Jak przesunąć otwór na drzwi do łazienki bez domurowywania ściany?
13 czerwca 2022

W domach budowanych przez dewelopera zdarza się czasem, że inwestorzy chcą mieć wejście do łazienki nieco przesunięte w stosunku do tego, które zostało zaprojektowane przez architekta. Jest to zazwyczaj podyktowane chęcią innego zagospodarowania łazienki niż zaproponował projektant. Takie przeróbki rzadziej zdarzają się inwestorom indywidualnym, ponieważ – jeśli są przewidujący – decyzję o zmianie miejsca lokalizacji drzwi do łazienki podejmują już na etapie budowy domu.

Przesunięcie otworu na drzwi do łazienki nie jest zwykle specjalnie skomplikowane, a związane z tym prace w żadnym momencie nie zagrażają bezpieczeństwu budynku. Jest tak jednak pod warunkiem, że ściana, w której będą drzwi do łazienki, nie jest ścianą nośną, stanowiącą podparcie dla stropu piętra. Na szczęście zdarza się to rzadko, ponieważ – ze względu na wymiary i lokalizację – łazienkę otaczają przeważnie ściany działowe, a w tym ta, w której mają się znaleźć prowadzące do niej drzwi.

Przesunięcie otworu drzwiowego w ścianie działowej jest łatwe szczególnie wówczas, gdy nadproże, wykonane nad nim, jest na tyle długie, że nie wymaga wzmocnienia i po zrobieniu nowego otworu, ciągle będzie miało odpowiednie podparcie. Jest to o tyle prawdopodobne, że nadproża w ścianach działowych, które nie dotykają do stropu i są od niego oddzielone tylko pianką montażową, obciąża jedynie cienki i niezbyt wysoki mur (Fot. 1).

Nawet jednak, gdyby było to potrzebne, do wzmocnienia nadproża w ścianie działowej wystarczy jedynie wkuć dwa niewielkie kątowniki w jego dolne krawędzie. W każdym razie konstrukcja wzmacniająca nie musi być tak solidna, jak wtedy, gdy robi się nowy otwór na drzwi w ścianie nośnej.

Zobacz: Jak powiększyć wejście do salonu?

Fot. 1 – W ścianach działowych, oddzielonych od stropu szczeliną wypełnioną pianką montażową, nadproża nad drzwiami nie są bardzo obciążone
Fot. 2 – Poszerzenie otworu drzwiowego przez wycięcie pionowego fragmentu ściany działowej nie jest ani specjalnie trudne, ani pracochłonne

Bez murowania

Właściciele kupionego od dewelopera domu chcieli drzwi do łazienki na piętrze przesunąć o około 20 cm tak, by wejście do niej znalazło się mniej więcej na środku. Wtedy w łazience po jednej stronie byłoby miejsce na miskę ustępową i bidet, a po drugiej – na dwie umywalki (wanna miała stanąć centralnie pod oknem).

Nie było problemu z poszerzeniem otworu na drzwi, ponieważ prefabrykowane nadproże było prawie na całą szerokość ściany – wystarczyło więc tylko z jednej strony wyciąć za pomocą szlifierki kątowej odpowiednio szeroki jej fragment (Fot. 2).

Więcej pracy wymagało „dosztukowanie” takiej samej szerokości fragmentu ściany po drugiej stronie otworu. Wymurowanie go z kawałków pustaków ceramicznych byłoby nie tylko dość pracochłonne, ale też nie gwarantowało, że w miejscu połączenia nowego fragmentu ściany z istniejącą nie powstaną pęknięcia. By ich uniknąć, trzeba by połączyć je na strzępia lub kotwy z krótkich prętów zbrojeniowych.

Rozwiązanie, które zastosowano, nie jest może typowe, ale okazało się bardzo solidne i nieskomplikowane. Do wykonania brakującego fragmentu ściany użyto pasów z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych, które pozostały po wykonaniu między innymi obudowy stelaży sedesu i bidetu (Fot. 3 i 4).

Fot. 3 – Domurowanie fragmentu ściany z drugiej strony otworu drzwiowego jest już bardziej skomplikowane – chyba że zrobi się to z pasów płyt g-k
Fot. 4 – Fragment ściany „domurowany” ze sklejonych ze sobą mocnym klejem pasów płyt gipsowo-kartonowych jest wbrew pozorom bardzo sztywny i mocny

Do łączenia poszczególnych pasów płyt g-k użyto kleju gipsowego o wysokiej wytrzymałości. Gdy wysechł, wystarczyło szczeliny pomiędzy pasami płyt g-k pokryć tynkiem gipsowym i zrównać jego powierzchnię z tynkiem ułożonym już wcześniej na ścianach łazienki.

W taki oto nieskomplikowany i niezbyt pracochłonny sposób – przesunięty w stosunkowo krótkim czasie otwór na drzwi łazienki – został przygotowany do zamontowania w nim ościeżnicy (Fot. 5 i 6).

Fot. 5 – Po otynkowaniu z obu stron dodanego fragmentu muru, nowy otwór drzwiowy w ścianie łazienki został przygotowany do montażu ościeżnicy
Fot. 6 – Po obustronnym otynkowaniu dostawionej ściany nikt postronny nie domyśli się, że został wykonany z pasów płyt gipsowo-kartonowych
Zobacz także
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...
Komody to nieodłączny element wyposażenia w każdym domu. Meble te służą przede wszystkim do przechowywania...
Pokrycie dachu wiórami osikowymi, choć ma swój niepowtarzalny urok, nie jest zbyt trwałe. Dotkliwie przekonują się o...