Aranżacja industrialna to obecnie niezmiernie popularny pomysł na projekt jednego z najważniejszych wnętrz w domowych przestrzeniach. Taka kuchnia potrafi być naprawdę wygodna i przytulna. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie wyposażenie i dodatki, które zapewnią komfort oraz zbudują nastrój wnętrza. Olbrzymią rolę odgrywa w tym oczywiście oświetlenie, w tym lampy wiszące.
Jakie modele powinny trafić do naszej modnej kuchni industrialnej? Czym wyróżniają się kuchenne lampy loftowe? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Lampy industrialne do kuchni – podstawowe cechy modnego wyposażenia
Styl industrialny kojarzy się głównie z postfabrycznymi pomieszczeniami, które przekształcono w przestrzenie mieszkaniowe. Obecnie to jednak niezmiernie modny nurt wykorzystywany w różnych typach budownictwa. Najczęściej są to pełne słońca, duże, otwarte wnętrza, podzielone na różne strefy funkcyjne. Wykończenie jest surowe. Stawia się na beton, metal, nieprzekształcone drewno i cegły. Podobnie rzecz ma się do wyposażenia – wyróżniającego się najprostszymi formami, często o dość technicznym wyglądzie.
Takie też są lampy industrialne. Wykonuje się je z trwałego metalu i utrzymuje w jednolitych kolorach. Dominują szarości, czerni lub biele, niekiedy łączone z wypolerowanymi powierzchniami w odcieniu chromu, miedzi lub brązu. Niekiedy wykorzystuje się modele w mocniejszych barwach, na przykład w odcieniach zieleni, czerwieni lub błękitu, nawiązujące do geometrycznego stylu projektowania produktów oświetleniowych, popularnego w latach 60. i 70. XX wieku.
Jakie lampy wiszące industrialne można spotkać? Zazwyczaj są to modele z otwartymi od dołu, rozkloszowanymi osłonami. Niekiedy jednak przyjmują bardziej oszczędną formę, w której oprawa zostaje ograniczona do kratownicy, a nawet zwyczajnej siatki, osłaniającej wyłącznie źródło światła, bez oprawy. Sporą popularnością cieszą się obecnie efektowne żyrandole loftowe, tak zwane lampy-pająki. To większa liczba źródeł światła bez jakichkolwiek osłon, na długich przewodach podwieszanych do sufitu. Sporo takich produktów oferuje sklep z oświetleniem: Azzardo.com.pl.
Tak szerokie spektrum dostępnych rozwiązań sprawia, że styl industrialny w oświetleniu kuchni da się dopasować do wielu oczekiwań.
Lampy wiszące w kuchni – do czego służą i gdzie je umieścić?
Wybór lampy wiszącej do kuchni zależy oczywiście od specyfiki wnętrza i pomysłu na jego aranżację. W przypadku produktów, które mają trafić w pobliże kuchenki lub zlewu, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość opraw i ich odporność na wilgoć lub przypadkowe zachlapanie. Warto sięgać wyłącznie po modele o podwyższonym współczynniku ochrony, najlepiej nie niższym niż IP44. Dodatkowo powinno się stawiać na lampy o gładkiej i prostej formie, by ułatwić sobie utrzymanie ich w sterylnej czystości.
Jakie lampy wiszące powinny trafić do kuchni? Ich wielkość i kształt dostosowuje się do funkcji. Tego typu rozwiązania mogą być używane jako oświetlenie główne, zadaniowe lub dekoracyjne.
Oświetlenie ogólne – światło we wszystkich zakątkach kuchni
Oświetlenie główne zapewnia odpowiedni poziom światła dla bezpiecznego przemieszczania się we wnętrzu lub wykonywania prostych czynności. Takie oprawy montuje się w centrum pomieszczenia, by równomiernie doświetliły wszelkie zakamarki.
W tej roli najlepiej sprawdzają się duże lampy wiszące i żyrandole (np. wspomniane wcześniej pająki), które są wyposażone w większą liczbę źródeł światła.
Lampy do zadań specjalnych – doświetlenie wyspy kuchennej
Lampy wiszące to idealny sposób na oświetlenie blatów roboczych, choćby w ramach wyspy lub kuchennego stołu. W tej przestrzeni zazwyczaj umieszcza się jedną średniej wielkości oprawę. Jeżeli przestrzeń do oświetlenia jest większa lub mocno wydłużona, można postawić na kilka lamp umieszczonych w rzędzie (na tej samej bądź różnych wysokościach).
