Ogrodzenie domu może być wykonane z różnych materiałów i mieć różną formę. W skrajnych wariantach jest pełnym murem lub składa się jedynie z drewnianych słupów i poziomych żerdzi. Najczęściej jednak ogrodzenia zbudowane są z przęseł, wykonanych z metalowych prętów lub drewnianych sztachet, i zamocowanych w słupach lub różnej długości murach z betonu lub cegły klinkierowej. Zdecydowanie rzadziej spotyka się ogrodzenia, w których do wykonania elementów murowych użyto starej cegły rozbiórkowej.
Na zrobienie takiego właśnie ogrodzenia od strony drogi dojazdowej na działkę (Fot. 1) zdecydował się właściciel pewnego domu. Murowane fragmenty ogrodzenia wykonał z rozbiórkowych cegieł, pochodzących z remontowanego, prawie stuletniego żyrardowskiego domu. Były one w bardzo dobrym stanie, a uderzane jedna o drugą wydawały taki odgłos, jakby były zrobione z klinkieru.
Dla właściciela domu ogrodzenie to nie było jedynym wyrazem atencji dla „zabytkowych” cegieł. Już wcześniej z bardzo podobnych wykonał obudowę wkładu kominkowego.
Zobacz: Jak zrobić obudowę kominka z starych cegieł rozbiórkowych?
Ogrodzenie metalowo-ceglane
Frontowy fragment ogrodzenia składa się z pięciu murów o grubości półtorej cegły. Cztery z nich mają jednakową szerokość, równą długości trzech i pół cegły, a jedynie piąty – skrajny, przy którym stoi skrzynka gazomierza – jest od nich nieco szerszy.
Patrząc od strony drogi pomiędzy pierwszym a drugim murem znajduje się metalowa furtka, prowadząca do domu. Później między murami jest szerszy prześwit, który zamykany jest przesuwną bramą wjazdową (Fot. 2).
Następny fragment ogrodzenia jest stały. Dołem mury połączone są niską i węższą od nich podmurówką ze starej cegły, a nad nią znajdują się dwa metalowe przęsła, zamocowane do dwóch skrajnych murów i po środku do dodatkowego metalowego słupka o przekroju kwadratowym (Fot. 3). Pomiędzy czwartym i piątym murem jest jeszcze jedna furtka, ułatwiająca dostarczanie świeżego drewna do znajdującej się w jej pobliżu drewutni, w której będzie ono dosychać zanim trafi do kominka.
Zobacz: Jak tanim sposobem zrobić drewutnię?
Budowa murów ogrodzeniowych i ich fundamentów
Mury ogrodzeniowe stoją na betonowych ławach, zbrojonych siatkami z prętów o średnicy 6 mm, które zostały po budowie domu. Ławy te zagłębione są w gruncie na 1 metr. Tak duża głębokość ich posadowienia nie wynika z obawy o wysadziny, wywołane przemarzaniem ilasto-gliniastego gruntu, znajdującego się na działce pod warstwą ziemi roślinnej. Jest ona potrzebna do tego, by zapewnić stabilność murom ogrodzeniowym.
Oczywiście do tego, by mury te nie wywróciły się z jakiegoś powodu, muszą być solidnie połączone z betonowym fundamentem. Powinny też być dodatkowo usztywnione, by nie złamały się pod bocznym obciążeniem. Służą temu, wykonane w obudowie z cegieł, żelbetowe rdzenie zbrojone prętami Ø 10 mm, zakotwionymi głęboko w betonowych ławach.
Ogrodzenie ze starych cegieł murowano na zaprawie z białego cementu, by mury ogrodzeniowe zachowały „zabytkowy” charakter (Fot. 4) – kiedyś przecież do tego celu używano prawie wyłącznie zaprawy wapiennej.
Ponieważ zarówno brama wjazdowa, jak i wideofon, znajdujący się przy furtce wejściowej, są zasilane prądem, więc w trakcie wykonywania murów ogrodzeniowych poprowadzono w nich przewody elektryczne, które we właściwych miejscach są wyprowadzone na zewnątrz (Fot. 5).
Od góry każdy z murów ogrodzeniowych osłonięto daszkami, wykonanymi z prawie 150-letniej dachówki (Fot. 6). By miały one odpowiedni spadek, wykonano pod nie dwuspadowy podkład z betonu, uformowany pomiędzy ściankami szczytowymi, wymurowanymi z odpowiednio przyciętych cegieł (Fot. 7).