Jak skutecznie wymieniać powietrze w mieszkaniu bez strat ciepła w chłodnych porach roku?

1 marca 2024

Stała wymiana powietrza w domu jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Dotyczy to oczywiście także mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nie ma z tym większych problemów w ciepłej porze roku. Gorzej jest zimą, gdy stałe wentylowanie pomieszczeń może wiązać się ze stratami ciepła. Konsekwencją tego są nie tylko większe wydatki na ogrzewanie, ale i obniżenie komfortu domowników, jeśli w miejsce usuwanego z domu zużytego powietrza napływa do niego mroźne z zewnątrz.

W domach jednorodzinnych skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki niej mieszkańcy mogą nie tylko przez cały czas oddychać świeżym i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem, ale także płacą mniej za ogrzewanie domu zimą.

Jest tak dlatego, że wentylacja ta wymienia powietrze w domu praktycznie bez strat ciepła. Jest to zasługa centrali wentylacyjnej, w której ciepłem z powietrza usuwanego ogrzewane jest świeże, dostarczane do domu z zewnątrz. Takiej możliwości nie ma tradycyjna i wciąż jeszcze powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna, która działa skutecznie jedynie w chłodniejszych porach roku.

Zobacz: Dlaczego w domu powinna być wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Podobnie jest z mieszkaniami w domach wielorodzinnych. W starszych budynkach są one przeważnie wyposażone w tradycyjną wentylację grawitacyjną (naturalną), natomiast w nowszych jest ona zastępowana przez mechaniczną wentylację wyciągową. Ta druga – w przeciwieństwie do pierwszej – działa wprawdzie przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych, jednak przy obu tych rodzajach wentylacji wymiana powietrza w pomieszczeniach wiąże się zimą ze stratami ciepła.

Tymczasem niewielu właścicieli mieszkań zdaje sobie sprawę z tego, że również oni mogą mieć u siebie – pod każdym względem lepszą – mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Na rynku są bowiem centrale wentylacyjne specjalnie przeznaczona do mieszkań, a ich montaż nie jest skomplikowany.

Nowoczesne, energooszczędne systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła ma oczywiście w swojej ofercie również marka Vaillant, czołowy producent światowej klasy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Do dużych i średniej wielkości domów jednorodzinnych przeznaczone są centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260recoVAIR VAR 360 (Fot. 1) o maksymalnej wydajności odpowiednio 260 m³/h i 360 m³/h.

Fot. 1 – W domach jednorodzinnych coraz częściej montowana jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Natomiast do mieszkań o powierzchni do 90 m² przeznaczony jest system recoVAIR VAR 150 o wydajności do 150 m³/h. To właśnie nim powinni zainteresować się ich właściciele, jeśli chcą mieć przez cały rok komfortowe pod względem zdrowotnym warunki do mieszkania (Fot. 2), bez zwiększania wydatków na ogrzewanie w okresie zimowym.

Ważne jest również, że wszystkie rozdaje systemu recoVAIR VAR są wyposażone w wentylatory o niskim zużyciu energii elektrycznej, a także wysokiej klasy filtry, skutecznie zatrzymujące zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu dostarczanym z zewnątrz do domu.

Fot. 2 – Montaż wentylacji z rekuperacją w mieszkaniu zapewni domownikom komfortowe pod względem zdrowotnym warunki do życia i ograniczy ich wydatki na jego ogrzewanie

Wentylacja z rekuperacją w mieszkaniu

Zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją w mieszkaniach jest niewątpliwie mniej popularne niż w domach jednorodzinnych. Jest to o tyle niedobre, że zapewnienie w nich właściwej wymiany powietrza przez cały rok jest dużo trudniejsze niż w domach jednorodzinnych. Dotyczy to szczególnie mieszkań, które mają okna na jedną stronę, więc latem nie mogą być przewietrzane na przestrzał.

Wyposażając mieszkanie w system wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR 150, domownicy nie tylko będą oddychać cały czas świeżym i czystym powietrzem. Nie będą też narażeni na uliczny hałas, ponieważ przy tym rodzaju wentylacji okna nie biorą udziału w wymianie powietrza – nie muszą więc mieć nawiewników i mogą być cały czas szczelnie zamknięte.

