od strony wnętrza domu okna Puro Passive mają klasyczny i nieprzemijający urok okien drewnianych (Fot. 4). Możliwe jest także wykończenie drewnianych części tych okien lakierami kryjącymi w praktycznie dowolnym kolorze.
Natomiast nakładki aluminiowe, osłaniające od zewnątrz profile okien Puro Passive przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, mogą mieć barwę aż 50 oferowanych unikalnych wykończeń kolorystycznych lub dowolny kolor, wybrany z palety RAL.
Przy ponadstandardowym wykonaniu profile okien Puro Passive mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej i inny – od wewnętrznej. Możliwe jest także zamówienie tych okien z zawiasami ukrytymi – ze względów estetycznych – w ramie okiennej.
Uwaga! Firma SOKÓŁKA wszystkie okna produkuje na indywidualne zamówienie, nie ma więc najmniejszego problemu z dopasowaniem ich do otworów okiennych, pozostawionych w ścianach domów zarówno nowo budowanych, jak i remontowanych lub modernizowanych.
Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A. www.sokolka.com.pl