Jaką kuchnię wybrać – gazową, ceramiczną czy indukcyjną?

5 stycznia 2024

Gaz jest wygodnym i wciąż – pomimo wszystkich zawirowań cenowych – stosunkowo tanim źródłem ciepła. Jeśli więc w pobliżu domu mamy dostęp do sieci gazowej, warto go wykorzystać do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody.

Na tym jednak najlepiej poprzestać i nie rozszerzać jego zastosowań na kuchnię. Tradycyjna kuchenka gazowa nie jest bowiem z wielu powodów godna polecenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest płyta indukcyjna, a w drugiej kolejności – ceramiczna.

Kuchnie gazowe

Już pierwszy argument „przeciw” powinien wystarczyć: gaz jest po prostu niebezpieczny. Ktoś powie: No tak, ale to znaczy, że dla bezpieczeństwa powinniśmy zrezygnować nie tylko z kuchenek gazowych, ale także z montażu w domu kotłów grzewczych na gaz.

Tymczasem różnica w instalacji i eksploatacji obu tych urządzeń jest bardzo duża. Do kotła gaz doprowadzany jest z zewnątrz krótkim przewodem, a po podłączeniu nikt przy tym nie manipuluje. Sam kocioł też ma wiele zabezpieczeń, uniemożliwiających niekontrolowany wypływ gazu.

Tymczasem do kuchenki gaz trzeba prowadzić rurami w głąb domu czasem kilkanaście metrów, przez kilka różnych pomieszczeń (Fot. 1 i 2). Liczba miejsc potencjalnych nieszczelności zwiększa się więc wielokrotnie; – dotyczy to zwłaszcza miejsc połączeń przewodów, których przeważnie nie da się prowadzić w linii prostej.

Fot. 1 – Gaz do kuchenki trzeba prowadzić po wierzchu ścian i sufitów oraz nie można ich niczym zabudowywać – w tym domu „kuchenny” przewód gazowy ma prawie 15 m długości
Fot. 2 – W tej kuchni, która jest otwarta na salon, przewód gazowy – będzie zasilał kuchenkę na wyspie mimo że schowany za ścianką działową – nie będzie ozdobą wnętrza

W dodatku zgodnie z przepisami przewody te powinny być odkryte, by gazownik w każdej chwili mógł sprawdzić ich szczelność. Ponieważ jednak nie wyglądają one ładnie, więc wielu inwestorów je zabudowuje. Tymczasem wystarczy, jeśli stężenie tego bezwonnego gazu w powietrzu osiągnie 5%, by – na przykład po włączeniu światła – doszło do wybuchu. A przecież gaz może ulatniać się do pomieszczenia również z zalanego wodą lub zupą palnika kuchenki gazowej. Albo z powodu nieszczelnych pokręteł, którymi codziennie manipulujemy…

Do tego zagrożenie wybuchem to nie jedyna wada kuchenek gazowych. Każdy palnik gazowy to przecież także źródło otwartego ognia. W dodatku po zgaszeniu długo pozostaje gorący, więc łatwo się można oparzyć. Trudno się też czyści kuchenkę, zwłaszcza gdy potrawy, które wykipią, przypalą się na jej ruszcie.

Wysoka temperatura spalania gazu sprawia, że wprawdzie potrawy się szybko nagrzewają, ale też tłuszcz, na przykład ze smażonych potraw, unosi się w powietrzu, osiadając nie tylko na okapie i szafkach kuchennych, ale również na ścianach.

Nie broni się także pogląd, że gotowanie na gazie jest tanie, bo choć sam gaz nie jest bardzo drogi, to sprawność energetyczna kuchenek jest niska (poniżej 50%), wydatki są więc podobne jak przy prądzie, a przy płycie indukcyjnej – nawet wyższe.

Na plus kuchenek można by zaliczyć jedynie to, że są nieco tańsze od płyt indukcyjnych i ceramicznych, jest ich spory wybór na rynku oraz można na nich gotować i smażyć potrawy nawet w najtańszych garnkach i patelniach.

Płyty indukcyjne

Gotowanie na płycie indukcyjnej polega na podgrzewaniu potraw w specjalnie do tego celu przeznaczonych naczyniach, w wyniku działania szybkozmiennego pola elektromagnetycznego w jego dnie. Dlatego do gotowania na płycie indukcyjnej trzeba używać dedykowanych im garnków i patelni, których grube dno, wykonane z odpowiednich materiałów, pozwala na przemianę energii elektrycznej w cieplną. Są one droższe od zwykłych, ale za to mają wysoką jakość, więc wydatek jest jednorazowy.

W szybkości grzania płyty indukcyjne są porównywalne z gazowymi i sprawniejsze od płyt ceramicznych. Umożliwiają też bardzo precyzyjne sterowanie ilością ciepła dostarczanego do gotowania, co nie jest możliwe w takim stopniu ani przy kuchence gazowej, ani płycie ceramicznej.

