Poprawa komfortu cieplnego na poddaszu to jedna z najważniejszych zalet, jaka wynika z montażu nowych okien dachowych. W przeciwieństwie do okien instalowanych około 20 lat temu, nowoczesne okna lepiej utrzymują ciepło zimą i chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń latem. Żeby jednak osiągnąć najlepszy efekt, warto sprawdzić, jak poprawnie wymienić okno.
Okna dachowe można wymienić na jeden z trzech sposobów – z całkowitym lub częściowym zachowaniem istniejącej wnęki okiennej oraz z wykonaniem nowej wnęki okiennej. Na to, który ze sposobów zostanie wybrany, ma wpływ kilka czynników. Zazwyczaj istotne znacznie ma także koszt wymiany okien w każdym z tych wariantów.
Warto wiedzieć, że okna dachowe mają standaryzowane rozmiary, dlatego bez trudu można wymienić okno jednego producenta na drugiego, choć wtedy zwykle będzie trzeba wymienić również wnękę okienną – bo sposoby instalacji mogą się nieco różnić.
Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki
Ta metoda jest najmniej czasochłonna, ponieważ nie wymaga demontażu starej wnęki i instalacji nowej. Jeśli więc zależy nam na jak najszybszym montażu nowego okna, a jednocześnie nie chcemy ingerować w obecną aranżację poddasza, warto wybrać instalację okna dachowego z zachowaniem wnęki.
Pamiętać jednak trzeba, że podczas demontażu okien dachowych należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić istniejącej wnęki. Po demontażu okna warto też sprawdzić stan izolacji wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Jeśli okaże się, że izolacji nie ma lub jest fragmentaryczna, dobrze jest rozważyć wymianę okna wraz z wnęką, aby poprawić parametry termoizolacyjne całego rozwiązania.
Wymianę okna dachowego bez wnęki można podzielić na cztery główne etapy prac:
- demontaż okna z konstrukcji dachu,
- montaż ościeżnicy nowego okna,
- instalacja odpowiedniego kołnierza uszczelniającego,
- montaż skrzydła nowego okna.
Zobacz – Jak wymienić okno dachowe zachowując wnękę okienną?
Wymiana okna z zachowaniem wnęki może poprawić komfort cieplny na poddaszu. Przy zastosowaniu nowoczesnych okien z pakietami 3-szybowymi ograniczymy straty ciepła i znacznie ulepszymy parametry energetyczne w budynku, ale nie wyeliminuje to problemu ewentualnych mostków termicznych pojawiających się między oknami a wnęką.
Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki
Jeśli nie chcemy demontować całej wnęki okiennej i nie zamierzamy zmieniać aranżacji poddasza, ograniczając w ten sposób koszt materiałów, robocizny itp., możemy zdecydować się na wymianę okna dachowego i części wnęki.
Przy tym wariancie można także nieco poprawić izolację termiczną wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że najlepsze parametry cieplne można uzyskać dopiero przy wymianie okna razem z wnęką okienną. Jeśli więc istniejąca wnęka nie jest prawidłowo wykonana i dobrze zaizolowana, dobrze jest rozważyć montaż nowej wnęki i okna.
Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki składa się z pięciu etapów:
- demontaż starego okna,
- przycięcie wnęki okiennej,
- demontaż górnej części wnęki okiennej,
- montaż nowego okna,
- wykonanie nowej części wnęki okiennej.
Zobacz – Jak wymienić okno dachowe z częściowym zachowaniem istniejącej wnęki okiennej?
Wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną
Metoda ta pozwala w największym stopniu zadbać o poprawę komfortu cieplnego na poddaszu. Dzięki niej można bowiem zredukować wszystkie mostki termiczne pojawiające się między oknem a wnęką, co korzystnie wpłynie na energooszczędność całego rozwiązania. Nowa wnęka okienna będzie także stabilniejsza i bardziej wytrzymała – przetrwa kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Wymiana okna dachowego razem z wnęką dzieli się na cztery etapy prac:
- demontaż starego okna,
- demontaż wnęki okiennej,
- montaż nowego okna,
- wykonanie wnęki okiennej z płyt g-k lub instalacja wnęki prefabrykowanej.
Zobacz – Jak wymienić okno dachowe i wykonać nową wnękę okienną?
Prawidłowy montaż nowego okna dachowego
Najlepszą możliwością poprawy komfortu cieplnego na poddaszu jest wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Okazuje się, że to jednak nie wszystko – równie ważne jest właściwe wykonanie każdego etapu prac, dlatego należy do tego wybrać profesjonalnego montażystę. Tylko prawidłowy montaż daje gwarancję trwałości i komfortu na lata i pozwoli cieszyć się nowymi oknami przez kolejne 20–30 lat. Dlatego warto sprawdzić lokalizator montażystów VELUX i wybrać najlepszego wykonawcę w swojej okolicy.
Gdy preferujesz kontakt zdalny wypełnij formularz on-line na stronie www.velux.pl/renoVator i poczekaj na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą Ci w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, najwygodniejszego system otwierania, pakietu szybowego, a także rolet wewnętrznych i przesłon zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Otrzymasz ofertę zakupu oraz montażu okien i następnie umówisz termin, aby sprawnie wymienić stare okna dachowe na nowe.
Uwaga! Ceny montażu nowych okien dachowych zależą od zakresu prac i są zróżnicowane geograficznie.
Więcej na www.velux.pl, pobierz poradnik
Materiał promocyjny Velux