Moda na zdrowy i ekologiczny tryb życia dotarła również do nowo projektowanych budynków mieszkalnych. Do łask powracają pokrycia dachowe wykonane z materiałów naturalnych. Nikogo nie dziwi już nowoczesny budynek pokryty drewnianym gontem, łupkiem czy strzechą. Czy w takich domach da się optymalnie doświetlić wnętrza na poddaszu bez utraty walorów architektonicznych wymienionych pokryć dachowych?
Badania wykazały, że niedostateczna ilość światła naturalnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi może być przyczyną braku energii, negatywnego nastawienia, a w skrajnych sytuacjach nawet depresji.
Specjaliści i inżynierowie budownictwa nie bagatelizują tej kwestii, stąd zapis w Prawie Budowlanym, który dokładnie precyzuje optymalną ilość światła naturalnego we wnętrzu jako stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi.
Dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi jest to minimum 1:8, natomiast w pomieszczeniach, w których oświetlenie dzienne wymagane jest ze względu na przeznaczenie, stosunek ten wynosi 1:12.
Pozostaje jedynie pytanie, jak zapewnić odpowiednią ilość naturalnego światła na poddaszu? Tradycyjne lukarny mogą we wspomnianych wcześniej nietypowych pokryciach dachowych zaburzyć estetykę budynku, ponadto ich konstrukcja jest ona skomplikowana i pracochłonna.
Optymalnym rozwiązaniem jest w takich dachach zastosowanie okien dachowych marki FAKRO, których montaż jest prosty i nie wymaga ingerencji w konstrukcję dachu. Do tego – dzięki szerokiej gamie kołnierzy uszczelniających – okna dachowe FAKRO można zastosować w praktycznie każdym rodzaju pokrycia dachowego.
Gont drewniany

Łupek kamienny


Strzecha


Dach zielony


Materiał promocyjny Fakro
