Jak oddzielić salon od sypialni?

6 czerwca 2023

Małometrażowe wnętrza często wymagają pomysłowości i kreatywności podczas aranżacji, szczególnie gdy mamy do dyspozycji jeden pokój, w którym ma się mieścić salon i sypialnia. Warto strefę odpoczynku oddzielić od strefy snu w sprytny sposób, który będzie jednocześnie estetyczny i przyjemny dla oka. Jak to zrobić? Wystarczy, że wykorzystasz kilka naszych wskazówek, dzięki którym każda strefa będzie wizualnie oddzielona, komfortowa w użytkowaniu, a wnętrze funkcjonalne i stylowe.

Oddzielenie salonu od sypialni za pomocą kolorów

Salon od sypialni można sprytnie oddzielić za pomocą różnych kolorów ścian. W ten sposób można także optycznie powiększyć daną przestrzeń czy też zmienić wizualnie proporcje pomieszczeń – wydłużyć je lub poszerzyć. Sypialnia może być ciemniejsza, a salon jaśniejszy, a same kolory mogą być mocno do siebie zbliżone, np. podobna tonacja beżu, szarości czy zieleni bądź zupełnie kontrastujące, takie jak połączenie bieli z czernią.

Podział stref przy wykorzystaniu ścianek działowych

Ścianki działowe to świetny sposób na oddzielenie salonu od sypialni, gdyż dzięki nim można uzyskać w zasadzie dwa pomieszczenia. Jednak niekoniecznie trzeba decydować się na postawienie ścianek np. z karton-gipsu od samej podłogi aż po sufit. Można wykorzystać pół-ścianki, np. sięgające na wysokość wezgłowia łóżka.

Lamele jako znakomity sposób na oddzielenie strefy snu w sypialni od codziennego relaksu w salonie

Lamele to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na estetyczny i stylowy podział przestrzeni. Dzięki nim można szybko i łatwo oddzielić sypialnię od salonu, jednocześnie zyskując dekoracyjny element aranżacji. Lamele mogą mieć w zasadzie dowolny kolor, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do wystroju, dominujących odcieni w danym wnętrzu, co pozwoli stworzyć spójną i harmonijną przestrzeń.

Sprytne rozdzielenie pokoju dziennego od sypialni przy użyciu przesuwnych drzwi

Kolejnym rozwiązaniem, jakie można wykorzystać w celu oddzielenia salonu od sypialni, są drzwi przesuwne. Jest to spora inwestycja, jednak bardzo praktyczna. Skrzydła przesuwające się po specjalnych szynach przy otwieraniu czy zamykaniu nie zajmują wiele miejsca, co jest ich zaletą. Dodatkowo mogą mieć zupełnie różną postać – harmonijkowe, z lamelami, szklane, a nawet z lustrem, które przy okazji jednocześnie optycznie powiększą przestrzeń.

Jak oddzielić salon od sypialni za pomocą mebli?

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także oddzielenie salonu od sypialni za pomocą mebli. W tym celu sprawdzą się różnego rodzaju elementy wyposażenia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu stół z krzesłami, który stojąc na środku pomieszczenia, może oddzielić od siebie dwie strefy.

Świetnym pomysłem jest także ustawienie meblościanki w taki sposób, aby wyznaczała granice dwóch przestrzeni o różnym przeznaczeniu. Wiele osób decyduje się na oddzielenie sypialni od salonu za pomocą otwartych regałów. Na półkach można ustawić książki, drobne elementy dekoracyjne, figurki ozdobne i kwiaty w doniczkach. Takie bryły są lekkie wizualnie, dzięki czemu nie przytłaczają przestrzeni.

Kolejnym wizualnym rozgraniczeniem dwóch stref może być narożnik lub sofa. Meble wypoczynkowe znakomicie sprawdzą się w tym celu, gdyż podział pomieszczeń wygląda wtedy bardzo naturalnie i na pierwszy rzut oka jest niezauważalny.

Sprawdź ofertę nowoczesnych mebli, za pomocą których możesz oddzielić salon od sypialni: https://meblezych.pl/salon

Dobrą metodą na oddzielenie sypialni jest ustawienie w konkretnym miejscu szafki RTV lub niskich komód w jednej linii. Na blacie można wyeksponować różne dodatki, które będą znakomitą ozdobą aranżacji. Tak naprawdę nie należy bać się mniej szablonowych rozwiązań, gdyż aktualnie trendy pozwalają na zupełnie różne kombinacje i odchodzi się od dostawiania wszystkich mebli do ściany. Coraz chętniej wykorzystuje się ustawienie elementów wyposażenia w centralnej części pomieszczenia, dzięki czemu jest do nich dostęp z każdej strony, co jest dodatkową zaletą poza spełnianiem funkcji oddzielającej dwie strefy od siebie.

Materiał promocyjny MebleZych.pl

Zobacz także
Obecnie na budowie nie tylko dużego, ale i małego domu stosuje się przede wszystkim mieszanki betonowe,...
Na rynku jest bardzo dużo rodzajów styropianów. Gdy więc trzeba podjąć decyzję, jaki styropian wybrać do...
Ściany zewnętrzne są jedną z przegród oddzielających wnętrze budynku od otoczenia. Są one równocześnie bardzo...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Rola drzwi wejściowych nie ogranicza się jedynie do fizycznego odgrodzenia wnętrza domu od otoczenia oraz jego...