Do tego mieszkańcy z takim system wentylacji będą zimą płacić mniej za ogrzewanie, ponieważ dzięki rekuperacji istotnie ograniczone zostaną straty ciepła związane z wymianą powietrza w pomieszczeniach. Ważne też, że taką wentylację da się też wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata.

System wentylacyjny recoVAIR VAR 150

Centrale wentylacyjne recoVAIR VAR 260 i recoVAIR VAR 360 montuje się na jednej z nośnych ścian domu. W przeciwieństwie do nich – przeznaczone do mieszkań centrale recoVAIR VAR 150 są jednostkami podsufitowymi, co oznacza, że podwiesza się je poziomo do stropu (Fot. 3 i 4). Nie znaczy to jednak, że jeśli jest to z jakichś względów konieczne, nie można ich zamontować pod stropem w pozycji pionowej.

Fot. 3 – Centrala wentylacyjna recoVAIR VAR 150 nie jest dużym urządzeniem, i zazwyczaj montuje się ją pod stropem
Fot. 4 – Schemat działania centrali wentylacyjnej (rekuperatora) recoVAIR VAR 150 – parametry jej pracy ustawia się na panelu sterującym

Możliwość montażu centrali pod sufitem stanowi duże udogodnienie, ponieważ łatwo na nią znaleźć miejsce na przykład w łazienkach lub garderobach, najlepiej takich, które znajdują się w centralnej strefie mieszkania. Istotne jest też, że sama centrala nie jest duża – ma 25 cm grubości, 60 cm szerokości i nieco ponad 140 cm długości.

Oczywiście najlepiej, żeby od centrali wentylacyjnej było blisko do pomieszczeń, z których ma być usuwane zużyte powietrze lub do których ma być nawiewane świeże. Jeśli jednak – ze względu na rozkład mieszkania – długości przewodów nawiewnych i wywiewnych będą różnić się od siebie, to – po odpowiedniej regulacji przepływów powietrza – nie będzie to miało wpływu na skuteczność jego wymiany w mieszkaniu.

Czerpnię świeżego powietrza dobrze jest zlokalizować w ścianie balkonowej – wtedy praktycznie nie będzie ona widoczna na elewacji domu, co może mieć znaczenie, jeśli sąsiedzi nie będą zainteresowani poprawą wentylacji w swoich mieszkaniach. Natomiast wyrzutnię zużytego powietrza najlepiej w domach z wentylacją grawitacyjną podłączyć do jednego z istniejących kanałów wywiewnych.

Trzeba jedynie pamiętać, że pozostałe kanały („kratki”) powinny zostać zatkane, ponieważ – zgodnie z przepisami budowlanymi – w jednej jednostce mieszkalnej nie można stosować jednocześnie dwóch rodzajów wentylacji. Nie oznacza to jednak, że jeden z kanałów w kuchni nie może być wykorzystany do podłączenia okapu, pracującego w trybie wyciągu.

Poprowadzone pod sufitem kanały nawiewne i wywiewne warto osłonić zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Wcześniej dobrze jest je zaizolować akustycznie za pomocą mat z wełny mineralnej.

Centrala recoVAIR VAR 150 ma regulowaną wydajność, dzięki czemu ilość wymiennego powietrza na godzinę może być mała, gdy w mieszkaniu nie ma nikogo, średnia – przy standardowym użytkowaniu i duża – gdy na przykład przyszło dużo gości.

Uwaga! Wykonanie w mieszkaniu instalacji wentylacyjnej z rekuperacją ułatwia szeroki zakres akcesoriów, dostarczanych przez markę Vaillant razem z centralą recoVAIR VAR 150.

Infolinia 0 801 804 444      www.vaillant.pl      www.facebook.com/VaillantPL

Materiał promocyjny Vaillant

Zobacz także
Wystający z elewacji domu balkon jest zdecydowanie bardziej narażony na destrukcyjne skutki opadów...
Fot. DOMATERIA
Choć wystrój kuchni jest niezmiernie ważny dla domowników, to projektując ją powinni zadbać przede wszystkim o...
Folia tłoczona, zwana popularnie kubełkową, jest powszechnie używana do ochrony ocieplenia ścian fundamentowych przed...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Okna ścienne, zwane też pionowymi lub fasadowymi, są bardzo ważnym elementem domu. W ciągu dnia umożliwiają...