Jak dobierać okna dachowe do konkretnych pomieszczeń?
16 czerwca 2022

Na poddaszach urządzamy pomieszczenia o różnym przeznaczeniu – sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety, garderoby i łazienki. Na ich funkcjonalność znaczący wpływ ma odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym, dlatego tak ważny jest właściwy wybór okien.

Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do swojego domu? Które z nich najlepiej sprawdzą się w konkretnych pomieszczeniach na poddaszu?

Okna do kuchni i łazienek

Dobór okien do kuchni (Fot. 1) i łazienek (Fot. 2) na poddaszu wymaga zastosowania rozwiązań dostosowanych do specyficznych warunków w nich panujących.

Fot. Velux
Fot. 1
Fot. Velux
Fot. 2

W pomieszczeniach, w których najczęściej gromadzi się para wodna i wilgoć, idealnie sprawdzi się okno z profilami z rdzenia drewnianego, pokrytego ciśnieniowo malowanym na biało poliuretanem. Konstrukcja okna uformowana jest z jednej części. Jego naroża są gładkie i bez połączeń, dzięki czemu nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i bród.

W pomieszczeniach o wyższym stopniu zawilgocenia warto zadbać również o odpowiednią wentylację. Wszystkie okna VELUX wyposażone są w klapę lub moduł wentylacyjny, który zapewni przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do domu, nawet gdy są one zamknięte.

Bez względu na sposób otwierania, każdy system ma wymienny i łatwy w konserwacji filtr, zatrzymujący kurz i owady. Wentylacja ta jest bardzo wydajna – w zależności od szerokości okna, zapewnia przepływ powietrza od 23 do 56 m3/h.

Okna do sypialni

W znajdującej się na poddaszu sypialni (Fot. 3 i 4) jednym z priorytetów jest odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, umożliwiające komfortowy i niezakłócony wypoczynek.

Fot. Velux
Fot. 3
Fot. Velux
Fot. 4

Świetnym rozwiązaniem będą więc tutaj okna zapewniające dobrą izolacyjność akustyczną, czyli na przykład okna z pakietem trzyszybowym. Składa się on z trzech tafli szkła oraz dwóch komór wypełnionych argonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie zostanie w dużym stopniu odizolowane od hałasu napływającego z zewnątrz. Trzyszybowe okna VELUX mają także dodatkową uszczelkę, która zapewnia im zarówno lepszą izolacyjność termiczną, jak i większą dźwiękochłonność.

Dobrze jest też wyposażyć okna w rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni. Do pokoju dziecka idealnie sprawdzą się rolety z kolekcji Disney&VELUX, które ożywią pomieszczenie i wprowadzą do niego odrobinę magii (Fot. 5 i 6).

Fot. Velux
Fot. 5
Fot. Velux
Fot. 6

W każdym z pomieszczeń na poddaszu, a zwłaszcza w sypialniach, należy zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie okna. Powinno znajdować się ono w takim miejscu, aby zminimalizować skraplanie się na jego szybach pary wodnej. Dlatego zaleca się jego montaż nad grzejnikiem, którego nie powinno się zastawiać meblami, by zapewnić efektywną cyrkulację powietrza.

Okna w pokojach do pracy i zabawy

Okna w pokojach do pracy, nauki czy zabawy (Fot. 7 i 8) powinny zapewniać domownikom dopływ maksymalnie dużej ilości światła słonecznego. Umożliwi to z pewnością montaż kilku okien w zespoleniu.

Fot. Velux
Fot. 7
Fot. Velux
Fot. 8

Można również rozważyć bardziej niestandardowe pomysły, takie jak okna kolankowe, połączone z oknami połaciowymi (Fot. 9). Rozwiązanie to poprawi doświetlenie pomieszczeń i jednocześnie będzie ciekawym elementem architektury budynku.

Fot. Velux
Fot. 9

Aby wpuścić do domu więcej światła, można łączyć ze sobą okna dachowe z dolnym i górnym otwieraniem – otwierane manualnie lub w wersji ze sterowaniem elektrycznym.

Sposób otwierania okien

Duży wpływ na komfort obsługi okien dachowych ma sposób ich otwierania. Modele uchylno-obrotowe, zwane też klapowymi, dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części ramy pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz.

Okna klapowe mają też możliwość ustawienia skrzydła w takiej pozycji, by umycie szyby zewnętrznej było łatwe i bezpieczne. Mogą one również pełnić rolę wyłazu, gdyż ich szeroki kąt otwierania umożliwia wyjście na dach.

