Ze względu na swoje znaczne rozmiary, okna są istotnym elementem nie tylko wystroju wnętrz, ale i elewacji domu. Wprawdzie ich dominującym elementem są przezroczyste szyby, ale to nie one decydują o tym, czy związane z oknami odczucia wizualne odbieramy jako pozytywne lub negatywne. Największe znaczenie ma tu wygląd i kolor profili, z których wykonane są okienne skrzydła i ościeżnice. Dlatego budując dom, warto kolorystyce okien poświęcić trochę czasu…
Gdy dom jest budowany na prywatne zlecenie, wybór koloru profili okiennych należy przede wszystkim do inwestorów (Fot. 1). Przy czym nie jest tak tylko wówczas, gdy dom jest projektowany na indywidualne zamówienie. Także wtedy, gdy będzie on wykonywany według projektu gotowego, decyzja o tym, jaki kolor będą miały okna, należy do właścicieli domu. W końcu to oni będą w nim mieszkać i na co dzień oglądać swoje okna – zarówno od środka, jak i od zewnątrz.
Inaczej jest oczywiście, gdy dom jednorodzinny jest jednym z wielu, wybudowanych na wydzielonym terenie przez dewelopera (Fot. 2). Wtedy zazwyczaj decydujący głos w kwestii koloru stolarki okiennej ma projektujący osiedle architekt. Choć i wtedy nie można powiedzieć, że opinia przyszłych właścicieli domu w tej sprawie nie ma tutaj znaczenia. Po prostu mogą oni go kupić, tym samym akceptując okienne wybory architekta i dewelopera, albo zrezygnować z jego zakupu – choć raczej trudno sądzić, by powodem tego była jedynie nieodpowiadająca im barwa stolarki okiennej.
Uznając, że decyzja w sprawie kolorystyki okien powinna być domeną właścicieli budowanego lub remontowanego domu (choćby dlatego, że to oni za nie płacą), trzeba jednocześnie pogodzić się z tym, że ich wybór nie przez wszystkich musi być akceptowany. Po prostu, to co podoba się jednym, może się innym nie podobać, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje…
Kolorystyka okien
Wydawać by się mogło, że z powodu stosunkowo małej szerokości profili okiennych ich kolor nie powinien mieć dużego wpływu na wystrój pomieszczeń. I rzeczywiście tak jest, jeśli kolorystka okien bezkonfliktowo wpisuje się w stylistykę, w jakiej zostały urządzone wnętrza domu. Podobnie jest też z jego elewacją, z której kolorem powinna dobrze współistnieć barwa stolarki okiennej, przy czym w budynkach ze stromym dachem to kolorystyczne współistnienie dotyczy także pokrycia dachowego, które ze względu na swoją dużą powierzchnię, ma bardzo istotny wpływ na wygląd bryły domu.
Zupełnie inaczej jest, gdy okna zostaną źle dobrane pod względem kolorystycznym. W skrajnych sytuacjach mogą one negatywnie wpływać na odbiór wizualny całego domu i jego wnętrz, na przykład wtedy, gdy ich profile są w bardzo „agresywnym” kolorze.
Dlatego przed zakupem okien warto wziąć pod uwagę kilka rad dotyczących ich kolorystyki. Tym bardziej, że w nowym domu (lub wyremontowanym starym) nie da się później łatwo i niewielkim kosztem zmienić koloru okien, tak jak na przykład można to zrobić z barwą ścian w salonie.
Kiedyś było łatwiej, ponieważ okna były dostępne tylko w kolorze białym. Teraz można zamówić je z profilami o praktycznie dowolnej barwie, ale mimo to okna białe wciąż cieszą się dużą popularnością (Fot. 3). Na pewno pod względem kolorystycznym są one neutralne, więc przeważnie dobrze komponują się z różnobarwnymi elewacjami oraz ścianami pomieszczeń.
Nieustająco modne są okna z ramami w kolorze naturalnego lub barwionego drewna, z widocznym jego usłojeniem. Dotyczy to szczególnie domów, w których drewno występuje zarówno w jego wnętrzach, jak i w elewacjach (Fot. 4 i 5). Przy czym coraz częściej miejsce jasnej sosny i dębu zajmują ciemniejsze odcienie orzecha lub mahoniu, a także egzotycznych gatunków drewna.
I jeszcze uwaga praktyczna. Na rynku okiennym panują oczywiście mody na pewne kolory. Lepiej jednak pozostać przy ponadczasowej, eleganckiej klasyce, pamiętając o tym, że okna żyją zdecydowanie dłużej niż zmieniające się trendy.
Okna drewniane marki Sokółka
Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że kolorystyka okien – choć bardzo istotna ze względów estetycznych – nie jest tym, czym przede wszystkim należy kierować się przy ich zakupie. Tym bardziej, że u większości producentów potrzebne okna można teraz zamówić z profilami o wybranych przez siebie dowolnych kolorach.
Od kolorów profili, zdecydowanie ważniejszymi parametrami okien są ich trwałość, sztywność i izolacyjność termiczna, a także łatwość ich obsługi i przyjazność dla środowiska. Biorąc to pod uwagę, na pewno warto wybrać okna drewniane, które we współczesnej wersji nie wymagają uciążliwej konserwacji i jako jedyne wykonane są z naturalnego i odnawialnego surowca.
Trzeba jedynie pamiętać, by producentem takich okien była renomowana firma, ponieważ ich wytwarzanie jest dużo trudniejsze niż okien plastikowych czy aluminiowych. Jest nią z pewnością Sokółka Okna i Drzwi, która prawie od pół wieku produkuje w Polsce okna drewniane i obecnie eksportuje je do bardzo wielu krajów na całym świecie.
Zobacz: Dlaczego warto mieć w domu okna drewniane?
Ważne, że decydując się na wysokiej klasy okna marki Sokółka, zarówno te o standardowych wymiarach, jak i wielkopowierzchniowe, możemy je zamówić z profilami praktycznie w dowolnym kolorze. Ich powierzchnia może być zabezpieczona lakierami transparentnymi bezbarwnymi i barwionymi, pod którymi widoczne jest oryginalne usłojenie drewna. Mogą to być również lakiery kryjące w pełnej palecie barw.
Zobacz: W jakich kolorach mogą być okna drewniane?
Wszystkie swoje okna Sokółka produkuje zawsze na indywidualne zamówienie. Mogą więc mieć one profile nie tylko w jednym, wybranym kolorze, ale także może być on inny od strony wnętrza domu i inny od strony zewnętrznej. Przy czym – co ważne – dotyczy to nie tylko okien drewniano-aluminiowych, w których kolor zewnętrznych nakładek aluminiowych może się różnić od koloru profili drewnianych (Fot. 6 i 7). Podobnie jest także w oknach drewnianych (bez nakładek).
Zobacz: Czym okna drewniano-aluminiowe różnią się od drewnianych?
Materiał promocyjny Sokółka Okna i Drzwi S.A. www.sokolka.com.pl