Jak kupić najlepszy leżak ogrodowy?
30 września 2020

Leżak ogrodowy to obowiązkowe wyposażenie letniego ogrodu – pozwala nam się zrelaksować i skorzystać ze słońca. Podpowiadamy, jak kupić najlepszy leżak.

Leżak ogrodowy – luksus na tarasie

Wygodny leżak ogrodowy potrafi zdziałać cuda. Jego obecność na tarasie docenią wszyscy domownicy, a relaks w towarzystwie takiego kompana nigdy nie będzie taki sam.

Obecność leżaka w letnim ogrodzie jest obowiązkowa – kto raz zasmakuje korzyści, jakie płyną z posiadania tego mebla tarasowego, nigdy nie będzie miał dosyć.

Leżak ogrodowy musi być tak skomponowany, aby był w pełni dopasowany do potrzeb swoich właścicieli. Na szczęście, ogromny wybór leżaków ogrodowy sprawia, że możemy znaleźć ten idealny.

Leżak ogrodowy może być wyposażony w szereg udogodnień, wykonany z różnorodnego tworzywa, a także wyprodukowany z różnym przeznaczeniem – jak na przykład leżak basenowy czy do przestrzeni komercyjnych.

Na co więc zwrócić uwagę, kupując leżak? Czym różni się ten tradycyjny, od basenowego? Dowiesz się z tego artykułu.

Fot. Ogrodowy Salon
Fot. 1 – Leżak ogrodowy powinien być dopasowany do naszych oczekiwań

Leżak na zdjęciu powyżej dostępny jestsklepie Ogrodowy Salon.

Leżak ogrodowy – konstrukcja i udogodnienia

Leżak ogrodowy może być wyposażony w szereg udogodnień, które zarówno uprzyjemniają relaks, jak też ułatwiają korzystanie z niego. Na co warto zwrócić uwagę?

Regulowane oparcie leżaka to ogromna wygoda. Warto zdecydować się na zakup modelu z rozkładanym oparciem, gdyż będziemy mogli dopasować go do formy relaksu – czy to czytając, czy drzemiąc w ogrodzie, konstrukcja leżaka dopasuje się do naszych oczekiwań. Regulowane oparcie nie będzie ograniczeniem, a pretekstem, do poszukiwania ciekawych form wypoczynku.

Jeżeli leżak ma rozkładane oparcie, koniecznie zwróć uwagę, jak działa mechanizm tego oparcia. Najwygodniej będzie, jeżeli rozkładać i składać oparcie będzie można, leżąc na leżaku, bez konieczności wstawania, a tym samym, przerywania relaksu. Wiele leżaków reguluje się za pomocą podłokietników, w których umieszczony jest system wysokości oparcia. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Im więcej możliwych wysokości ustawienia oparcia, tym więcej możliwości wypoczynku i większa wygoda – standardowo leżaki mają 3 poziomy wysokości oparcia, ale zdarzają się modele luksusowe, z 5 poziomami, a także regulowanym zagłówkiem.

W leżakach luksusowych, nie tylko oparcie jest regulowane. Również siedzisko, a właściwie podnóżek leżaka, często pozwala nam dopasowywać swój kąt pochylenia, do naszego ciała. Możliwość podnoszenia podnóżka leżaka sprawia, że jego konstrukcja optymalnie dopasowuje się do naszego ciała. W przypadku takiej regulacji również warto zwrócić uwagę na sposób regulacji wysokości siedziska leżaka – czy mechanizm działa lekko? Czy jest intuicyjny? Czy łatwo zmienić wysokość siedziska, czy może koniecznie trzeba wstać z leżaka?

Fot. Ogrodolandia
Fot. 2 – Możliwość regulowania wysokości oparcia i podnóżka, pozwala dopasować leżaki ogrodowe do sposobu wypoczynku
Fot. Ogrodolandia
Fot. 3 – Podnóżek leżaka, często pozwala dopasowywać swój kąt pochylenia, do naszego ciała

Leżak na zdjęciach 2 i 3 dostępny jest w sklepie Ogrodolandia.

Kolejnym elementem wyposażenia leżaka są podłokietniki. Podłokietniki w leżaku dają oparcie naszym zmęczonym dłoniom i ramionom – tu możemy oprzeć się w czasie wypoczynku. Jeżeli lubisz czytać w leżaku, lub popijać aromatyczną kawę, podłokietniki będą praktycznym rozwiązaniem. Podłokietniki leżaka mogą być mocowane na stałe, podnoszone, a także jednostronne.

