W domach niepodpiwniczonych przeciwwilgociowa izolacja podłogi parteru, starannie połączona z izolacją poziomą, ułożoną na ścianach fundamentowych, ma za zadanie odciąć dom od wilgoci gruntowej. By jednak mogła pełnić taką funkcję, powinna być szczelna na całej swojej powierzchni.
W większości poprawnie wybudowanych domów izolacja podłogi na gruncie, wykonywana na etapie prac wykończeniowych, jest połączona – na odpowiednio duży zakład – z poziomą izolacją ścian fundamentowych, wykonaną przed przystąpieniem do murowania ścian parteru.
Nieciągłości takiej izolacji mogą się zdarzać jedynie w miejscach, w których ściany domu wzmocnione są słupami żelbetowymi. Dotyczy to zarówno ścian zewnętrznych (Fot. 1), jak i wewnętrznych (Fot. 2).
W takich miejscach – ze względu na obecność prętów zbrojeniowych – nie da się ułożyć tradycyjnej izolacji z papy asfaltowej i powinno się ją zastąpić na przykład odporną na nacisk masą uszczelniającą, wyprodukowaną na bazie cementu.
Zobacz: Jak odizolować słupy parteru od wilgoci gruntowej?
Izolacja schodów wewnętrznych
Taką przerwą w ciągłości izolacji przeciwwilgociowej parteru mogą być też jednak schody wewnętrzne (Fot. 3). Ich dolny bieg spoczywa bowiem na własnym fundamencie, który też powinien być odcięty izolacją poziomą, by nie podciągał wody z gruntu (Rys. 1).
Niestety o wykonaniu tej izolacji bardzo często się zapomina, uznając, że tą drogą wilgoć z gruntu nie ma szans dostać się do domu. Takie założenie można by jednak przyjąć w stosunku do całej podłogi parteru, która znajduje się zazwyczaj co najmniej około pół metra powyżej terenu.
Mimo to zakłada się, że przeciwwilgociowa izolacja parteru powinna być w budowanym domu zawsze wykonywana, by całkowicie odciąć go od wilgoci gruntowej. Skoro tak, to powinna być ona zrobiona także na fundamencie schodów wewnętrznych.
Zobacz: Czy warto robić izolację przeciwwilgociową podłogi na gruncie?
Najłatwiej jest tę izolację wykonać w taki sam sposób, jak pod słupami konstrukcyjnymi parteru, czyli za pomocą mas uszczelniających (Fot. 4). Dopiero po jej położeniu i wyschnięciu można przystąpić do montażu deskowania schodów (Fot. 5).
Izolując fundament schodów wewnętrznych będziemy mieć pewność, że izolacja przeciwwilgociowa parteru (Fot. 6), będzie szczelna na całej jego powierzchni, wliczając w to też ściany zewnętrzne domu.