Szczególnym rozwiązaniem są niezmiernie popularne lampy wiszące na szynoprzewodach. W tym przypadku zyskuje się większą swobodę w dopasowywaniu warunków świetlnych do bieżących potrzeb.
Oświetlenie dekoracyjne – lampy wiszące w roli kuchennej ozdoby
Nie zapominajmy o tym, że nawet minimalistyczne oprawy wiszące w duchu industrialnym wyróżniają się sporymi walorami estetycznymi. Dlatego z ich pomocą da się stworzyć niepowtarzalny klimat oraz nadać przestrzeni sporej przytulności.
Do tego celu idealnie sprawdzają się niewielkie modele wiszące – z otwartymi lub zabudowanymi osłonami źródeł światła. Umieszcza się je w różnych częściach wnętrza – mogą znaleźć się w pobliżu blatów roboczych, komody i witryny lub w rekreacyjnej części pomieszczenia. Warto pamiętać, by umieścić je na odpowiedniej wysokości, poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, by znacząco nie utrudniały korzystania z kuchni.
Lampy loftowe do kuchnia a zaawansowane technologie i nowoczesne źródła światła
Gdy wybiera się oświetlenie do kuchni, w tym również lampy wiszące, warto dobrać do nich właściwe źródła światła. Parametry produktów zależą w głównej mierze od roli, jaką dana lampa ma pełnić w konkretnym wnętrzu.
Coraz więcej osób rezygnuje obecnie z tradycyjnych źródeł światła (żarówek żarnikowych, świetlówek etc.) na rzecz nowoczesnych LEDów. Dlaczego produkty LED? Zaliczają się one do najwyższych klas energetycznych, zapewniając optymalny poziom oświetlenia, przy znaczącym obniżeniu wysokości rachunków za prąd (nawet o 70-80%!). Występują również w wielu wariantach, co pozwala łatwo dobrać idealne rozwiązania do różnych kuchennych potrzeb. A trzeba pamiętać o tym, że system oświetleniowych do kuchni powinien być naprawdę urozmaicony.
Parametry źródeł światła a lampy wiszące do kuchni – o czym pamiętać?
Jakie natężenie światła do kuchni jest odpowiednie? Rozwiązania wykorzystywane w roli oświetlenia ogólnego nie muszą być bardzo mocne. Wystarczy zapewnić natężenie na poziomie 100 lx. Nieco mocniejsze światło trafia nad stoły do spożywania rodzinnych posiłków. W tym przypadku przydają się już ok. 200-250 luksów. Jeszcze bardziej wymagające są miejsca do realizacji precyzyjnych zadań wzrokowych, czyli choćby wyspy kuchenne i blaty robocze, gdzie lampy wiszące pełnią rolę oświetlenia zadaniowego. Wówczas należy wybrać produkty dające strumień światła o natężeniu nawet 300-500 lx.
Warto też zwrócić uwagę na temperaturę barwową źródeł światła. Ze względu na specyfikę kuchni najczęściej wybiera się produkty dające światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego, co zapewnia pełen komfort podczas realizowania rozmaitych zadań. W roli oświetlenia dekoracyjnego można jednak użyć produktów o świetle ciepło białym, które buduje nastrojowy klimat i sprawia, że kuchnia industrialna staje się zdecydowanie przytulniejsza.
Do lamp wiszących, w których osłony źródeł światła zostały mocno ograniczone (siatki) lub wręcz całkowicie z nich zrezygnowano, można wykorzystać stylowe produkty ozdobne LED. Imitują dekoracyjne żarówki żarnikowe w typie edisonowskim, odznaczając się ciekawym kształtem i pięknym wzornictwem. Takie rozwiązanie to choćby idealny pomysł na to, wspomniana wcześniej lampa pająk stała się jeszcze efektowniejsza.
Nowoczesne lampy wiszące do kuchni industrialnych
Lampy industrialne wcale nie muszą być surowe i nudne. Z ich pomocą da się praktycznie doświetlić całą kuchnię, a także zbudować w niej niepowtarzalny klimat. Warto od razu zaplanować cały system, w którym pojawi się kilka zróżnicowanych produktów oświetleniowych, wyposażonych oczywiście w źródła światła – odpowiednio dobrane pod względem praktycznym i estetycznym.
Wybór produktów wysokiej jakości i trwałości, o intrygującym designie, sprawia, że nawet dość surowa kuchnia loftowa staje się od razu przytulniejsza i oczywiście w pełni przyjazna dla wszystkich użytkowników.
Materiał promocyjny Azzardo