Dwuwarstwowe ściany zewnętrzne ociepla się mineralnymi płytami izolacyjnymi Multipor ETICS praktycznie w taki sam sposób jak styropianem czy wełną mineralną. Wykonawcy ociepleń nie będą więc mieć problemów z wykorzystaniem tego nowego materiału termoizolacyjnego i szybko docenią jego zalety.
Głównym elementem systemu ocieplania ścian Multipor ETICS (Rys. 1) są termoizolacyjne płyty, wykonane z lekkiego betonu komórkowego, którego gęstość nie przekracza 115 kg/m3. W jego skład wchodzi także zaprawa lekka Multipor oraz inne materiały i narzędzia, niezbędne do wykonania izolacji termicznej ścian zewnętrznych.

Płyty Multipor ETICS są niepalne, sztywne i trwałe. Mają przy tym bardzo dobrą izolacyjność termiczną, zbliżoną parametrami do wełny mineralnej i „białych” odmian styropianu. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,043 W/(mK).
Płyty Multipor ETICS charakteryzują się stosunkowo dużą wytrzymałością na ściskanie (powyżej 300 kPa), dużo większą niż płyty z wełny mineralnej czy styropianu. Dzięki temu wykonane z nich elewacje domu są zdecydowanie bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Porowata budowa płyt Multipor ETICS sprawia, że mają bardzo wysoką paroprzepuszczalność, prawie taką samą jak wełna mineralna. Zapewnia to szybkie wysychanie ścian z wilgoci technologicznej, przyspieszone dodatkowo przez słońce i wiatr. Zastosowanie płyt Multipor ETICS do ocieplenia ścian jest więc gwarancją nie tylko zdrowego klimatu wewnątrz domu, ale i niższych rachunków za jego ogrzewanie.
Ekologiczne płyty Multipor ETICS produkowane są głównie z naturalnych surowców – piasku, wapna i wody. Dzięki temu, że mają odczyn zasadowy (pH = 10), na wykonanych z nich elewacjach domów ze ścianami dwuwarstwowymi rozwój glonów nie występuje lub jest bardzo ograniczony.
Mineralne płyty izolacyjne Multipor ETICS (Fot. 1) mają 60 cm szerokości i 50 cm wysokości. Dostępne są w trzech grubościach – 10, 15 i 20 cm. Produkowane są z dużą dokładnością i nie zmieniają później swoich wymiarów, a także nie deformują się, co zdarza się na przykład płytom z niewystarczająco długo sezonowanego styropianu.
Dodatkowymi zaletami płyt Multipor ETICS jest ich niewielki ciężar (te o grubości 10 cm ważą niecałe 3,5 kg) oraz łatwość obróbki. Bez wysiłku można je na budowie docinać na potrzebny wymiar (Fot. 2) oraz wykonywać w nich różnej wielkości otwory i bruzdy.


Ocieplanie ścian płytami Multipor ETICS
Ściany przygotowane do ocieplenia płytami Multipor ETICS powinny być równe i gładkie. Przyklejanie ich rozpoczyna się – tak samo jak przy innych rodzajach płyt izolacyjnych – od wyznaczenia na ścianach domu dolnej linii ocieplenia za pomocą poziomnicy zwykłej (Fot. 3) lub laserowej.
Następnie równo z wyznaczoną linią mocuje się plastikowe listwy startowe (Fot. 4), które ułatwią równe przyklejenie pierwszej warstwy płyt. Zamiast listew z tworzyw sztucznych można też użyć aluminiowych, które stosuje się zwłaszcza przy ocieplaniu ścian płytami styropianowymi, by uchronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez gryzonie.


Do przyklejania płyt używa się lekkiej zaprawy Multipor ETICS, którą przygotowuje się – zgodnie z recepturą podaną na opakowaniu – w pojemniku na budowie (Fot. 5), bezpośrednio przed przystąpieniem do prac ociepleniowych.
W płytach Multipor ETICS, przeznaczonych do przykleja w pierwszej warstwie, zeszlifowuje się dolny pas (Fot. 6), który będzie przylegał do bocznej krawędzi listwy startowej. Dzięki temu płyty te będą na całej swojej powierzchni dokładnie przylegały do ocieplanej ściany.


Lekką zaprawę Multipor rozkłada się pionowymi pasami na całą powierzchnię płyt za pomocą pacy zębatej o uzębieniu 16 mm (Fot. 7). Jedynie wtedy, gdy ściana nośna nie jest wykonana z bloczków Ytong i ma nierówną powierzchnię, zaprawę Multipor rozkłada się na płytach grubszą warstwą na obwodzie i w środku (Fot. 8), tak jak w innych systemach ociepleń.


Po nałożeniu zaprawy na kolejną płytę w warstwie, przykleja się ją w odległości 2 cm od poprzedniej (Fot. 9), a następnie powoli dosuwa (Fot. 10). Kierunek ruchu powinien być prostopadły do pasm zaprawy, gdyż tylko w ten sposób zaprawa rozłoży się na całej powierzchni.


Mocowanie płyt Multipor ETICS przyklejonych do ścian nośnych domu wzmacnia się dodatkowo za pomocą wkręcanych kołków fasadowych (Fot. 11) – wystarczy jeden kołek na płytę, mocowany w środku elementu. Po nawierceniu otworu w środku płyty, kołek wkręca się w taki sposób, by będący jego elementem talerzyk nie wystawał z jej powierzchni (Fot. 12).


Po przyklejeniu pierwszej warstwy płyt, na wystającą spod nich krawędź listwy startowej nasuwa się plastikową listwę okapnika z przyklejoną do niego siatką (Fot. 13). Siatkę tę przykleja się następnie do płyt za pomocą lekkiej zaprawy Multipor (Fot. 14). Okapnik chroni dolną krawędź ocieplenia przed uszkodzeniami oraz sprawia, że woda deszczowa, spływająca po elewacji, skapuje bezpośrednio na ziemię.


W podobny sposób – za pomocą plastikowego kątownika z obustronną siatką (Fot. 15) – zabezpiecza się też pionowe krawędzie ocieplonych ścian. Kątownik ten również przykleja się do płyt za pomocą zaprawy lekkiej Multipor (Fot. 16).


Po przyklejeniu do ścian nośnych domu wszystkich ocieplających płyt Multipor ETICS, można przystąpić do wykańczania ich zewnętrznej powierzchni.
Najpierw na ścianie układa się pierwszą warstwę zaprawy lekkiej Multipor (Fot. 17), w którą następnie wtapia się plastikową siatkę tynkarską (zbrojącą) Multipor (Fot. 18).


Wtopioną siatkę pokrywa się drugą warstwą zaprawy lekkiej Multipor (Fot. 19). Bardzo ważne jest wtedy, by pozostawić niepokryty zaprawą jej boczny pas o szerokości co najmniej 10 cm (Fot. 20), który posłuży do połączenia z kolejnym arkuszem siatki i warstwy zbrojącej. Całkowita grubość warstwy zbrojącej wynosi 5-6 mm.


Elewację domu, ocieplonego mineralnymi płytami Multipor ETICS, wykańcza się warstwą zaprawy lekkiej Multipor. Zamiast niej można zastosować tynk cienkowarstwowy – ważne jedynie, by był to tynk mineralny, silikatowy lub silikonowy o odpowiednich parametrach.
Materiał promocyjny Ytong