Jak skutecznie wymieniać powietrze w mieszkaniu bez strat ciepła w chłodnych porach roku?

1 marca 2024

Stała wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Dotyczy to oczywiście także mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nie ma z tym większych problemów w ciepłej porze roku. Gorzej jest zimą, gdy stałe wentylowanie pomieszczeń może wiązać się ze stratami ciepła. Konsekwencją tego są nie tylko większe wydatki na ogrzewanie, ale i obniżenie komfortu domowników, jeśli w miejsce usuwanego z domu zużytego powietrza napływa do niego mroźne z zewnątrz.

W domach jednorodzinnych skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki niej mieszkańcy mogą nie tylko przez cały czas oddychać świeżym i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem, ale także płacą mniej za ogrzewanie domu zimą.

Jest tak dlatego, że wentylacja ta wymienia powietrze w domu praktycznie bez strat ciepła. Jest to zasługa centrali wentylacyjnej, w której ciepłem z powietrza usuwanego ogrzewane jest świeże, dostarczane do domu z zewnątrz. Takiej możliwości nie ma tradycyjna i wciąż jeszcze powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna, która działa skutecznie jedynie w chłodniejszych porach roku.

Zobacz: Dlaczego w domu powinna być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Podobnie jest z mieszkaniami w domach wielorodzinnych. W starszych budynkach są one przeważnie wyposażone w tradycyjną wentylację grawitacyjną (naturalną), natomiast w nowszych jest ona zastępowana przez mechaniczną wentylację wyciągową. Ta druga – w przeciwieństwie do pierwszej – działa wprawdzie przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych, jednak przy obu tych rodzajach wentylacji wymiana powietrza w pomieszczeniach wiąże się zimą ze stratami ciepła.

Tymczasem niewielu właścicieli mieszkań zdaje sobie sprawę z tego, że również oni mogą mieć u siebie – pod każdym względem lepszą – mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Na rynku są bowiem centrale wentylacyjne specjalnie przeznaczona do mieszkań, a ich montaż nie jest skomplikowany.

Nowoczesne, energooszczędne systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła ma oczywiście w swojej ofercie również marka Vaillant, czołowy producent światowej klasy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Do dużych i średniej wielkości domów jednorodzinnych przeznaczone są centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260recoVAIR VAR 360 (Fot. 1) o maksymalnej wydajności odpowiednio 260 m³/h i 360 m³/h.

Fot. 1 – W domach jednorodzinnych coraz częściej montowana jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Natomiast do mieszkań o powierzchni do 90 m² przeznaczony jest system recoVAIR VAR 150 o wydajności do 150 m³/h. To właśnie nim powinni zainteresować się ich właściciele, jeśli chcą mieć przez cały rok komfortowe pod względem zdrowotnym warunki do mieszkania (Fot. 2), bez zwiększania wydatków na ogrzewanie w okresie zimowym.

Ważne jest również, że wszystkie rozdaje systemu recoVAIR VAR są wyposażone w wentylatory o niskim zużyciu energii elektrycznej, a także wysokiej klasy filtry, skutecznie zatrzymujące zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu dostarczanym z zewnątrz do domu.

Fot. 2 – Montaż wentylacji z rekuperacją w mieszkaniu zapewni domownikom komfortowe pod względem zdrowotnym warunki do życia i ograniczy ich wydatki na jego ogrzewanie

Wentylacja z rekuperacją w mieszkaniu

Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją w mieszkaniach jest niewątpliwie mniej popularne niż w domach jednorodzinnych. Jest to o tyle niedobre, że zapewnienie w nich właściwej wymiany powietrza przez cały rok jest dużo trudniejsze niż w domach jednorodzinnych. Dotyczy to szczególnie mieszkań, które mają okna na jedną stronę, więc latem nie mogą być przewietrzane na przestrzał.

Wyposażając mieszkanie w system wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR 150, domownicy nie tylko będą oddychać cały czas świeżym i czystym powietrzem. Nie będą też narażeni na uliczny hałas, ponieważ przy tym rodzaju wentylacji okna nie biorą udziału w wymianie powietrza – nie muszą więc mieć nawiewników i mogą być cały czas szczelnie zamknięte.