Ważne jest też, że podczas gotowania płyta indukcyjna ogrzewa się jedynie wtórnie od stojących na niej naczyń i jest znacznie chłodniejsza niż na przykład płyta ceramiczna. Nawet po długim czasie gotowania, płyta wokół naczynia pozostaje jedynie lekko ciepła i nawet można jej dotknąć bez obawy oparzenia się. Na płycie indukcyjnej trudniej jest też przypalić potrawy.

Płyty indukcyjne mają zabezpieczenia wykrywające zbyt małą ilość materiału ferromagnetycznego, znajdującego się na polu grzejnym. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że na przykład łyżeczka położona niechcący na włączonym polu, rozgrzeje się błyskawicznie do czerwoności – w takiej sytuacji, płyta po prostu od razu się wyłączy.

Płyty indukcyjne mają bardzo nowoczesny i estetyczny wygląd (Fot. 3 i 4). Ich powierzchnia jest płaska i gładka jak szkło, więc czyszczenie jest bardzo łatwe. Ponieważ temperatura podgrzewania jest ograniczona, opary tłuszczu nie unoszą się nad nimi i nie osiadają w całej kuchni.

Fot. 3 – Gładka powierzchnia płyty indukcyjnej sprawia, że jej czyszczenie jest bardzo proste i praktycznie można to zrobić zaraz po ugotowaniu na niej potraw – jeśli coś wykipi z garnka, nie przypala się na płycie, ponieważ ona na tyle się nie rozgrzewa
Fot. 4 – Na płycie indukcyjnej potrawy gotują się dzięki rozgrzewaniu się dna garnków i patelni – ich temperatura jest dostosowana do potrzeb, ale na tyle niska, że nie dochodzi do parowania tłuszczu, który osiada na szafkach czy okapie

Płyta indukcyjna nie nagrzewa otoczenia – ma więc bardzo wysoką sprawność energetyczną (około 90%). Zużycie energii elektrycznej jest bardzo niskie, więc gotowanie na niej kosztuje mniej niż na kuchence gazowej czy płycie ceramicznej.

Pewnym minusem może być to, że do swego działania – podobnie jak płyty ceramiczne – potrzebują prądu trójfazowego, czyli siły. W nowo budowanych domach doprowadzenie takiego obwodu do kuchni nie jest problemem; -w budynkach istniejących może być konieczna modernizacji instalacji elektrycznej, a czasem – także zmiana umowy z zakładem energetycznym.

Uwaga! Od pewnego czasu są na rynku jednofazowe płyty indukcyjne. Pobór przez nie prądu jest jednak większy niż płyt podłączonych do dwóch faz. Z tego powodu zamiar zastosowania płyty jednofazowej – na przykład w remontowanym mieszkaniu – warto skonsultować z elektrykiem.

Płyty ceramiczne

Płyty ceramiczne, z wyglądu podobne do indukcyjnych, to wariant pośredni pomiędzy kuchenką gazową a płytą indukcyjną. Pod względem bezpieczeństwa płyta ceramiczna jest oczywiście bezpieczniejsza od kuchenki gazowej, ale rozgrzewa się długo i po gotowaniu przez długi czas pozostaje gorąca, więc można się o nią poparzyć. Z tego też powodu po gotowaniu trzeba odczekać kilkadziesiąt minut, zanim przystąpi się do jej mycia.

Płyta ceramiczna z wyglądu jest podobna do indukcyjnej – też ma płaską i gładką powierzchnię, co oczywiście bardzo ułatwia jej mycie. Jeśli coś wykipi z garnka, może przypalić się na polu grzejnym – wtedy do czyszczenia wystygłej płyty trzeba użyć metalowej skrobaczki.

Uwaga! Trzeba uważać, by na rozgrzane pole płyty nie nasypać cukru, bo wtedy – jeśli nie zostanie od razu usunięty – mogą powstać w niej wżery!

Sprawność energetyczna płyt ceramicznych (około 60% – sporą część ciepła oddają do otoczenia) jest większa niż kuchenek gazowych i mniejsza – niż płyt indukcyjnych.

Zobacz także
Już od bardzo wielu lat pod domami jednorodzinnymi przeważnie nie wykonuje się piwnic, więc siłą rzeczy...
Od bram z indywidualnym wypełnieniem wtopionych w elewację domu, przez konstrukcje z inteligentnymi...
W większości domów ze stromymi, prostymi dachami ocieplenie poddasza układa się na skosach połaci jedynie do...
Fot. FAKRO
Współczesne projekty domów odzwierciedlają aktualne potrzeby i trendy zmieniającej się architektury. Coraz...