Jak wykonać szczelne i trwałe pokrycie płaskiego dachu nad garażem?
13 czerwca 2022

Garaż dostawiony do domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem ma zwykle płaski stropodach, więc zrobienie na nim szczelnego pokrycia nie wydaje się zadaniem specjalnie trudnym. Dotyczy to także sytuacji, w których dach takiego garażu ma być wykorzystany jako taras, dostępny dla mieszkańców z poziomu piętra.

Niezależnie od tego, czy dach nad garażem będzie pełnił dodatkowo funkcje tarasowe, czy nie, najważniejsza jest jego szczelność. Naturalnym materiałem do wykonania izolacji przeciwwilgociowej dachu płaskiego wydaje się być starannie ułożona – najlepiej w dwóch warstwach – asfaltowa papa termozgrzewalna.

Dużym problemem jest jednak to, że – zwłaszcza wtedy, gdy dach nad garażem nie będzie używany jako taras – pokrycie z papy jest wystawione na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Oznacza to, że latem słońce będzie czasem nagrzewało papę nawet do temperatury 70-ciu stopni Celsjusza. Także zimą bardzo niskie temperatury mogą sprawić, że może stać się ona krucha i pękać – zwłaszcza, gdy podczas obfitych opadów śniegu trzeba będzie wejść na dach, by zrzucić jego nadmiar.

Można oczywiście zmniejszyć nagrzewanie pokrycia dachu latem przez zastosowanie papy z warstwą refleksyjną, wykonaną na przykład z folii aluminiowej, odbijającej promieniowanie słoneczne. Jest to jednak rozwiązanie, które jedynie ogranicza skutki negatywnego oddziaływania zmiennych czynników atmosferycznych na pokrycie z papy.

Z tych wszystkich powodów warto rozważyć zastąpienie papy asfaltowej specjalnymi, syntetycznymi membranami hydroizolacyjnymi, które są trwałe i odporne na uszkodzenia nawet w skrajnych warunkach pogodowych.

Dach garażu kryty membraną dachową

Dach do krycia syntetyczną membraną dachową przygotowuje się w podobny sposób jak przy papie asfaltowej. Najlepiej oczywiście – jeśli jest to możliwe ze względów architektonicznych – gdy górna powierzchnia dachu jest płaska i ma spadek (minimum 2%) tylko w jednym kierunku. Wtedy woda z deszczu i topniejącego śniegu będzie spływać z całej powierzchni dachu równomiernie, najlepiej do rynny zamocowanej do jego boku.

By warstwy wykończeniowe dachu nie były widoczne, trzeba wzdłuż wolnych, nieprzylegających do domu i niezakończonych orynnowaniem jego krawędzi (Fot. 1) wymurować attykę, w postaci pełnej ścianki. Jej wysokość (Fot. 2) powinna być tak dobrana, by po ułożeniu wszystkich warstw wykończeniowych, attyka wystawała co najmniej 10 cm ponad pokrycie dachu.

Fot. 1 – Wzdłuż wolnych krawędzi stropu garażowego dachu należy wymurować attykę, która osłoni jego ocieplenie i warstwy wykończeniowe
Fot. 2 – Wysokość attyki powinna być taka, żeby po ułożeniu ocieplenia i wylewki betonowej, wystawała co najmniej 10 cm ponad pokrycie dachu

Najwygodniej byłoby, gdyby strop żelbetowy nad garażem został od razu wykonany ze spadkiem w kierunku przyszłej rynny. Dość trudno się jednak taki strop betonuje, ponieważ mieszankę betonową najłatwiej jest ułożyć w poziomie.

Jeśli więc strop został ułożony poziomo, to spadek jego górnej powierzchni najkorzystniej jest wykonać przez zrobienie wylewki betonowej o mniej więcej stałej grubości na ułożonych schodkowo płytach styropianowych (Rys. 1). Przed przystąpieniem do wykonywania wylewki, na płytach styropianowych dobrze jest rozłożyć folię budowlaną (Fot. 3), by świeża mieszanka betonowa nie miała z nimi kontaktu.

Rys. 1 – Spadek dachu najlepiej jest uformować w warstwie ocieplenia przez odpowiednie ułożenie płyt
Fot. 3 – Przed układaniem wylewki betonowej płyty styropianowe dobrze jest przykryć folią budowlaną

Gdy garaż ma być ogrzewany, to ocieplająca strop warstwa styropianu, powinna mieć w najcieńszym miejscu grubość co najmniej 12-15 cm. Nawet jednak, gdyby garaż miał nie być ogrzewany, to i tak lepiej spadek dachu uzyskać za pomocą styropianu niż ułożonej ze spadkiem warstwy betonu, która tylko niepotrzebnie dociążałaby strop.

Dopiero gdy wylewka betonowa zwiąże i zrobi się sucha, można przystąpić do układania na niej syntetycznej membrany dachowej, wzmocnionej od spodu włókniną poliestrową lub szklaną (Fot. 4). Jej arkusze przykleja się do podłoża i łączy szczelnie na krawędziach (Fot. 5), zgodnie z instrukcją producenta i przy użyciu polecanych przez niego środków i narzędzi.

Fot. 4 – Syntetyczne membrany dachowe, wzmocnione od spodu włókniną poliestrową lub szklaną, dostarczane są na budowę w rolkach
Fot. 5 – Arkusze membrany dachowej łączy się ze sobą na krawędziach oraz przykleja się do wylewki zgodnie z instrukcją producenta

Membranę dachową wywija się na attyki oraz ściany domu, przylegające do bryły garażu (Fot. 6), i przykleja do krawędzi obróbek blacharskich, po których woda z dachu będzie spływać do rynny (Fot. 7).

Fot. 6 – Membranę dachową wywija się nie tylko na attykę, ale i na przylegające do bryły garażu ściany domu
Fot. 7 – Membrana dachowa przyklejona jest też do obróbki blacharskiej, po której woda będzie spływać do rynny

Dzięki pokryciu syntetyczną membraną hydroizolacyjną nie tylko garaż (Fot. 8), ale i inne budynki z płaskim dachem przez bardzo długie lata będą chronione przed przeciekami, niezależnie od tego, jak gorące będą lata i jak mroźne zimy.

Fot. 8 – Syntetyczna membrana dachowa skutecznie i trwale chroni garaż przed przeciekaniem

Uwaga! Na membranie dachowej można bezpośrednio ułożyć zarówno warstwy „dachu zielonego”, jak i podstawy podłogi tarasu, wykonanej na przykład z desek naturalnych lub kompozytowych.

Zobacz także
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Regały na książki i dekoracje to nieodzowny element w wielu wnętrzach. W salonie pozwalają wyeksponować...
Fot. Vaillant
Trudna – z bardzo wielu powodów – sytuacja na rynku paliw kopalnych sprawia, że coraz więcej...
Kominek najczęściej ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym stoi. Zazwyczaj jest to pokój dzienny. Istnieje...