Jak ochronić swój dom przed smogiem?

1 marca 2024

O smogu mówiono kiedyś jedynie w kontekście dużych metropolii. Teraz problem ten zaczyna być dostrzegany nawet w małych miejscowościach – i to niejedynie tych, które znajdują się na obrzeżach dużych miast. Do powstawania smogu przyczyniają się bowiem nie tylko poruszające się po naszych drogach w coraz większej liczbie samochody, ale także – szczególnie zimą – domy jednorodzinne.

Jedyne pocieszenie, że równie szybko jak zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy, rośnie świadomość, że ma ono bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na zdrowie. Coraz bardziej zdajemy sobie też sprawę z tego, że na smog narażeni jesteśmy nie tylko wtedy, gdy idziemy ulicą, ale również przebywając we własnym domu.

Ta wiedza przydaje się szczególnie wtedy, gdy mamy dokonać wyboru instalacji, w jakie będzie wyposażony nasz nowo budowany lub remontowany dom. Coraz łatwiej jest więc zdecydować nam się na rozwiązania, dzięki którym powietrze – nie tylko w domu, ale i w najbliższej okolicy – będzie, jeśli nie całkowicie czyste, to przynajmniej zdecydowanie mniej zanieczyszczone.

Dzięki wyczuleniu na problem smogu nie będziemy mieć też wątpliwości, że nasz nowo budowany lub remontowany dom musi być bardzo dobrze zaizolowany termicznie oraz że powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Im mniej bowiem potrzeba energii do jego ogrzania, tym mniejsze będzie stwarzał zagrożenie dla czystości powietrza.

Ogrzewanie bez zanieczyszczeń

W naszym klimacie nie możemy obejść się bez ogrzewania domu podczas chłodów. Przez cały rok chcemy mieć w nim także ciepłą wodę do mycia, gdyż w dzisiejszych czasach jest to po prostu standard.

Jeśli do ogrzewania domu i przygotowania w nim ciepłej wody zastosujemy którąś z nowoczesnych pomp ciepła marki Vaillant, na przykład aroTHERM VWL (Fot. 1) lub aroTHERM Split (Fot. 2), to na pewno nie będziemy zanieczyszczać powietrza w najbliższej okolicy.

Fot. Vaillant
Fot. 1 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM VWL
Fot. Vaillant
Fot. 2 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split

Dzięki pompom ciepła zmniejszymy też zużycie paliw nieodnawialnych, których gwałtownie na Ziemi ubywa. Do swojej pracy potrzebują one bowiem jedynie w niewielkim stopniu prądu elektrycznego, korzystając przede wszystkim z czystej i darmowej energii odnawialnej, znajdującej się w powietrzu, gruncie lub wodzie.

Wprawdzie w Polsce prąd wciąż jeszcze jest wytwarzany przede wszystkim z węgla, który z pewnością nie jest obojętny dla atmosfery. Mimo to, decydując się na zastosowanie w swoim domu pompy ciepła, która z takiego sieciowego prądu korzysta, przyczyniamy się jednak do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza nie tylko w najbliższej okolicy.

Energetyka „zawodowa”, dzięki obowiązkowi stosowania na wysokich kominach różnego typu filtrów, zanieczyszcza powietrze w mniejszym stopniu (na jednostkę wytworzonej energii) niż energetyka „prywatna”, w stosunku do której takich „kominowych” wymagań nie ma. Oznacza to, że spalając tonę węgla w domowym kotle na paliwa stałe, zatruwamy dużo bardziej powietrze niż wtedy, gdy zrobi to samo elektrownia państwowa.

Na korzyść pompy ciepła przemawia także to, że jeśli zdecydujemy się na montaż na przykład systemu fotowoltaicznego auroPOWER marki Vaillant (Rys. 1 i Fot. 3), to przynajmniej w części będziemy mogli ją (a także inne urządzenia elektryczne w domu) zasilać naszym własnym, a przy tym „powietrznie” czystym prądem.