Te mocowane na stałe pozostawiają nam najmniej swobody, ale spełniają swoją funkcję. Podłokietniki składane i podnoszone możemy dopasowywać do swoich potrzeb, dodatkowo nie stanowią one ograniczenia szerokości siedziska. Wygodne są podłokietniki jednostronne, które zapewniają większą wygodę w czasie siadania i wstawania z leżaka. W leżakach ekskluzywnych często w miejscu podłokietnika mocowane są składane półeczki, które zastępują stolik kawowy. Na blat podłokietnika możemy swobodnie odstawić szklankę, odłożyć telefon czy książkę.

Fot. 4 – Jednostronny podłokietnik to wygodne rozwiązanie w konstrukcji leżaka

Czy leżak ma kółka?

Kółka pod leżanką sprawią, że leżak będzie mobilny, a tym samym zapewni nam swobodę korzystania z niego. Leżak na kółkach możemy swobodnie przesuwać, dopasowując jego lokalizację do nasłonecznienia, czy naszych innych upodobań. Jeżeli zdecydujesz się na zakup leżaka, wyposażonego w kółka, zwróć uwagę, czy są one wyposażone w hamulec, lub antypoślizgową gumę, która zapobiega samoczynnemu osuwaniu się leżaka na mokrej nawierzchni.

Fot. 5 – Kółka pozwalają swobodnie przesuwać leżak, bez wysiłku można przestawić go w nasłonecznione miejsce

Poduszki na siedzisku leżaka to bardzo wygodna opcja wyposażenia. Jeżeli zależy nam na wysokim komforcie, wygodzie i miękkości siedziska, warto zakupić model z tym wyposażeniem. Oczywiście, jeżeli leżak nie posiada poduszek w komplecie, zawsze możemy dokupić je oddzielnie, jednak poduszki dedykowane do leżaka idealnie do niego pasują.

Kupując poduszki z leżakiem, mamy pewność, że będą dokładnie wypełniać siedzisko, nie będą się osuwać. Poduszki przeznaczone do użytkowania zewnętrznego muszą być dodatkowo wykonane z tworzywa, które nie chłonie wilgoci, jest odporne na czynniki atmosferyczne, szybko przesycha, oraz nie przywierają do niego pył, kurz, inne zanieczyszczenia. Materiałem idealnym jest olefina, materiał tekstylny, materiał teflonowy.

Poza tymi dodatkowymi elementami wyposażenia, warto zwrócić uwagę, jakie jest maksymalne, dopuszczalne obciążenie leżaka, który kupujemy. Może to mieć wpływ na jego trwałość.

Tworzywo wykonania leżaka

W zależności od rodzaju tworzywa, wykorzystanego do stworzenia leżaka możemy wyróżnić kilka typów leżaków ogrodowych :

  • leżaki ogrodowe z aluminium,
  • leżaki ogrodowe z technorattanu,
  • leżaki ogrodowe z drewna,
  • leżaki ogrodowe z tworzywa sztucznego.

Rodzaj wykorzystanego tworzywa wpływa na wiele cech leżaka – jego wytrzymałość, design, wygodę i styl.

Leżak ogrodowy z aluminium to konstrukcja o nowoczesnym designie, idealnie sprawdzi się więc w ogrodach miejskich, nowoczesnych, minimalistycznych. Konstrukcja z aluminium jest odporna na korozję, dzięki malowaniu proszkowym. Najczęściej konstrukcja ma kolor biały, lub szary, ale wielu producentów oferuje możliwość wyboru koloru z szerokiej palety odcieni RAL. Aluminium jest solidne i stabilne, ale również nie ciężkie. Siedzisko w leżakach o konstrukcji aluminiowej może być wykonane również z metalu lub z materiału tekstylnego.

Fot. 6 – Leżak z aluminium z siedziskiem z materiału tekstylnego idealnie pasuje do nowoczesnych ogrodów

Materiał tekstylny jest elastyczny, sprężysty i przewiewny – dzięki czemu dopasuje się do ciała, zapewniając optymalny komfort. W letnie dni, przepuszczający powietrze materiał będzie sprawiał wrażenie obłoczka, na którym można się zrelaksować. Zaletą materiału tekstowego jest szybkie wysychanie, dzięki czemu, nawet po deszczu, leżak będzie szybko dostępny do użytku. Innym sposobem wypełnienia siedziska leżaka z metalu, są plastikowe lamele. Tworzą one ażurowe, lekkie siedzisko, nawiązujące retro designem do lat 80.

