Przed nami sezon jesienno-zimowy. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, warto zadbać o odpowiednie ciepło w swoim domu. Oprócz standardowego źródła ciepła, jakim jest ogrzewanie, odpowiedni komfort termiczny mogą zapewnić okna.
Światło słoneczne, które wpada przez nasze okna, może nam także zapewnić ciepło. Wydaje się, że zapominamy o tym fakcie zimą, kiedy tego słońca jest zdecydowanie mniej. Warto sprawdzić, czy nasze okna dachowe mają dobre właściwości izolacyjne, oraz czy w wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną.
„Źródło ciepła to istotny element zapewniający komfort cieplny w naszych domach, ale bez izolacji przegród zewnętrznych i zastosowania stolarki o odpowiednich parametrach, utrzymanie oczekiwanej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach będzie bardzo kosztowne i nieefektywne” – mówi Aleksandra Stępniak, Public Affairs Manager w Velux Polska.
Miarą efektywności energetycznej okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera do pomieszczenia przez okno oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Jest to wartość składająca się z kilku zmiennych, innych dla każdego typu okna i wariantu szyby. Jeżeli poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty, bilans energetyczny okna będzie dodatni. A to oznacza, że możemy na swoim poddaszu zapewnić sobie ciepło, nie podwyższając kosztów za ogrzewanie.
Coroczny przegląd okien
Okna dachowe, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, muszą wytrzymać o wiele więcej niż okna fasadowe. Dlatego oprócz odpowiedniej konserwacji, warto sprawdzić kondycję swojego okna i dokonywać jego przeglądu.
Stare okna dachowe mogą nie wyglądać, tak jak byśmy chcieli. Zimą czujemy powiew chłodnego powietrza, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne. Co prawda, drewniane okna można poddać renowacji, ale warto także pomyśleć o ich wymianie na bardziej oszczędne i funkcjonalne.
Z myślą o wszystkich, którzy uważają proces wymiany okna za skomplikowany, firma VELUX uruchomiła Program Wymiany Okien Dachowych dla konsumentów – renoVator. Wystarczy zarejestrować chęć wymiany okien dachowych on-line, a eksperci VELUX doradzą przy wyborze produktów i wskażą te, które zapewniają energooszczędność i tym samym pozwalają na optymalizacje kosztów ogrzewania, oraz wskażą sprawdzone hurtownie i wykonawców.
Wietrzyć czy nie wietrzyć? Oto jest pytanie
Od wielu lat panuje stereotyp, aby zimą absolutnie nie wietrzyć pomieszczeń, ponieważ może to wpływać na straty ciepła w naszym domu. Eksperci zgodnie rozstrzygają dylemat „Wietrzyć czy nie wietrzyć?” i wskazują, że dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu powinniśmy wietrzyć je od 2 do 4 razy dziennie, także zimą.
„Pamiętajmy jednak, aby robić to poprawie ograniczając tym samym straty energii. Pomieszczenia wietrzymy krótko, ale intensywnie, zakręcając wcześniej termostaty na grzejnikach” dodaje Aleksandra Stępniak.
Oprócz kilkuminutowego wietrzenia pomieszczenia i otwierania okna na oścież, zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest również bardzo istotne. W tym punkcie z pomocą przychodzi nowa funkcja systemu VELUX Active, w której przewidziano możliwość zaprogramowania wentylacji pomieszczenia na 5, 10 lub 15 minut. Wprowadzona innowacja zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu będąc poza domem nie musimy się martwić, czy okno jest zamknięte.
VELUX ACTIVE daje nam dużą wygodę, aby z dowolnego miejsca móc samodzielnie zarządzać jakością powietrza w swoim domu. Jeśli w naszym domu zrobi się za ciepło lub za zimno, system także może samodzielnie zdecydować, czy otworzyć okna, opuścić roletę, aby zapewnić w nim optymalny klimat, ponieważ bazuje on na danych z czujników jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia oraz aktualnej pogodzie.
Bycie ECO się opłaca
W dobie coraz wyższych rachunków za energię elektryczną warto się na chwilę zatrzymać przy rozwiązaniach energooszczędnych jak okna dachowe VELUX, które nie tylko zapewnią nam odpowiednie parametry izolacyjne, a tym samym pozwalają ograniczyć straty energii, ale również walory użytkowe wynikające z dobrego oświetlenia pomieszczeń światłem dziennym.
Dodatkowo możemy poprawić bilans energetyczny, gdy na nich zastosujemy rolety zewnętrzne lub inne akcesoria jak na przykład rolety podwójnie plisowane. Izolacyjność okna może wtedy poprawić się nawet o 1/3.
Materiał promocyjny VELUX