Dużo wygodniejsza jest kąpiel pod prysznicem, gdy brodzik, zarówno prostokątny, jak i półokrągły, ma nie 80, a 90 cm. W małej łazience zrobienie takiego większego brodzika bywa często trudne, dlatego – by znalazło się w niej miejsce także dla umywalki, sedesu i pralki – trzeba poprzestać na „osiemdziesiątce”.
Takie sytuacje dotyczą szczególnie remontowanych mieszkań, które były wybudowane kilkadziesiąt lat temu. Znajdujące się w nich łazienki bardzo często odbiegają bowiem od obecnych wymagań wielkością i standardem funkcjonalnym zainstalowanych w nich urządzeń. Przykładem tego może być mała kabina prysznicowa z kwadratowym brodzikiem, „wciśnięta” w kąt łazienki (Fot. 1).
Planując usytuowanie 80-centymetrowego brodzika w niewielkiej łazience, warto się przyjrzeć, czy nie da się powiększyć jego powierzchni. Taką możliwość może stwarzać na przykład wnęka (Fot. 2), znajdująca się obok grubszej zazwyczaj ściany kominowej z przewodami wentylacyjnymi.
By było to możliwe, trzeba jedynie zrezygnować z „wpychania” brodzika w kąt łazienki (Rys. 1), nawet wtedy, gdy pozwala na to szerokość wnęki.
Głębokość wnęki zależy oczywiście od tego, na ile ściana kominowa „wchodzi” w przestrzeń łazienki. Natomiast jej szerokość powinna być o około 5 cm mniejsza niż szerokość brodzika, tak, by boczną ścianę kabiny prysznicowej można było zamocować w ścianie kominowej (Fot. 3). Przy większej niż 78-79 cm odległości „surowego” komina z kanałami wentylacyjnymi od ściany do niego prostopadłej, trzeba go powiększyć w jej stronę przez domurowanie na całej wysokości (tak właśnie zrobiono w opisywanym mieszkaniu).
Na poszerzeniu ściany kominowej „zyskuje” z pewnością umywalka, którą – wraz ze znajdującą się pod nią szafką – można było odsunąć od natrysku o ponad 10 cm, dzięki czemu będzie można myć kabinę prysznicową także od strony zewnętrznej.
Podwyższone dno wnęki o szerokości 25 cm wyłożono takimi samymi płytkami jak ściany łazienki (Fot. 4). Ma ono niewielki spadek (około 1-1,5%) w kierunku brodzika, by nie zatrzymywała się na nim woda.
Dzięki temu, że we wnęce została zamontowana bateria prysznicowa oraz zawieszona ażurowa półka na akcesoria kąpielowe, cała przestrzeń nad brodzikiem pozostaje do dyspozycji osoby kąpiącej (Fot. 5). To właśnie sprawia, że korzystanie z 80-centymetrowego brodzika, powiększonego o 25 cm głębokości wnękę, jest równie wygodne jak z większej „dziewięćdziesiątki”.