Fot. 7 – Natomiast leżak Clik z siedziskiem z lameli, ma charakter retro i sprawdzi się w wielu ogrodach
Fot. 8 – Kolorowy leżak z siedziskiem z lameli

Leżak ogrodowy z technorattanu to stylowa propozycja dla miłośników pięknych i wygodnych mebli ogrodowych. Technorattan łatwo jest dopasować do każdego ogrodu, gdyż występuje w wielu kolorach, rodzajach splotów, grubościach. Dlatego leżak ogrodowy z technorattanu będzie odpowiedni zarówno do ogrodów rustykalnych, jak też nowoczesnych. Plecionka technorattanowa zapewnia leżakom ogrodowym wysoka odporność na czynniki takie jak wilgoć, nasłonecznienie czy oddziaływanie wysokich temperatur. Dodatkowo plecionka z technorattanu powoduje, że leżak jest sprężysty i wygodny, daje nam wygodne podparcie.

Fot. 9 Leżak z technorattanu jest stylowy i trwały, a różnorodność plecionek pozwala dopasować go do każdego ogrodowego stylu

Leżak ogrodowy z drewna to idealna propozycja dla miłośników klasycznego designu. Drewniany leżak to ponadczasowe, zawsze modne wyposażenie ogrodu. Aby leżak służył nam przez lata, powinien być wykonany z takie drewna jak alacka, teak, bambus, czy też inne egzotyczne drewno. Inny rodzaj, na przykład rodzimy świerk, będą wymagać impregnacji. Leżak ogrodowy z drewna jest bardzo przyjemny dla naszego ciała – drewno nie nagrzewa się i nie ziębi. Niestety, po deszczu dość długo wysycha, co może ograniczać jego funkcjonalność.

Fot. 10 Leżak ogrodowy z drewna to ponadczasowe wyposażenie

Leżak z tworzywa sztucznego takiego jak polipropylen lub polietylen, to najlepsza propozycja do przestrzeni komercyjnych, oraz nowoczesnych ogrodów. Leżak z tworzywa sztucznego najczęściej jest odciskany z formy i barwiony w masie – dzięki czemu może mieć niepowtarzalny kolor i kształt. Zaletą leżaków z tworzywa sztucznego są ogromna trwałość i łatwość pielęgnacji – leżaki takie możemy przemywać wodą, nawet z myjki ciśnieniowej. Nie chłoną wilgoci, zanieczyszczeń. Konstrukcja wykonana z plastiku jest lekka, ale solidna. Przed uszkodzeniami mechanicznymi, leżaki zabezpiecza włókno szklane, wzmacniające konstrukcję siedziska.

Fot. 11 – Zaletą leżaków z tworzywa sztucznego są ogromna trwałość i łatwość pielęgnacji
Fot. 12 – Leżak z tworzywa sztucznego jest bardzo wytrzymały

Czym różni się leżak ogrodowy od basenowego?

Poszukując leżaka ogrodowe z pewnością natkniemy się na określenie leżaka basenowego. Czym jest taki leżak? Czym różni się od tradycyjnego leżaka? Czy jest lepszy czy gorszy?

Leżak basenowy to określenie leżaka, który jest dedykowany do intensywniejszego użytkowania w miejscach publicznych, jak parki wodne, hotele spa, kąpieliska publiczne. Konstrukcja leżaków basenowych uwzględnia ich ciągłe użytkowanie, przez wielu użytkowników. Natomiast leżaki ogrodowe to konstrukcje przeznaczone do użytkowania prywatnego, w warunkach domowych, w niewielkim natężeniu.

Fot. 13 Wygodny, efektowny i trwały leżak sprawi, że wypoczynek w ogrodzie stanie się ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu

Materiał promocyjny Ogrodolandia.pl

Zobacz także
Monolityczne płyty żelbetowe – podobnie jak inne stropy w budynkach – projektuje konstruktor. To on ma za...
Regały na książki i dekoracje to nieodzowny element w wielu wnętrzach. W salonie pozwalają wyeksponować...
Fot. Vaillant
Trudna – z bardzo wielu powodów – sytuacja na rynku paliw kopalnych sprawia, że coraz więcej...
Kominek najczęściej ogrzewa jedynie pomieszczenie, w którym stoi. Zazwyczaj jest to pokój dzienny. Istnieje...