Do tego mieszkańcy z takim system wentylacji będą zimą płacić mniej za ogrzewanie, ponieważ dzięki rekuperacji istotnie ograniczone zostaną straty ciepła związane z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Ważne też, że taką wentylację da się też wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata.

System wentylacyjny recoVAIR VAR 150

Centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260 i recoVAIR VAR 360 montuje się na jednej z nośnych ścian domu. W przeciwieństwie do nich – przeznaczone do mieszkań centrale recoVAIR VAR 150 są jednostkami podsufitowymi, co oznacza, że podwiesza się je poziomo do stropu (Fot. 3 i 4). Nie znaczy to jednak, że jeśli jest to z jakichś względów konieczne, nie można ich zamontować pod stropem w pozycji pionowej.

Fot. 3 – Centrala wentylacyjna recoVAIR VAR 150 nie jest dużym urządzeniem, i zazwyczaj montuje się ją pod stropem
Fot. 4 – Schemat działania centrali wentylacyjnej (rekuperatora) recoVAIR VAR 150 – parametry jej pracy ustawia się na panelu sterującym

Możliwość montażu centrali pod sufitem stanowi duże udogodnienie, ponieważ łatwo na nią znaleźć miejsce na przykład w łazienkach lub garderobach, najlepiej takich, które znajdują się w centralnej strefie mieszkania. Istotne jest też, że sama centrala nie jest duża – ma 25 cm grubości, 60 cm szerokości i nieco ponad 140 cm długości.

Oczywiście najlepiej, żeby od centrali wentylacyjnej było blisko do pomieszczeń, z których ma być usuwane zużyte powietrze lub do których ma być nawiewane świeże. Jeśli jednak – ze względu na rozkład mieszkania – długości przewodów nawiewnych i wywiewnych będą różnić się od siebie, to – po odpowiedniej regulacji przepływów powietrza – nie będzie to miało wpływu na skuteczność jego wymiany w mieszkaniu.

Czerpnię świeżego powietrza dobrze jest zlokalizować w ścianie balkonowej – wtedy praktycznie nie będzie ona widoczna na elewacji domu, co może mieć znaczenie, jeśli sąsiedzi nie będą zainteresowani poprawą wentylacji w swoich mieszkaniach. Natomiast wyrzutnię zużytego powietrza najlepiej w domach z wentylacją grawitacyjną podłączyć do jednego z istniejących kanałów wywiewnych.

Trzeba jedynie pamiętać, że pozostałe kanały („kratki”) powinny zostać zatkane, ponieważ – zgodnie z przepisami budowlanymi – w jednej jednostce mieszkalnej nie można stosować jednocześnie dwóch rodzajów wentylacji. Nie oznacza to jednak, że jeden z kanałów w kuchni nie może być wykorzystany do podłączenia okapu, pracującego w trybie wyciągu.

Poprowadzone pod sufitem kanały nawiewne i wywiewne warto osłonić zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Wcześniej dobrze jest je zaizolować akustycznie za pomocą mat z wełny mineralnej.

Centrala recoVAIR VAR 150 ma regulowaną wydajność, dzięki czemu ilość wymiennego powietrza na godzinę może być mała, gdy w mieszkaniu nie ma nikogo, średnia – przy standardowym użytkowaniu i duża – gdy na przykład przyszło dużo gości.

Uwaga! Wykonanie w mieszkaniu instalacji wentylacyjnej z rekuperacją ułatwia szeroki zakres akcesoriów, dostarczanych przez markę Vaillant razem z centralą recoVAIR VAR 150.

Infolinia 0 801 804 444      www.vaillant.pl      www.facebook.com/VaillantPL

Materiał promocyjny Vaillant

Zobacz także
Materiał stosowany do wykończenia dachu jest niezwykle ważnym elementem w budynkach mieszkalnych oraz...
Fot. FAKRO
Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom z poddaszem użytkowym bez okien dachowych. Ich zalety są niezastąpione....
Ziemia roślinna, nawet wilgotna, nie jest jakoś szczególnie agresywna w stosunku do betonowych fundamentów...
Wydawać by się mogło, że w domach letniskowych wymiana powietrza nie jest tematem, którym warto się jakoś...