Jak wybrać narożnik idealny do własnego salonu? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Z pewnością na to, jak wygląda, czy jest wygodny i czy jego rozmiary pozwalają na ustawienie go w docelowym pomieszczeniu. Dobrze jest jednak jeszcze przed zakupem poznać kilka dokładniejszych wskazówek, aby łatwiej znaleźć narożnik, który okaże się nadzwyczaj praktycznym meblem.
Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę?
Narożniki wybiera się oczywiście tak, aby ich wymiar pozwolił im na zmieszczenie się w salonie i ustawienie ich w taki sposób, w jaki zaplanowali to zrobić domownicy. Warto jednak jeszcze przed zakupem narożnika zwrócić uwagę na coś więcej, niż jedynie jego szerokość. To od wymiarów często zależy także wygoda takiego mebla, a przecież tworzy się go po to, aby zapewniał wygodny i spokojny odpoczynek w salonie po całym dniu ciężkiej pracy.
Żeby narożnik był wygodny, powinien on mieć przede wszystkim wysokie oparcie i głębokie siedzisko. Zbyt niskie oparcie nie zapewni odpowiedniego podparcia dla zmęczonych pleców, natomiast zbyt płytkie siedzisko nie będzie wygodnym miejscem do położenia się. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że narożniki, których głębokość będzie znów zbyt duża, mogą na tym, kto będzie chciał na nich usiąść, wymuszać leżącą pozycję.

Funkcja spania w narożnikach do salonu
W niektórych domach narożniki służą na stałe jednemu z domowników do codziennej regeneracji. W innych rozkładane narożniki, na których można wygodnie spać przez noc, są przeznaczone dla gości, którzy przyjeżdżają na dłużej niż tylko kilka godzin. W każdym z tych przypadków tego typu mebel to praktyczne rozwiązanie, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca w salonie za dnia gdy jest złożony.
Narożniki, które można rozłożyć, często mają w sobie miejsce w dolnej części mebla na schowanie pościeli. Dzięki temu rano po przebudzeniu wystarczy zebrać kołdrę, poduszkę i prześcieradło, włożyć do schowka, zamknąć i złożyć narożnik, a w salonie nie pozostanie zupełnie nic z charakteru sypialni. Warto zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania się narożnika. Powinien on chodzić lekko, a ta część mebla, którą należy podnieść, nie powinna być zbyt ciężka.
Czy śpiąc na meblu takim jak narożnik, wciąż można mieć taką samą ilość miejsca do dyspozycji, ile zapewnia duże i wygodne łóżko? Okazuje się, że jak najbardziej – niektóre modele nadają się do odpoczynku dla dwóch osób, dając im do dyspozycji nawet więcej centymetrów szerokości, niż na przeciętnym łóżku dwuosobowym!
Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?
To, jak duży powinien być narożnik do konkretnego salonu, warto rozważyć pod kątem trzech kwestii. Pierwsza z nich to po prostu wielkość pomieszczenia. Gdy urządza się obszerny salon, w którym nie brakuje przestrzeni do swobodnego poruszania się, nawet naprawdę sporej wielkości narożnik nie powinien wywołać wizualnego efektu przytłoczenia gigantycznym meblem czy zajmować zbyt wiele miejsca. Mając do dyspozycji duże pomieszczenie, warto postawić na wygodę i miejsce dla wszystkich osób, które mieszkają lub też odwiedzają dane mieszkanie. Jeśli jednak salon jest niewielki, mniejszy narożnik może lepiej wpasować się w resztę mebli.
Poza rozmiarem salonu ważne jest także jego umeblowanie, które powinno współgrać z rozmiarem narożnika. Po części mowa tu o wizualnym dopasowaniu, aby zbyt duży narożnik nie zdominował całego pomieszczenia, a model zbyt mały nie zaginął na tle całej aranżacji. Z drugiej strony rozmiar reszty mebli ważny jest po prostu dlatego, że wraz z nimi narożnik musi przecież zmieścić się w salonie, który także ma ograniczoną przestrzeń.
Ostatnia sprawa, którą koniecznie należy wziąć pod uwagę, szukając narożnika o idealnym rozmiarze, jest ilość osób, która zamierza na nim siedzieć. W domu z małym salonem może przecież mieszkać wielodzietna rodzina, tak jak i w niewielkiej kawalerce można wciąż przyjmować wielu gości, którym chciałoby się zapewnić miejsce do siedzenia. Dobrze jest pomyśleć o tym pod kątem własnej gościnności – przecież domownicy to niekoniecznie wszyscy, którzy będą korzystać z narożnika.
Narożniki do salonu – w jakim stylu?
Styl narożnika powinien zawsze ściśle zależeć od stylu całego salonu. Pomieszczenia, których aranżacja zawiera w sobie mieszankę zupełnie różnych stylów, raczej nie wyglądają dobrze. Gdy mowa o narożnikach, najczęściej spotyka się trzy style.
- Modele skórzane wyglądają bardzo klasycznie, są trwałe, eleganckie i wygodne. Takie narożniki najlepiej wyglądają w dużych salonach, które w swojej aranżacji mają akcenty klasycznej elegancji i prostoty. Mowa tu o pomieszczeniach dużych, ponieważ skóra w małej przestrzeni może wyglądać pretensjonalnie.
- Narożniki z obiciem aktualnie najczęściej spotyka się jako jednokolorowe meble o neutralnym kolorze, które świetnie pasują do nowoczesnego, minimalistycznego i surowego stylu współczesnych aranżacji. Styl ten pełen jest neutralnych barw na rzecz ciekawych i surowych faktur.
- Narożnik obity materiałem nie zawsze musi pozostawać jednolity. Niektóre modele o ciepłych kolorach nabierają romantycznego charakteru, który sprawdzi się w klasycznych wnętrzach pełnych dekoracji, zdobień i delikatnych wzorów.
Materiał obiciowy narożnika
Narożniki obite tkaniną pięknie wyglądają, są miękkie w dotyku oraz niedrogie. To najczęstszy wybór osób, które szukają mebli do salonu. Niestety tkaniny takie jak bawełna czy len mimo swojej trwałości nie są łatwe w czyszczeniu. W wielu domach rozwiązaniem okazuje się narzuta, która może być bez większego problemu regularnie prana. Jeśli jednak w domu mieszkają dzieci, którym zdarza się niespodziewanie się czymś ubrudzić, warto albo pilnować, by nie zdarzyło im się to w okolicy narożnika, albo liczyć się z tym, że narzuta może czasem nie wystarczyć.
Narożniki skórzane pięknie wyglądają i są naprawdę trwałe. Chociaż nie pasują do każdego salonu i każdej aranżacji, potrafią zrobić wrażenie na każdym, kto stanie w progu salonu, w którym stoi taki właśnie mebel. Są to zwykle modele droższe, jednak i w kwestii czyszczenia sprawa okazuje się przy nich łatwiejsza, niż w przypadku narożników obitych tkaniną. Wystarczy mokra szmatka z odrobiną detergentu.
Materiał promocyjny Wonder.pl