Beton komórkowy to najpopularniejszy materiał do budowy domów jednorodzinnych w Polsce. Powiększająca się z roku na rok oferta producentów umożliwia wybór najbardziej dogodnej dla nas technologii. Ytong Jumbo to jedyny w Polsce system wielkowymiarowych elementów murowych z betonu komórkowego. Dzięki temu, że bloki Ytong Jumbo są trzy razy większe niż tradycyjne bloczki Ytong o tej samej szerokości, ściany z nich muruje się dużo szybciej i mniejszym nakładem pracy. Dodatkowo tempo budowy przyspiesza mechanizacja prac i zastosowanie specjalnego miniżurawia.
Ściany wymurowane z bloków Ytong Jumbo (Fot. 1) swoje zalety zawdzięczają charakterystycznym dla betonu komórkowego parametrom technicznym, takim jak dobra izolacyjność termiczna i wytrzymałość na ściskanie oraz całkowita niepalność.
Największy wpływ na szybkość wznoszenia murów z bloków Ytong Jumbo ma oczywiście to, że wysokość elementu wynosząca 60 cm jest trzy razy większa niż zwykłych, drobnowymiarowych bloczków Ytong, które mierzą 20 cm. Ważna jest jednak także bardzo duża dokładność wymiarowa, z jaką są produkowane (±1 mm), dzięki czemu układa się je na zaprawie do cienkich spoin. Ta cecha sprawia też, że wykonane z bloków Ytong Jumbo ściany mają równe i gładkie powierzchnie (Fot. 2), które można wykańczać tynkami o pocienionej grubości – łatwiej też układać na nich warstwy ocieplające, także mineralne.
Na przyspieszenie prac murarskich wpływ ma również to, że podobnie jak inne bloczki Ytong, także i bloki Ytong Jumbo mają powierzchnie boczne wyprofilowane w pióra i wpusty, dzięki czemu muruje się je bez czasochłonnego wypełniania spoin pionowych. Nie bez znaczenia jest także łatwość ich obróbki na placu budowy.
Bloki Ytong Jumbo mają wysokość i szerokość równą 60 cm oraz grubość 24 lub 36,5 cm. Cieńsze bloki Ytong Jumbo 60 PP4/0,6 S, wykonane z betonu komórkowego o większej gęstości, mają wytrzymałość na ściskanie 4 MPa i współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,16 W/(mK). Natomiast grubsza odmiana Ytong Jumbo 60 PP2/0,3 S – ma wytrzymałość wynoszącą 2 MPa i współczynnik λ = 0,0855 (umożliwiają one budowę ściany jednowarstwowej pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę przed zmianą Warunków Technicznych 2021).
Budowanie w systemie Ytong Jumbo
Murowanie ścian z wielkowymiarowych bloków Ytong Jumbo jest zmechanizowane i mimo ich dużych wymiarów nie wymaga większego wysiłku. Na pierwszej warstwie, wykonanej z bloczków drobnowymiarowych, ustawia się bloki Ytong Jumbo za pomocą specjalnego miniżurawia (Fot. 3), który można wypożyczyć na czas budowy od producenta materiału – firmy Xella Polska. Po ułożeniu warstwy bloków, przeszlifowuje się ich górną powierzchnię (Fot. 4) i po rozłożeniu na nich zaprawy do cienkich spoin można przystąpić do układania kolejnej warstwy.
Ponieważ każda warstwa ma wysokość 60 cm, wykonanie ścian jest nie tylko średnio o 25% szybsze, ale i pozwala znacząco zaoszczędzić na zaprawie. Także dzięki użyciu miniżurawia mniej osób potrzeba do murowania ścian. Przykładowo wyposażona w niego dwuosobowa ekipa jest w stanie w ciągu jednego dnia wymurować 50 m² ściany z bloków Ytong Jumbo, podczas gdy trzyosobowa wykona w tym czasie z tradycyjnych bloczków Ytong jedynie 40 m² muru (Fot. 5). Oznacza to, że przy wykonywaniu ścian z bloków Ytong Jumbo średnia wydajność jednej osoby jest prawie dwa razy większa niż wtedy, gdy są to bloczki Ytong o tradycyjnej wysokości.
Ocieplanie ścian Ytong Jumbo
Ściany wymurowane z bloków Ytong Jumbo, by spełnić wymagania Warunków Technicznych 2021, wymagają docieplenia. W celu obniżenia ich wartości współczynnika przenikania ciepła U co najmniej do wartości maksymalnej, wymaganej przepisami budowlanymi, można je dodatkowo zaizolować termicznie zarówno metodą lekką suchą, jak i lekką mokrą (ETICS).
W tej drugiej metodzie ocieplania ścian jako materiału izolacyjnego można użyć tradycyjnych płyt ze styropianu lub wełny mineralnej. Lepiej jednak wykorzystać do tego celu mineralne płyty izolacyjne Multipor ETICS. Są one wykonane z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego, więc ocieplone nimi ściany Ytong Jumbo będą jednorodne pod względem materiałowym.
Jednorodność materiałowa to niejedyna zaleta ścian Ytong Jumbo ocieplonych płytami Multipor ETICS. Elewacje takich ścian są zdecydowanie trwalsze i dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne od tych, które są ocieplone styropianem czy wełną mineralną. Zimą mają one także – w przeciwieństwie do tych ostatnich – zdolność do przejmowania i akumulowania energii promieniowania słonecznego, dzięki czemu ich parametry termiczne są w rzeczywistości lepsze niż to wynikałoby z obliczeniowej wartości ich oporu cieplnego R.
Zobacz: Jakie są zalety jednorodnej ściany dwuwarstwowej z betonu komórkowego?
Ściany Ytong Jumbo o grubości 24 cm mają współczynnik przenikania ciepła U równy 0,20 W/(m²K), jeśli zostaną ocieplone płytami Multipor ETIS o grubości 14 cm oraz U = 0,18 W/(m²K) – jeśli będą to płyty o grubości 16 cm. Natomiast ściany Ytong Jumbo o grubości 36,5 cm wystarczy ocieplić płytami Multipor ETICS o grubości 5 cm, by ich współczynnik U miał wartość 0,18 W/(m²K).
Technologia Ytong Jumbo to jak na razie bezkonkurencyjny system w segmencie betonów komórkowych w Polsce. Wychodzi naprzeciw dzisiejszym potrzebom rynkowym – trudnościom w znalezieniu odpowiedniej liczby potrzebnych fachowców, jak i tendencji do przyspieszenia prac budowlanych, aby ograniczyć koszty stałe, związane z prowadzeniem inwestycji.
Materiał promocyjny Xella Polska