Rys. Vaillant
Rys. 1 – Główne elementy, z których składa się system auroPOWER, to moduły ogniw fotowoltaicznych (1), falownik (2) oraz moduł sterujący (3)
Fot. Vaillant
Rys. 3 – Do montażu modułów fotowoltaicznych na stromym i płaskim dachu służą wysokiej klasy systemy montażowe

Należy również liczyć się z tym, że Polska będzie musiała w niedługim czasie zacząć w większym stopniu wytwarzać prąd elektryczny z odnawialnych i bezemisyjnych źródeł energii. Jeśli więc już teraz będziemy ogrzewać swój dom (a latem także go chłodzić) za pomocą pompy ciepła, to nasz udział w zanieczyszczaniu powietrza będzie już wtedy naprawdę niewielki. Czego oczywiście na pewno nie da się powiedzieć, gdy w domu wciąż będziemy mieć kocioł na węgiel lub drewno.

Uwaga! Zastępując stary kocioł atmosferyczny na węgiel, drewno, gaz czy olej, nowoczesnym, wysokosprawnym kotłem kondensacyjnym, też zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszej okolicy. Choć oczywiście nie będzie to w takim stopniu, jak przy zastąpieniu starego kotła pompą ciepła.

Wentylacja bez zanieczyszczeń

Nawet jeśli sami zadbamy o to, by nie zanieczyszczać powietrza w okolicy, nie powinniśmy oczekiwać, że w miejscu, w którym mieszkamy zrobi się ono od razu czyste. Nie wystarczy też, jeśli uda nam się przekonać do podobnych zachowań naszych sąsiadów (co oczywiście warto robić, choć nie jest to łatwe). Do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w naszej miejscowości potrzebne są bowiem jeszcze skuteczne działania władz co najmniej szczebla lokalnego.

Dlatego powinniśmy raczej liczyć się z tym, że w niesprzyjających warunkach pogodowych w naszej miejscowości może pojawić się smog. Co zatem możemy zrobić, by niesione przez niego zanieczyszczenia nie wnikały do wnętrza naszego domu?

Na pewno nie możemy, na przykład przez całkowite uszczelnienie domu, przerwać wymiany w nim powietrza. Potrzebujemy bowiem tlenu do oddychania, ale jest jeszcze wiele innych powodów, dla których powietrze we wnętrzu domu powinno być stale wymieniane na świeże.

Rozwiązaniem, które nam to zapewni, jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Dzięki wyposażeniu naszego domu na przykład w system wentylacji recoVAIR VAR marki Vaillant (Fot. 4), powietrze w nim będziemy mieć stale wymieniane i to w stopniu dostosowanym do potrzeb mieszkańców.

Fot. Vaillant
Fot. 4 – Centralę wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła recoVAIR VAR można zamontować w różnych miejscach domu

Dzięki okresowo wymienianym, wysokiej klasy filtrom, znajdującym się w centrali wentylacyjnej recoVAIR, do pomieszczeń domu nie będą wraz ze świeżym powietrzem docierały z zewnątrz różnego rodzaju pyłki i kurz.

Dla czystości powietrza wokół domu znaczenie ma także to, że w centrali wentylacyjnej ze zużytego powietrza usuwanego, odzyskiwane jest ciepło, którym ogrzewane jest zimne powietrze, napływające z zewnątrz. Dzięki temu mniej energii potrzeba do utrzymania w domu oczekiwanej przez domowników temperatury, a to oznacza nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie domu, ale i czystsze powietrze.

Uwaga! Wszyscy właściciele termomodernizowanych domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się na zakup i montaż w nich pompy ciepła, wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz fotowoltaiki mogą liczyć na dofinansowanie z programu CZYSTE POWIETRZE. Natomiast na montaż paneli fotowoltaicznych – zarówno w nowo budowanych, jak i istniejących domach – można dostać wsparcie finansowe z programu MÓJ PRĄD.

Infolinia 0 801 804 444      www.vaillant.pl

Materiał promocyjny Vaillant

Zobacz także
Kiedy remontujemy łazienkę stajemy przed decyzją, czy zdecydować się na wannę do relaksującej kąpieli, czy może...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wymagania w zakresie izolacyjności termicznej – zapisane w Rozporządzeniu o warunkach technicznych,...
Powodzie w Polsce może nie są częstym zjawiskiem, ale jednak od czasu do czasu się zdarzają. Na terenach...
Agregaty prądotwórcze stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Sprzyja temu zarówno zwiększona dostępność w...