Jak wybrać zegar ścienny idealnie pasujący do naszego domu?
8 września 2020

Teoretycznie wybór zegara każdemu wydaje się kwestią wyjątkowo prostą – kupuje się ten model, który przez swój wygląd najbardziej podoba się domownikom i wiesza się go w miejscu, w którym będzie najlepiej widoczny. W rzeczywistości jednak sprawa nie jest wcale taka prosta. Zegar powinien pasować do wystroju całego mieszkania, a i miejsce jego powieszenia na ścianie nie pozostaje w tej kwestii obojętne.

Fot. Sfmeble.pl

Jaki zegar na ścianę do kuchni, salonu?

Wybierając zegar, który najlepiej sprawdzi się w kuchni czy w salonie, warto zastanowić się nad tym, czy ma on służyć głównie jako odmierzacz czasu, czy może dekoracja całego pomieszczenia. Zegary do salonu często projektowane są nie tylko jako praktyczne urządzenia, ale także dodatek do wystroju wnętrz, który przyciąga uwagę już od samego progu mieszkania. Szczególnie duże zegary ścienne stylizowane na modele retro, czy podobizny tych, które widoczne są w znanych na świecie miejscach, wyglądają naprawdę efektownie.

Zwykle zegary do kuchni są mniejsze od tych, które wybiera się do salonu. One z reguły mają spełniać przede wszystkim funkcję praktyczną, czyli pokazywać, która właśnie jest godzina. Podczas gotowania niejedna pani czy pan domu, często tracą poczucie czasu. Szczególnie wówczas, gdy spodziewają się oni gości lub planują lada moment wyjść z domu, ważna jest wiedza o tym, ile czasu minęło, od kiedy weszli oni do kuchni.

W niektórych mieszkaniach to kuchnia jest centrum całego domu, a więc zegary na ścianę w tym wypadku będą wybierane nie tylko jako wyposażenie kuchenne, ale także jako praktyczny dodatek do najczęściej uczęszczanego pomieszczenia. Czy taki zegar ma być także dekoracją? To z pewnością nie zaszkodzi, jednak wybór należy do tego, kto dokonuje zakupu.

Co warte uwagi, decydując się na praktyczny model zegara, wcale nie trzeba rezygnować z jego praktycznych funkcji. Istnieje bardzo wiele naprawdę pięknych, a zarazem dobrze działających zegarów ściennych, które poza swoją praktyczną funkcją dodatkowo wzbogacą wygląd mieszkania. Wystarczy zajrzeć na stronę https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/zegary.html, aby się o tym przekonać.

Rodzaje zegarów ściennych

Powszechnie nie trudno spotkać się z opinią, że zegary ścienne dzielą się na te z tradycyjną tarczą ze wskazówkami, oraz tarczą cyfrową. W rzeczywistości jednak podział ten jest bardziej skomplikowany.

  • Mechaniczne zegary na ścianę napędzane są przez zespół kół zębatych, które działają z pomocą sprężyny. Budowa takich zegarów jest najbardziej klasyczna – wynaleziono ją już setki lat temu w Chinach. Mechaniczne zegary do salonu bardzo często występują z balansem lub wahadłem.
  • Kwarcowe zegary ścienne to wciąż modele z tarczą, po której chodzą wskazówki, jednak ich poruszanie się nie jest uzależnione od mechanizmu kół zębatych, a od impulsu elektrycznego przysłanego z baterii. Za pomocą elektryczności wywoływane jest drganie wskazówek.
  • Cyfrowe zegary do kuchni czy salonu to nic innego jak modele, które zamiast tradycyjnej tarczy ze wskazówkami posiadają wyświetlacz, na którym widoczne są dwie liczby – jedna z nich jest odpowiednikiem wskazówki pokazującej godzinę, druga zaś za tę, która pokazuje minuty.

Zegar na ścianę – analogowy czy cyfrowy?

Wybierając pomiędzy zegarem, który posiada tarczę z tradycyjnymi wskazówkami, a wyświetlaczem cyfrowym, kierować można się wystrojem mieszkania i oczywiście własnymi upodobaniami. Jeśli całe mieszkanie jest urządzone w nowoczesnym stylu, w którym nie sposób zmieścić tradycyjny dodatek, jakim jest klasycznie wyglądający zegar mechaniczny z wahadłem, warto zastanowić się nad modelem cyfrowym. Jeśli jednak salon urządzony jest w klasycznym stylu pełnym akcentów retro i bogato zdobionych dodatków, analogowy zegar może okazać się wspaniałym uzupełnieniem takiego wystroju.

Są osoby, które już od dziecka korzystają z zegarów analogowych i zaledwie po szybkim spojrzeniu na tarczę ze wskazówkami zupełnie intuicyjnie orientują się w tym, która aktualnie jest godzina. Są jednak też tacy ludzie, którzy preferują korzystanie z zegarów cyfrowych głównie ze względu na ich dokładność. Czasem patrząc na tarczę ze wskazówkami, trudno jest jednoznacznie określić, czy minęły 23 minuty po godzinie piętnastej, czy może 24. Choć różnica jest niewielka, dla osób, które cenią sobie dokładność, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się cyfrowe duże zegary ścienne, które z niepowtarzalną dokładnością są w stanie określić godzinę co do jednej minuty, a nawet jednej sekundy.

Zegar ścienny – jak dopasować model do wnętrza?

Skoro zegar cyfrowy najlepiej będzie prezentował się w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach, to jak dobrać model z tradycyjnymi wskazówkami do wystroju wnętrza? Z pewnością warto zwrócić uwagę na jego kolory, ponieważ zegar, tak samo jak wszystkie inne dodatki, powinny pasować odcieniami do aranżacji pomieszczenia. Jeśli dla przykładu salon zachowany jest w jasnych pastelowych barwach, to i sam zegar nie powinien stanowić tu kontrastu. Jeżeli natomiast pomieszczenie stylizowane jest na nowoczesne, pełne modnych i zarazem odważnych kolorów, pasować będą do niego zegary ścienne w podobnych odcieniach, co i reszta dodatków.

Materiał promocyjny Sfmeble.pl

Zobacz także
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Balkony – przez cały czas wystawione na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych – to jedne z...
Urządzanie pokoju dziecięcego to misja specjalna o podwyższonym poziomie trudności. Trzeba tak zaplanować układ,...
Fot. FOCUS-KOPERFAM
Do spalania drewna kominki potrzebują dużych ilości powietrza. Najwięcej zużywają go oczywiście kominki tradycyjne z...