Aby zapewnić domownikom możliwie największy komfort użytkowania, decydując się na montaż okna dachowego, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki. Okna obrotowe i klapowe mogą być z górnym otwieraniem lub z klamką na dole. Górne otwieranie idealnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy ścianka kolankowa ma od 80 do 130 cm i okno zostało zamontowane dosyć nisko.

Przy takim rozwiązaniu miejsce pod oknem można zaaranżować w dowolny sposób, stawiając pod nim meble. Zapewnia ono szerokie pole widzenia na zewnątrz, zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Z kolei otwieranie dolne stosuje się wtedy, gdy dolna krawędź okna znajduje się 130–150 cm od podłogi. Aby mieć dostęp do klamki, nie należy jednak ustawiać mebli pod oknem.

Wielkość okien

Zapewnienie odpowiedniej dawki światła dziennego w domu jest kluczowe dla funkcjonowania jego domowników i niesie za sobą wiele korzyści. Jednak dobierając okna do pomieszczenia, ciężko wyobrazić sobie jak dokładnie światło dzienne wpłynie na jego przestrzeń.

Tu z pomocą przychodzi aplikacja MyDaylight, która umożliwia jej użytkownikom przekonanie się jak wyglądałoby ich wnętrze przy świetle słonecznym wpadającym przez dach. Użytkownik aplikacji sam wprowadza wszystkie informacje, jak na przykład wymiary pomieszczenia, wysokość ścian czy kąt nachylenia dachu. Po zapisaniu danych, aplikacja generuje symulację światła dziennego i pokazuje, w jaki sposób zmieni się konkretne pomieszczenie.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze należy pamiętać o generalnych zasadach dotyczących ich rozmiarów. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien (liczonej w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi nie powinien być mniejszy niż 1:8.

Wielkość okien warto też dostosować do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe.

Decydując się na montaż okien dachowych należy pamiętać, że ich właściwy wybór to tylko połowa sukcesu. Powinny być one odpowiednio dostosowane do konkretnych pomieszczeń z zachowaniem niezbędnych parametrów, jednak prawidłowy montaż jest równie kluczowy. To dzięki poprawnemu zamontowaniu okien w dachu straty ciepła oraz przenikanie wilgoci zostaną zredukowane do minimum.

Rodzaje okien połaciowych

 

Obrotowe. Mają oś obrotu zamontowaną w połowie wysokości skrzydła. Można je wygodnie przechylać w obie strony, dzięki czemu mycie okien nie wymaga wychylania się czy wychodzenia na dach. Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów umieszczonych na dole lub na górze skrzydła. Oś obrotu powinna znajdować się na takiej wysokości, aby dorosła osoba mogła wyjrzeć przez okno bez stawania na palcach.

 

 

Obrotowo-uchylne. Mają dwie osie obrotu skrzydła, które znajdują się w połowie ramy i przy górnej jej krawędzi. Można je otwierać klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła jak uchylne lub – po zwolnieniu blokady – jak obrotowe.

 

 

 

Rozwierane. Otwiera się je na zewnątrz, na zawiasach przytwierdzonych do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła. Najczęściej służą jako wyłazy dachowe.

 

 

 

 

Kolankowe. Montuje się je w ścianie kolankowej i łączy się z oknem połaciowym. Ponieważ sięgają do podłogi, znacząco zwiększają powierzchnię szyb i w związku z tym umożliwiają lepszy widok z okna.

 

 

 

Balkonowe. Jest to dwuskrzydłowe okno, które po otwarciu tworzy balkon. W górnej części znajduje się skrzydło uchylne, otwierane bezstopniowo do kąta 45°. Dolna część wysuwa się do pionu z barierkami po bokach.

 

Materiał promocyjny Velux

 

Zobacz także
Można oczywiście rozważać, czy warto w ogóle coś robić, by nie było w garażu kałuży po topniejącym...
Choć teraz najczęściej buduje się domy z dwuwarstwowymi ścianami zewnętrznymi, to ściany jednowarstwowe,...
Fot. SOKÓŁKA OKNA I DRZWI
Wraz z nadejściem chłodnej pory roku wielu właścicieli domów i mieszkań ma do wyboru albo marznąć w...
Fot. Xella Polska
Dachy płaskie ze względu na swoją budowę nazywane są stropodachami. Ich głównym zadaniem – podobnie jak dachów...