Domy ozdobione tysiącami drobnych światełek kojarzą nam się przede wszystkim z amerykańskimi filmami, których akcja dzieje się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Moda na ozdabianie w ten sposób domów dotarła także do Polski, jednak na nieco mniejszą skalę. Niemniej Polacy coraz częściej poszukują pomysłowych akcesoriów, takich jak kurtyny świetlne czy projektory zewnętrzne. Przy ich pomocy można w bardzo ciekawy sposób ozdobić swój dom na święta.

Rodzaje lampek świątecznych zewnętrznych
Grudzień to miesiąc, któremu towarzyszy raczej ponura atmosfera. Sytuację czasem ratuje śnieg, jednak nie jest to reguła, dlatego warto umilić sobie ten okres, rozświetlając przynajmniej najbliższe otoczenie różnego rodzaju ozdobami świątecznymi. Ozdobić można zarówno sam dom, jak i otaczające posesję ogrodzenie, a także znajdujące się na niej drzewa czy krzewy. Świetnie nadają się do tego lampki świąteczne zewnętrzne, ale nie tylko. Wśród propozycji producentów tego typu ozdób, znaleźć można także:
- kurtyny świetlne;
- lampiony;
- świecące figurki (renifery, mikołaje, bałwanki, anioły);
- podświetlane gwiazdy;
- projektory zewnętrzne;
- neony.
Wybór jest naprawdę duży, a możliwości wykorzystania świecących ozdób niemal nieograniczone. Pozostaje jednak pytanie, na co zwracać uwagę przy zakupie świątecznych ozdób zewnętrznych i jak je bezpiecznie zamontować?

Jak ozdobić dom i ogród na święta?
Chcąc stworzyć świetlną iluminację na swoim domu, warto wybrać takie ozdoby, jak łańcuchy lampek, kurtyny zewnętrzne, neony oraz projektory zewnętrzne. Oczywiście nie trzeba wykorzystywać wszystkiego na raz. Dobrym pomysłem jest np. ozdobienie samego balkonu. Balustradę można owinąć łańcuchem lub zawiesić na niej kurtynę. To drugie rozwiązanie jest szczególnie interesujące ze względu na różnorodność dostępnych produktów.Kurtyny mogą imitować spadające płatki śniegu lub zwisające sople lodu. Do wyboru są różne wielkości oraz kolory tego rodzaju ozdób.
Inną propozycją jest zawieszenie wzdłuż dachu łańcuchów lampek lub kurtyn. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku domów ze spadzistym dachem. Pięknie prezentują się także świąteczne neony zamontowane na ścianie budynku. Coraz większą popularnością cieszą się również projektory zewnętrzne, dzięki którym można wyświetlić na ścianie domu świąteczny obraz lub animację.

Jeśli chodzi o ogród, to drzewka oświetlone lampkami świątecznymi stanowią już swego rodzaju klasykę. Ciekawym urozmaiceniem mogą być postawione w widocznych miejscach lampiony lub świecące figurki w kształcie leśnych zwierząt, św. Mikołaja lub bałwanka. Duże wrażenie będzie robić również oświetlone ogrodzenie posesji. Podobnie jak w przypadku balustrady balkonu, sprawdzą się tutaj łańcuchy lampek oraz kurtyny zewnętrzne.
Jak przygotować się do oświetlenia domu na święta?
Najpierw należy stworzyć całą koncepcję świątecznego oświetlenia domu, zaplanować rodzaj lampek, ich kolor i rozmieszczenie. Kolejnym krokiem jest ich zakup, wraz z niezbędnymi elementami mocującymi. Przydatne mogą okazać się gwoździe oraz różnego rodzaju haczyki i zaczepy. Kupując lampki, które mają być wykorzystywane na zewnątrz, trzeba pamiętać o tym, aby miały one stopień szczelności na poziomie co najmniej IP44. Warto wybierać akcesoria, które posłużą przez przynajmniej kilka lat. W tym wypadku bardzo często za ceną idzie jakość, dlatego nie warto oszczędzać na tego rodzaju ozdobach świątecznych.

Ważne jest również zlokalizowanie źródła prądu, do którego mają zostać podłączone ozdoby. Może się okazać, że konieczny będzie zakup dodatkowych przedłużaczy. Tutaj niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przewodów i gniazdek. Powinny być one ukryte przed dziećmi i zwierzętami.
Ponadto należy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice robocze, stabilną drabinę i młotek. Ze względu na porę roku, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie prac związanych z oświetleniem domu rano, gdyż wykonywanie ich po zmroku może być niebezpieczne.
Koszt oświetlenia domu lampkami świątecznymi
Nie da się dokładnie określić kosztów związanych ze stworzeniem świątecznej iluminacji domu, gdyż wszystko zależy od ilości i rodzaju wykorzystanych lampek. Jeśli jednak celem jest stworzenie oszczędnej dekoracji, to należy wybrać LED-y zamiast tradycyjnych lampek żarowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zużywają one kilkadziesiąt procent mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek. Ponadto są bardziej wytrzymałe, rzadziej się psują, a ryzyko ich stłuczenia praktycznie nie istnieje. Dzięki mniejszemu poborowi mocy, można podłączyć do jednego kontaktu znacznie więcej LED-ów niż zwykłych żarówek.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie timera, dzięki któremu możliwe jest ustalenie czasu włączenia i wyłączenia oświetlenia. Pozostawienie włączonych lampek przez całą dobę znacznie podniesie koszty zużytej energii elektrycznej.
Materiał promocyjny LEROY MERLIN