Instalacja grzewcza we współczesnym domu jednorodzinnym musi być przede wszystkim niezawodna i zapewniać komfort mieszkańcom, przy jak najmniejszych kosztach eksploatacyjnych oraz możliwie małym angażowaniu domowników w jej obsługę. Bardzo dobrze też, jeśli instalacja ta w jak największym stopniu wykorzystuje nieodnawialne źródła energii i jest przyjazna dla środowiska.
Zanim jednak dokona się wyboru instalacji grzewczej i przystąpi do jej montażu, należy zadbać o to, by budowany lub remontowany dom miał bardzo dobrze ocieplone ściany zewnętrzne, dach i fundamenty – w domach niepodpiwniczonych oczywiście dotyczy to także podłogi parteru.
W takim domu powinna być też wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, by ograniczyć również straty energii, zużytej na ogrzewanie domu, podczas wymiany w nim powietrza. Sens zastosowania takiej wentylacji wynika jednak nie tylko z dbałości o finanse mieszkańców. Ma ona po prostu bardzo korzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Wprawdzie to też da się przeliczyć na pieniądze, ale robić tego nie warto, ponieważ wiadomo, że są to wartości dla mieszkańców bezcenne.
Dopiero w tak wybudowanym i wyposażonym budynku zużycie energii na ogrzewanie jest bardzo małe, a zatem tylko w niewielkim stopniu ma ono negatywne skutki dla środowiska naturalnego.
Oczywiście należy pamiętać, że od instalacji grzewczej oczekujemy również zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej ilości ciepłej wody do mycia. To, ile trzeba będzie zużyć do tego celu energii, jedynie w niewielkim stopniu zależy od izolacyjności termicznej samego budynku, a zdecydowanie bardziej – od nawyków higienicznych mieszkańców i ich skłonności do oszczędzania wody.
Zatem to, ile będzie kosztowała w takim ekologicznym domu ciepła woda, zależy przede wszystkim od samych domowników. Oczywiście, nie bez znaczenia jest również dokonany przez nich wybór urządzenia grzewczego.
Komfort mieszkańców i ekologiczność systemu grzewczego, a także koszty ogrzewania domu i przygotowania w nim ciepłej wody, zależą jeszcze od tego, czy instalacja zostanie wykonana poprawnie, a sterująca nią automatyka uwzględni nie tylko warunki pogodowe oraz oczekiwania mieszkańców, ale także rachunek ekonomiczny.
Wszystko to jest w stanie zagwarantować marka VAILLANT, która ma w swojej ofercie nowoczesne urządzenia grzewcze i wentylacyjne oraz niezbędne akcesoria instalacyjne. VAILLANT zapewnia inwestorom również opiekę instalatora systemowego (Fot.1), który nie tylko prawidłowo wykona i uruchomi niezbędne instalacje, ale zajmie się także ich późniejszym serwisowaniem.
Pompy ciepła marki Vaillant
Do domów ekologicznych Vaillant poleca różne modele nowoczesnych pomp ciepła, o bardzo wysokiej sprawności, które mogą czerpać energię odnawialną z gruntu, wody lub powietrza. Pompy te jedynie w 25-30% są zasilane prądem elektrycznym – pozostałą energię do swojej pracy czerpią z różnego rodzaju źródeł odnawialnych.
W niewielkim domu, w którym mieszkają dwie lub trzy osoby, bardzo dobrze sprawdzi się powietrzna pompa ciepła aroTHERM (Fot. 2). Oprócz ogrzewania domu i przygotowania wody do mycia, może ona służyć także do chłodzenia wnętrza budynku w czasie gorącego lata.
W domu o większej powierzchni, zamieszkałym przez liczniejszą rodzinę, warto zastosować pompę ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 3), przygotowaną do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody geoSTOR. W swej podstawowej wersji jest ona przeznaczona do czerpania energii odnawialnej z gruntu. Można ją jednak, dzięki zastosowaniu dodatkowych modułów, w bardzo prosty sposób przystosować do korzystania z innych źródeł ciepła odnawialnego – powietrza lub wód powierzchniowych i gruntowych.
Uwaga! Koszty eksploatacyjne pompy ciepła można jeszcze bardziej zmniejszyć instalując ogniwa fotowoltaiczne, zamieniające energię słoneczną w zasilający je prąd elektryczny. Energia ta może być wykorzystana przez pompę ciepła i inne urządzenia elektryczne oraz domową instalację oświetleniową. Dzięki temu pożytek z własnej energii elektrycznej będziemy mieć nawet wtedy, gdy nie uda nam się odsprzedać korzystnie nadwyżek prądu lokalnemu zakładowi energetycznemu.
Systemy wentylacyjne marki Vaillant
Oferowany przez firmę Vaillant system wentylacji recoVAIR to sprawdzone i komfortowe, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie do domów jednorodzinnych. Zapewnia on zdrowy klimat w pomieszczeniach przez cały rok, a dzięki odzyskowi ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń, zmniejsza zużycie energii na cele grzewcze.
Centrale wentylacyjne recoVAIR VAR (Fot. 4), dzięki zastosowaniu w nich nowoczesnych wentylatorów o małym zużyciu energii elektrycznej, charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji. Umożliwiają one także dostosowanie stopnia wymiany powietrza w domu do aktualnych potrzeb mieszkańców.
Centrale recoVAIR VAR mają wbudowany fabrycznie filtr pyłków klasy F7 o dużej powierzchni, dzięki czemu mieszkańcy mogą oddychać w domu czystym powietrzem nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest ono bardzo zanieczyszczone.
Sterowanie instalacjami
Pracą pompy ciepła, ogrzewającej dom i podgrzewającej w nim wodę, skutecznie zarządza systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700 (Fot. 5), gwarantujący jej najwyższą w danej chwili sprawność, czyli największą wartość współczynnika COP. Regulator ten może jednocześnie zarządzać nie tylko instalacją grzewczą w domu, ale też zainstalowanym w nim systemem wentylacji mechanicznej recoVAIR.
Systemowy regulator mutliMATIC 700 umożliwia indywidualną adaptację systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia mieszkańców. Jest przy tym bardzo wygodny w stosowaniu, dzięki prostemu menu i intuicyjnej obsłudze.
Może on także współpracować z dedykowaną mu, bezpłatną aplikacją multiMATIC App na smartfon lub tablet z systemem iOS lub Android, która pozwala na zdalne sterowanie przez internet domowym układem grzewczym i wentylacyjnym z dowolnego miejsca na świecie.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant