W chłodniejszych porach roku w domach i mieszkaniach z wentylacją naturalną są problemy z właściwą wymianą powietrza. Ze względu na zimno mieszkańcy starają się nie otwierać okien, a jeśli już decydują się na wietrzenie pomieszczeń, to raczej rzadko i na krótko. Skutki tego są szczególnie widoczne zimą w sypialniach i pokojach dziecięcych, w których po nocy wilgoć wykrapla się na szybach okien.
Tymczasem jest sposób na to, by nie tylko w tych pokojach, ale także w salonie i kuchni, powietrze było cały czas wymieniane na świeże i oczyszczone z zanieczyszczeń – wystarczy jedynie zamontować w każdym z pomieszczeń indywidualne urządzenie wentylacyjne systemu recoVAIR VAR 60 marki Vaillant (Fot. 1 i 2).
Nie trzeba się przy tym martwić, że z powodu stałej i dostosowanej do potrzeb mieszkańców wymiany powietrza, zimą wzrośnie wysokość rachunków za ogrzewanie domu czy mieszkania. W indywidualnych centralach wentylacyjnych recoVAIR VAR 60 prawie całym ciepłem z powietrza usuwanego z domu jest bowiem ogrzewane to, które napływa na jego miejsce z zewnątrz.


System recoVAIR VAR 60
Jest to system lokalnej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, przeznaczony do domów jednorodzinnych i mieszkań. W przeciwieństwie do rozbudowanych systemów wentylacji z rekuperacją, system recoVAIR VAR 60 nie potrzebuje rozprowadzenia po domu lub mieszkaniu przewodów powietrznych.
Jego głównym elementem są niewielkie centrale wentylacyjne (Rys. 1), montowane w otworze, wykonanym w ścianie zewnętrznej każdego z obsługiwanych przez nie pomieszczeń. Mają one średnicę 160 mm i są wyposażone w ceramiczny wymiennik ciepła, wentylator o niewielkiej mocy (od 5,4 do 8,9 W), zasilany prądem o napięciu 230 V, oraz zestaw filtrów powietrza, które można łatwo czyścić.

Od strony wnętrza minicentrala osłonięta jest płaskim estetycznym anemostatem (Fot. 3), natomiast od zewnątrz – pokrywą (Fot. 4), która chroni ją przed wiatrem i deszczem. Znajduje się też w niej siatka, która uniemożliwia owadom dostania się tą drogą do domu.
Minicentrale recoVAIR VAR 60 działają w cyklu 70-sekundowym i – dzięki zmianie kierunku obrotów wirnika wentylatora – na przemian nawiewają świeże powietrze do pomieszczenia i usuwają z niego zużyte. W każdym cyklu ciepło z powietrza usuwanego jest odbierane przez wymiennik ceramiczny i przekazywane świeżemu, zasysanemu z zewnątrz.


Jeśli minicentrale te są zainstalowane w kilku pomieszczeniach, to ich działanie powinno być ze sobą zsynchronizowane, by w całym domu lub mieszkaniu nie nawiewały jednocześnie powietrza świeżego lub usuwały -zużytego. W celu uniknięcia takich sytuacji, w których w domu wzrasta lub spada ciśnienie, poszczególne centrale – by pracować w różnych fazach cyklu wentylacyjnego – muszą być ze sobą skomunikowane. Uzyskuje się to przez połączenie ich ze sobą przewodami elektrycznymi lub drogą radiową.
Intensywność wymiany powietrza w pomieszczeniach łatwo jest w każdej chwili dostosować do potrzeb, ponieważ minicentrale recoVAIR VAR 60 mają – w zależności od modelu – 3 lub 5 trybów pracy. Można więc zwiększyć skuteczność działania wentylacji, gdy w odwiedziny przyszło dużo gości lub ją obniżyć, gdy domownicy przez dłuższy czas są poza domem.
System wentylacyjny recoVAIR VAR 60 można w prosty sposób zamontować zarówno w nowo wybudowanym, jak i już zamieszkałym domu lub mieszkaniu, na przykład podczas remontu. Jego centrale wentylacyjne pracują cicho i zużywają niewiele prądu, a utrzymanie w czystości ich wszystkich elementów jest niekłopotliwe. System ten jest bardzo skuteczny pod względem termicznym – jego sprawność, określona według normy EN 13141-8, dochodzi do 85%.
System recoVAIR VAR 60 obsługuje się intuicyjnie za pomocą pilota (Fot. 5) lub panelu sterującego (Fot. 6). Może on też pracować w trybie automatycznym, dostosowując intensywność wymiany powietrza do jego wilgotności lub poziomu dwutlenku węgla.


Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant