Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wchodzenia po drabinie?

28 lutego 2023

Drabina to konstrukcja, która nie tylko pozwala pokonywać różnice w wysokościach, ale umożliwia także wykonywanie różnego rodzaju prac. O czym warto pamiętać korzystając z drabiny? Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wchodzenia na drabinę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

O czym pamiętać korzystając z drabiny?

Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy przynajmniej raz w życiu wchodził na drabinę, ponieważ jest to czynność, która nie sprawia najmniejszego problemu. Warto jednak mieć świadomość, że bezpieczne korzystanie z drabiny wymaga przestrzegania odpowiednich zasada bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o to, by drabina była w dobrym stanie technicznym oraz została rozstawiona na stabilnym podłożu.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, by nie korzystać z drabiny na zewnątrz, w czasie gdy utrzymują się trudne warunki pogodowe. Chodzi oczywiście o silny wiatr, który mógłby spowodować upadek drabiny, a ryzyko w tym przypadku jest naprawdę wysokie. Inne zagrożenia przy korzystaniu z drabiny to m.in.:

  • niewłaściwa pozycja drabiny – niewłaściwy kąt ustawienia drabiny przystawnej, niepełne rozłożenie drabiny rozstawnej;
  • stan drabiny – brak stopek antypoślizgowych;
  • stan podłoża – teren miękki i niestabilny, spadki terenu, śliskie powierzchnie;
  • niewłaściwy wybór drabiny – zbyt krótka, używanie drabiny rozstawnej zamiast przystawnej;
  • poślizg podstawy – podstawa drabiny odsuwa się od ściany;
  • poślizg boczny – wywrócenie drabiny;
  • nieprawidłowe ustawienie – kolizja z drzwiami;
  • schodzenie z wysokości po niezabezpieczonej drabinie, brak trzech punktów podparcia.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wchodzenia na drabinę?

Wchodzenie na drabinę to z pozoru prosta czynność, jednak warto mieć świadomość, że może być naprawdę niebezpieczna. W związku z tym należy przestrzegać zaleceń producenta drabiny zarówno względem jej ustawiania, jak i wchodzenia na drabinę. Podstawą jest oczywiście stabilne postawienie drabiny, co powinno zapobiec jej przewróceniu. Istotną kwestią jest także odpowiednie obuwie, które powinno posiadać antypoślizgowe podeszwy. Pamiętać należy również o tym, by wchodząc na drabinę mieć wolne ręce, a w przypadku konieczności wniesienia na wysokość różnego rodzaju przedmiotów, czy materiałów budowlanych warto zadbać o to, by inna osoba podała je wtedy, gdy już będziemy znajdować się na odpowiednim szczeblu drabiny. Jej asekuracja może być również niezbędna przy wchodzeniu na drabinę, ponieważ ogranicza ryzyko upadku.

Jak dobrać drabinę?

Bezpieczeństwo użytkowania drabiny powiązane jest również z jej odpowiednim wyborem, który nie sprowadza się wyłącznie do wyboru pomiędzy konstrukcją rozstawną i przystawną. Przy wyborze należy kierować się bowiem przede wszystkim jakością drabiny, ponieważ konstrukcja powinna posiadać nośność dopasowaną do wagi użytkownika oraz masy innych rzeczy przenoszonych po drabinie. Istotna jest oczywiście jakość wykonania, która przekłada się na żywotność drabiny. W związku z tym największą popularnością cieszą się obecnie drabiny aluminiowe, które można kupić na Crynoline.pl.

Podsumowując należy stwierdzić, że bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia przy korzystaniu z drabiny. Jest ono ważne zarówno z punktu widzenia pokonywania wysokości, jak i prac wykonywanych z poziomu drabiny.

Materiał promocyjny Crynoline

Zobacz także
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Drzwi wejściowe muszą być trwałe oraz mieć dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Powinny się też łatwo...
Zmiana wnętrza domu czy mieszkania często kojarzą się z wysokimi kosztami, dużą ilością pracy oraz wieloma...
Cementowa dachówka KAPSTADT, od momentu wprowadzenia na rynek, nieprzerwanie cieszy się dużą popularnością oraz...