Domy z jednowarstwowymi ścianami zewnętrznymi z betonu komórkowego pod bardzo wieloma względami przewyższają te, w których ściany wykonane są z innych materiałów i w innych technologiach. Dotyczy to również czasu ich budowania, który teraz – dzięki nowemu i jedynemu na polskim rynku systemowi wielkowymiarowych bloków z betonu komórkowego Ytong Jumbo i Ytong JumboUltra+ – można jeszcze bardziej skrócić.
Bloki Ytong JumboUltra+ mają takie same parametry techniczne jak – przeznaczone również do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych – bloczki Ytong EnergoUltra+. Wyprodukowane są bowiem z takiego samego lekkiego, mocnego, „ciepłego” i całkowicie niepalnego betonu komórkowego odmiany PP2,2/0,3 o gęstości 300 kg/m³, wytrzymałości na ściskanie 2,2 MPa i bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,072 W/(mK).
Bloki Ytong JumboUltra+ produkowane są w dwóch grubościach: 365 i 480 mm oraz długości równej 599 mm (Rys. 1A). Od bloczków Ytong EnergoUltra+ różnią się wielkością, gdyż mają od nich trzy razy większą wysokość, równą 60 cm (dokładnie: 599 mm), co odpowiada wysokości trzech zwykłych bloczków Ytong. Boczne powierzchnie bloków Ytong JumboUltra+ są również wyprofilowane w pióra i wpusty, dlatego murując z nich ściany, spoiny pionowe – poza wyjątkami – pozostawia się bez czasochłonnego wypełniania zaprawą.
To właśnie z tych powodów ściany z bloków Ytong JumboUltra+ (Fot. 1) buduje się o 50% szybciej i przy mniejszym zużyciu zaprawy do cienkich spoin niż ściany z elementów drobnowymiarowych. Wpływ na to ma także łatwość obróbki bloków i możliwość przycinania ich na potrzebny wymiar w bezpośrednim sąsiedztwie wykonywanych ścian.
Z wielkowymiarowych bloków Ytong JumboUltra+, podobnie jak i z bloczków Ytong EnergoUltra+, można wykonywać bardzo „ciepłe” zewnętrzne ściany jednowarstwowe, czyli bez dodatkowego ocieplenia. Przy grubości 36,5 cm ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,20 W/(m²K), czyli nie przekracza maksymalnej wartości, wymaganej teraz przez Warunki Techniczne 2021. Natomiast przy grubości 48 cm ściany zewnętrzne z bloków Ytong JumboUltra+ mają – podobnie jak te, wymurowane z bloczków Ytong EnergoUltra+ – rewelacyjnie mały współczynnik U równy 0,15(!) W/(m²K), co sprawia, że są to obecnie „najcieplejsze” ściany jednowarstwowe na rynku.
Uzupełnieniem systemu szybkiej budowy ścian są bloki Ytong Jumbo (Rys. 1B) o wysokości i długości 60 cm oraz grubości 24 cm, z których wykonuje się wewnętrzne ściany nośne oraz warstwy nośne zewnętrznych ścian dwuwarstwowych, ocieplanych na późniejszym etapie budowy izolacyjnymi płytami z betonu komórkowego Multipor ETICS, z wełny mineralnej lub ze styropianu.
Bloki Ytong Jumbo produkowane są z betonu komórkowego odmiany PP4/0,6 o większej gęstości niż Ytong JumboUltra+, dlatego ich współczynnik przewodzenia ciepła λ ma wartość 0,16 W/(mK). Bloki te mają za to stosunkową dużą – jak na murowy materiał konstrukcyjno-izolacyjny – wytrzymałość na ściskanie równą 4 MPa, co dla ścian nośnych ma istotne znaczenie.
Ze względów projektowych i wykonawczych ważne jest też to, że system Ytong Jumbo i JumboUltra+ jest kompatybilny z technologią budowy ścian z wielkowymiarowych bloków wapienno-piaskowych Silka Tempo.
Budowa domów ze ścianami z wielkowymiarowych bloków betonu komórkowego
Duże wymiary oraz bardzo duża dokładność wymiarowa – charakterystyczna dla wszystkich materiałów murowych, produkowanych przez firmę Xella – sprawiają, że budowa domów ze ścianami wykonywanymi z bloków Ytong Jumbo trwa o około 25% krócej niż z elementów drobnowymiarowych o standardowej wysokości 20 cm. A w przypadku bloków Ytong JumboUltra+ przyspieszenie wynosi nawet 50%! Dotyczy to szczególnie osiedli z segmentami w zabudowie szeregowej (Fot. 2) i bliźniaczej, a także domów wielorodzinnych i obiektów publicznych.
O zaletach wielkowymiarowych bloków Ytong Jumbo najlepiej świadczy fakt, że dwuosobowa ekipa w ciągu jednego dnia jest w stanie wymurować z nich 50 m² ściany, podczas gdy z tradycyjnych bloczków Ytong trzyosobowy zespół wykona w tym czasie jedynie 40 m² muru (Fot. 3). Oznacza to, że przy wykonywaniu z nich ścian średnia wydajność jednego pracownika jest prawie dwa razy większa niż wtedy, gdy są to drobnowymiarowe bloczki Ytong. W przypadku ściany jednowarstwowej Ytong JumboUltra+ nie trzeba wykonywać warstwy ocieplenia, więc dochodzi jeszcze większa oszczędność czasu, jak i niższe koszty robocizny.
Ściany z wielkowymiarowych bloków, ze względu na ich większy niż standardowych bloczków ciężar, muruje się przy pomocy specjalnego miniżurawia (Fot. 4), który można wynająć u producenta albo kupić ze specjalną bonifikatą. Dzięki miniżurawiowi nie tylko przyspiesza się prace przy wykonywaniu ścian domów, ale i minimalizuje wysiłek fizyczny pracowników.
System szybkiego budowania ścian Ytong JumboUltra+ i Ytong Jumbo nie ma na razie konkurencji w Polsce. Poza spełnieniem coraz większych wymagań w zakresie izolacyjności termicznej budynków, wychodzi też naprzeciw dzisiejszym potrzebom rynku budowlanego. Jest bowiem bardzo skuteczną odpowiedzią na coraz większe trudności ze znalezieniem odpowiedniej liczby fachowców oraz dążenie do przyspieszenia prac budowlanych, w celu ograniczenia kosztów, związanych z prowadzeniem inwestycji.
Materiał promocyjny Xella Polska