Korzystanie z wentylatorów stojących to jedna z najpopularniejszych metod na zapewnienie komfortowego odpoczynku lub pracy podczas ciepłych dni. Te proste urządzenia są stosunkowo tanie, a można je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do prądu. Jak wybrać najlepszy wentylator stojący?
- Rodzaje wentylatorów stojących
- Wydajność wentylatora – jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia?
- Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
- Jaki wentylator stojący wybrać – podsumowanie
Wybierając wentylator stojący trzeba zwrócić uwagę zarówno na jego parametry techniczne, jak i design. W ofercie producentów można spotkać urządzenia wydajne i funkcjonalne, które jednocześnie będą stanowiły ozdobę wnętrza.

rodzaje wentylatorów stojących
Najczęściej spotykanymi wentylatorami stojącymi są wentylatory klasyczne. Ten model wentylatora charakteryzuje się okrągłą tarczą, w której zamknięte jest wielopłatowe śmigło. Klasyczny wentylator stojący umieszczony jest zwykle na długiej nóżce, dzięki której tarcza ze śmigłem pozostaje na wysokości optymalnej dla zapewnienia ruchu powietrza w pomieszczeniu. W sklepach można też spotkać wentylatory na krótkiej nóżce lub całkowicie jej pozbawione, oparte jedynie na stelażu. Najtańsze wentylatory wykonane są zwykle z plastiku i można je kupić już za niecałe 100 zł. Do wyboru pozostają także jednostki z metalu, jednak ich cena będzie znacznie wyższa.
Nie tylko w biurach, ale także w prywatnych domach można spotkać także wentylatory biurkowe. Są nieco mniejsze i poręczniejsze niż ich klasyczne odpowiedniki, jednak dzięki temu można je bezpiecznie postawić na biurku lub stole. Wentylator biurkowy służy najczęściej do zapewnienia komfortu jednej osoby.
Osoby, które szczególnie cenią sobie design, stawiają na wentylator kolumnowy, czyli jednostkę, która nie posiada jednego, dużego śmigła, ale kilka mniejszych. Śmigła te umieszczone są w kolumnie o wysokości powyżej 50 cm, a oprócz atrakcyjnego wyglądu, cechują się również cichym działaniem, co ma szczególne znaczenie chociażby w pomieszczeniach biurowych.
Szeroki wybór nowoczesnych i wydajnych wentylatorów można znaleźć na https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/wentylatory.html
Wydajność wentylatora – jak dopasować moc do wielkości pomieszczenia?
Przy wyborze wentylatora obowiązuje jedna, podstawowa zasada – im większą mocą charakteryzuje się urządzenie, tym większa będzie jego wydajność. Z tego powodu aby wybrać najwydajniejszy wentylator podłogowy, trzeba najpierw określić w jakim pomieszczeniu będzie on używany.
Wentylatory o największej mocy, oscylującej wokół wartości 150 W, przeznaczone są do dużych pomieszczeń. W zależności od pozostałych parametrów, mogą schłodzić nawet duże biuro typu open space o powierzchni 80 m². Do pomieszczeń domowych, np. salonu czy sypialni, zwykle wystarcza wentylator o mocy 30-60 W. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle im większa będzie moc wentylatora, tym głośniejsze będzie urządzenie.
Funkcje wentylatora stojącego, na które warto zwrócić uwagę
Moc i wydajność wentylatora to nie jedyne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Przydatną funkcją jest możliwość regulacji prędkości pracy śmigła. Dzięki niej można swobodnie dostosowywać intensywność pracy wentylatora do aktualnych potrzeb. Wentylator powinien posiadać co najmniej trzystopniową regulację prędkości, jednak większa ilość zakresów pozwoli na lepsze dopasowanie do aktualnej temperatury powietrza w pomieszczeniu.
Wysoka moc wentylatora powinna iść w parze z dużą średnicą śmigła. Jeśli średnica będzie niewielka, to duża moc nie przełoży się na wydajność, dlatego wentylatory stojące mają zwykle śmigło o średnicy minimum 40 cm. Taka wielkość pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej mocy urządzenia. Równie ważne są również oscylacja i regulacja kąta nachylenia tarczy. To funkcja bardzo przydatna, kiedy w pomieszczeniu znajduje się kilka osób – odpowiednie ustawienie wentylatora pozwala na chłodzenie powietrza, a jednocześnie nie jest uciążliwe dla użytkowników.
Cechą, na którą wiele osób zwraca uwagę, jest głośność. Wentylatory stojące o dużej mocy zwykle są głośne, natomiast te nieco słabsze wydzielają mniejszy hałas. Natężenie hałasu jest szczególnie ważne, kiedy wentylator pracuje przez długi czas, dlatego warto zwrócić uwagę, aby urządzenie nie generowało hałasu o natężeniu większym niż 60 dB.
jaki wentylator stojący wybrać – podsumowanie
Wybierając wentylator stojący trzeba zatem zwrócić uwagę zarówno na jego moc, jak i wydajność, funkcje dodatkowe czy wytwarzany hałas. Niska cena tych urządzeń sprawia, że wiele osób decyduje się na kupienie kilku różnych wentylatorów, dzięki czemu mogą dopasować sposób i intensywność chłodzenia do aktualnych potrzeb i specyfiki danego pomieszczenia.
Dodatkowym atutem wentylatorów jest możliwość zakupu jednostki, która będzie stanowiła dekoracyjny element wnętrza. Jest to z pewnością tańszy sposób chłodzenia niż montaż klimatyzacji, która jest nie tylko stosunkowo droga, ale również generuje znacznie większe koszty użytkowania.
Materiał promocyjny Castorama, www.castorama.pl