Pokój dziecka musi spełniać kilka bardzo ważnych funkcji – zapewniać przestrzeń do odpoczynku, zabawy i nauki. Ta ostatnia czynność będzie maluchowi przychodziła dużo łatwiej, jeśli odpowiednio zaplanujemy wnętrze. Jak stworzyć miejsce, w którym dziecko będzie z przyjemnością spędzało czas i zdobywało wiedzę?
Pokój do nauki będzie służył małemu, ale wymagającemu lokatorowi przez wiele lat. Urządzając go powinniśmy więc dobrze przemyśleć układ i starannie zaplanować wszystkie szczegóły. Poza funkcjonalną aranżacją i wesołą kolorystyką, musimy pamiętać także o bezpieczeństwie. Ważne również, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne, które ma ogromny wpływ na koncentrację i zdolność przyswajania wiedzy.
GDZIE URZĄDZIĆ POKÓJ UCZNIA?
Jeżeli w naszym domu jest nieużytkowe poddasze, a nasze dziecko marzy o własnym pokoju, najlepszym rozwiązaniem jest adaptacja tej powierzchni. Taka lokalizacja pokoju pozwoli na oddzielenie wnętrza od pozostałej części domu, zapewniając kameralność i ciszę niezbędną do skupienia i nauki.
Dla dziecka będzie także dodatkową atrakcją, gdyż skosy i zakamarki tworzą naturalną przestrzeń do kreatywnych zabaw i przechowywania dziecięcych skarbów.
Jeżeli pokój dziecka jest już zlokalizowany na poddaszu, warto spojrzeć na wnętrze pod względem funkcjonalności i zastanowić się, gdzie umieścić biurko, łóżko i szafki na przybory szkolne.


JAKIE OKNA WYBRAĆ DO POKOJU DZIECKA?
Rodzicie często nie zdają sobie sprawy, jak ważnym aspektem jest zapewnienie w pokoju dziecka optymalnego doświetlenia światłem dziennym i właściwej wentylacji. Tymczasem, z badań wynika, że naturalne światło i świeże powietrze poprawiają zdolność uczenia się nawet o 15%, wypływając na koncentrację i zdolności poznawcze dziecka*.
Dlatego okna dachowe, które wpuszczają dwa razy więcej światła niż pionowe o tej samej powierzchni, powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Jeżeli mamy już okna, poprośmy fachowca o ocenę i sprawdźmy, czy nie jest konieczna wymiana stolarki na nową, bardziej energooszczędną.


Wybierając okna dachowe zwróćmy uwagę, by były wyposażone w rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma w tym przypadku sposób otwierania. W pokoju malucha najlepiej sprawdzi się system górnego otwierania, który uniemożliwia otwarcie okna bez pomocy rodziców.
To także bardzo praktyczny sposób na zaaranżowanie kącika do nauki dla starszych dzieci – pod oknem możemy ustawić biurko i mieć pewność, że przybory szkolne i książki nie utrudnią otwierania.
Duże znaczenie ma także materiał, z którego wykonane są okna. Jeśli nasza pociecha jest artystyczną duszą i uwielbia rysować, zwróćmy uwagę, by były łatwe w czyszczeniu, na przykład drewniano-poliuretanowe okna dachowe VELUX, którym niestraszne są ślady po kredkach czy flamastrach. Zabrudzenia wystarczy tylko przetrzeć wilgotną szmatką i gotowe.
Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną i chronić przed hałasem z zewnątrz, gdyż może on rozpraszać dziecko podczas nauki lub wybudzić je ze snu. Dobrym wyborem będą na przykład trzyszybowe okna dachowe VELUX, które zapewniają wyższą dźwiękochłonność i pozwalają zmniejszyć przenikanie hałasu o kilka decybeli. Dla dziecka będzie to wyraźna różnica.


Efekt wyciszenia zapewnią także przesłony na okno, na przykład rolety zewnętrzne VELUX, które chronią przed hałasem podczas deszczu i gradu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.
Zwróćmy także uwagę na kwestię energooszczędności. Okna z dwukomorowym pakietem szybowym nie tylko uchronią przed chłodem i stratami ciepła, ale również zapewnią wysoki stopień pozyskania energii słonecznej z otoczenia. Dzięki temu w pokoju dziecka przez cały rok będzie panowała optymalna temperatura.
BAJKOWY POKÓJ DZIECKA
Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, by uwzględnić jego gust i marzenia dotyczące wystroju wnętrza. Kolorowym i pobudzającym wyobraźnię dodatkiem mogą być rolety zaciemniające z kolekcji Disney & VELUX „Dobranoc”.

Dwanaście unikatowych bajkowych wzorów daje wspaniałe możliwości aranżacji pokoju, w którym mogą pojawić się ulubieni bohaterowie z takich bajek jak Auta, Kraina Lodu czy kultowy już Kubuś Puchatek.
Z kolei dla małych rycerzy Jedi, firma VELUX przygotowała kolekcję Star Wars. Każdy z czterech wzorów przedstawia inne postacie i sceny z ekscytującego świata Gwiezdnych Wojen. Każde dziecko znajdzie więc swojego ulubionego bohatera.
Poza walorami dekoracyjnymi, rolety gwarantują także całkowite zaciemnienie, zapewniając komfortowy odpoczynek i sen. Ta cecha jest szczególnie ważna dla młodszych dzieci, potrzebujących popołudniowej drzemki.
Rolety są całkowicie bezpieczne dla zdrowia maluchów, co potwierdza certyfikat Oeko-Tex®, który gwarantuje, że użyte do produkcji rolet komponenty nie zawierają szkodliwych substancji.
Z kolei od zewnątrz warto zamontować roletę zewnętrzną, która zapewni kontrolę nad światłem i temperaturą we wnętrzu o każdej porze roku. Latem zapobiegnie nagrzewaniu się pomieszczenia, redukując ciepło nawet o 94%, z kolei zimą poprawi izolacyjność nawet o 17%. Pozwala także na całkowite zablokowanie światła wnikającego do wnętrza, więc jeśli dziecko będzie potrzebowało drzemki z jej pomocą wyczarujemy noc o każdej porze dnia.
Warto poświęcić chwilę na odpowiednie zaplanowanie i urządzenie pokoju dla ucznia. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki – bezpieczeństwo, komfort użytkowania i dziecięcy gust, możemy być pewni, że nasza pociecha z przyjemnością będzie uczyć się i bawić w takim wnętrzu.
________________
*L. Heschong, Daylighting and Human/ Performance, ASHRAE Journal, vo. 44, no. 6, pp. 65-67, 2002.
Pełna oferta firmy VELUX dostępna na www.velux.pl
Materiał promocyjny Velux
