Altana ogrodowa jest niezastąpionym elementem terenu zielonego. To świetne miejsce do odpoczynku, a także idealna ozdoba, ponieważ jej kształt, użyte materiały czy też kolory znacząco wpływają na estetykę przestrzeni. Dlatego coraz więcej uwagi przykłada się do tego, by miejsce, w którym można się zaszyć i odpocząć, wypić kawę czy też spotkać z przyjaciółmi, było doskonałe. Producenci zaskakują pomysłami gotowych altan, a wielu amatorów decyduje się również na samodzielne postawienie konstrukcji. Ważne by była ona wytrzymała, ładna, wygodna i idealnie wpisywała się w nasze potrzeby.
- Jakie są rodzaje altan ogrodowych?
- Jakiej wielkości powinna być altanka?
- Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?
- Altana ogrodowa – z jakiego materiału?
- Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie?
Jakie są rodzaje altan ogrodowych?
Wybierając altanę, warto pamiętać o tym, by dopasować ją do stylu, w jakim zbudowany jest dom oraz zaaranżowany jest ogród (Fot. 1). Bez problemu można przebierać więc w gotowych propozycjach konstrukcji, a także w projektach, które pozwolą postawić samodzielnie pawilon z różnych materiałów. Liczba możliwości jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Najczęściej dylematy pojawiają się pomiędzy prostymi minimalistycznymi konstrukcjami, a tymi eleganckimi, które sięgają po tradycyjne kształty i charakterystyczne ozdoby.
Jakiej wielkości powinna być altana?
Ci wszyscy, którzy mają ogród przy domu lub na działce marzą o altanie. To miejsce, które pozwala zregenerować się wśród zieleni i kwiatów, a także niezwykle reprezentatywny element architektury krajobrazu. Dlatego właśnie tak dużą uwagę przykładamy do wielkości, kształtu czy też wykończenia konstrukcji.
Altana ogrodowa daje również tak ważną ochronę przed intensywnym słońcem lub deszczem, a tym samym sprawdzi się zawsze wtedy, kiedy przyjdzie nam ochota posiedzieć na wygodnej ławce lub fotelu na świeżym powietrzu.
Co istotne, prosta altana nie będzie wymagać wielkich nakładów finansowych, choć oczywiście są na rynku produkty z wyższej półki, które wyróżniają się niezwykłym designem. Na wybudowanie altany nie jest wymagane zezwolenie, o ile nie zajmuje ona więcej niż 35m² powierzchni i jest jedynym tego typu obiektem na działce.
Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?
Sam pawilon ogrodowy powinien się pojawić w miejscu, które jest nasłonecznione rano lub popołudniu. Wiele zależy od tego, na czym nam zależy. Poza tym altana musi nas w pewien sposób chronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.
Z drugiej strony powinno być do niej dobre dojście. Wszak z pewnością wiele rzeczy z domu i z grilla będziemy tam przenosić. Popularne są altany na planie sześcio- albo ośmiokąta. Z pewnością rewelacyjnie się prezentują i nawiązują do rodowodu pawilonów ogrodowych.
Niekoniecznie natomiast będzie się dobrze prezentować przy nowoczesnym domu, a także można mieć problemy z umeblowaniem tego typu konstrukcji. Dlatego właśnie częściej pojawia się praktyczniejsza altana na planie prostokąta, w której łatwiej można zorganizować miejsce do spożywania posiłków czy też siedzenia.
Altana ogrodowa – z jakiego materiału?
Altana ogrodowa to nie domek i jej podstawową cechą jest ażurowa konstrukcja. Dlatego właśnie najczęściej w ogrodach pojawia się drewno. Czasami murowanym elementem jest na przykład grill, wędzarnia lub kominek, które stanowią jedną ścianę konstrukcji.
Przede wszystkim drewniane pawilony rewelacyjnie wpisują się w naturalnych charakter ogrodów, a także są w miarę tanie i dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Po ażurowych elementach pięknie będzie piąć się bluszcz lub krzaki róży. W wielu ogrodach pojawiają się konstrukcje stalowe, często również oszklone.
Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie?
Katalogi są pełne gotowych propozycji altanek ogrodowych. Taka inwestycja staje się oczywiście prostsza i szybsza. Poza tym od początku wiadomo, ile będzie całość kosztować i jak będzie się prezentować.
W przypadku altan budowanych samodzielnie jeden i drugi aspekt może nieco zaskoczyć, bo przecież każda inwestycja napotyka na jakieś nieprzewidziane trudności, które zazwyczaj wiążą się również z dodatkowymi kosztami.
Przy gotowych altanach należy również wziąć pod uwagę koszty transportu, montażu i przygotowania podłogi. Nie w każdym sklepie te aspekty będę ujęte w katalogowej cenie.
W każdym wypadku warto przemyśleć ułożenie podłogi, ponieważ ona sprawia, że całość się świetnie prezentuje. Najczęściej oczywiście pojawia się drewniane podłoże, ale kamień, cegła czy betonowa wylewka też są atrakcyjne i łatwo utrzymać je w czystości.
Na podłodze świetnie będą wyglądać meble takie jak stół, krzesła czy też ławy. Tu też są różne stylizacje, materiały i wykończenia, a przy meblowaniu warto wziąć pod uwagę to, by bez problemu móc się po altanie przemieszczać. Dlatego warto postawić na meble, które są swobodnie ustawione.
Materiał promocyjny Castorama