Samochody hybrydowe, wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny, zajmują coraz poważniejszą pozycję na rynku aut nowych. Podobne rozwiązania w dziedzinie ogrzewania domów jednorodzinnych nie są jeszcze tak popularne, ale to wcale nie znaczy, że tak się wkrótce nie stanie.
Niektórzy uważają wprawdzie, że hybrydowe ogrzewanie budynków to nic nowego. Już od dawna bowiem właściciele wielu domów montowali w kotłowni obok kotła na węgiel, także kocioł gazowy. Również w nowych budynkach standardem jest to, że mieszkańcy – od czasu do czasu – wspomagają centralne ogrzewanie gazowe, spalając drewno w kominku zwykłym lub z płaszczem wodnym.
Należy jednak zauważyć, że w takich zestawach jedno z urządzeń grzewczych jest bezobsługowe, podczas gdy drugie – tańsze w eksploatacji – wymaga osobistego zaangażowania domowników. Gdyby więc sytuacje te odnieść do urządzeń komunikacyjnych, to powinniśmy nazywać hybrydowym także tradycyjny samochód spalinowy, którego właściciele wożą ze sobą na jego dachu… rowery. Nikt jednak tego nie robi.
Przyjmijmy więc, że hybrydową – analogicznie jak w samochodach – będziemy nazywać jedynie taką instalację do ogrzewania domu i wody, w której praca żadnego z dwóch zasilających ją urządzeń grzewczych, nie wymaga uwagi i wysiłku mieszkańców domu.
Działanie takiej instalacji, przede wszystkim w zakresie wyboru najbardziej ekonomicznego w danym momencie urządzenia grzewczego, musi być w pełni automatyczne, a więc niezauważalne dla domowników. Jedyne, co powinno być dla nich widoczne, to niskie – za sprawą hybrydowego systemu grzewczego – rachunki za komfortowe ogrzewanie domu i przygotowania w nim ciepłej wody.
Powietrzna pompa ciepła i kocioł kondensacyjny
Marka Vaillant ma w swojej ofercie urządzenia grzewcze, z których można wykonać nowoczesną, hybrydową instalację do ogrzewania domu i wody. Jej głównym elementem – wykorzystującym w dużym stopniu odnawialne źródła energii – może być na przykład pompa ciepła typu powietrze-woda aroTHERM VWL (Fot. 1).

Montaż pompy powietrznej jest zdecydowanie tańszy od montażu modeli wykorzystujących ciepło gruntu, jeśli uwzględnić koszt wykonania głębokich odwiertów, ale niestety jej sprawność zależy w dużym stopniu od pogody. Gdy na dworze jest ciepło, jej efektywność jest bardzo wysoka. Niestety, gdy robi się zimno, jej wydajność się obniża, natomiast podczas dużych mrozów jej pracę można by porównać do działania kotła elektrycznego. Właśnie w takich okresach zadanie ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody będzie od pompy ciepła przejmował kondensacyjny kocioł grzewczy. Może nim być – oferowany od niedawna przez markę Vaillant w atrakcyjnej cenie – bardzo sprawny, ekonomiczny i nowoczesny kocioł kondensacyjny ecoTEC pure (Fot. 2).
Pracą tych dwóch urządzeń w instalacji hybrydowej najlepiej, żeby zarządzał systemowy regulator multiMATIC 700/4 (Fot. 3). Analizując w każdym momencie koszty ogrzewania, uruchomi on działanie tego urządzenia, które zrobi to nie tylko najtaniej, ale i bez jakiegokolwiek uszczerbku dla komfortu domowników. Dzięki temu użytkownicy będą płacili za ogrzewanie domu i wody najmniej jak to możliwe, biorąc pod uwagę aktualne ceny gazu (ziemnego z sieci lub płynnego ze zbiornika) oraz prądu elektrycznego.


Koszt układu hybrydowego
Samochody hybrydowe są droższe od „zwykłych” spalinowych. W pewnym sensie dotyczy to także ogrzewania hybrydowego. Koszt wykonania samej instalacji grzewczej jest podobny zarówno wtedy, gdy jest ona zasilana w ciepło z jednego źródła, jak i z dwóch. W obu wariantach trzeba przecież ułożyć na przykład takie same przewody ogrzewania podłogowego czy wyposażyć dom w zasobnik ciepłej wody. Także pomieszczenie techniczne przy systemie hybrydowym nie musi być większe, bo tam, gdzie jest miejsce na kocioł kondensacyjny, z pewnością bez kłopotów zmieści się także wewnętrzna jednostka pompy ciepła (większą zewnętrzną montuje się w ogrodzie).
Nie da się jednak pominąć tego, że dwa urządzenia grzewcze w jednej instalacji kosztują więcej niż gdy jest ono tylko jedno. Nie są to wprawdzie różnice znaczące, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że dzięki układowi z podwójnym źródłem ciepła mamy znaczne oszczędności na ogrzewaniu, a szczególnie duże – na przygotowaniu ciepłej wody latem.
Analizując koszty wykonania układu hybrydowego warto jednak uwzględnić to, że żywotność każdego z urządzeń, które są używane jedynie przez część roku, jest dłuższa niż wtedy, gdy tylko jeden kocioł (lub pompa) pracują na okrągło przez cały rok. To sprawia, że okres jednoczesnej eksploatacji pompy ciepła i kotła kondensacyjnego może być nawet dwa razy dłuższy niż wtedy, gdyby każde z nich pracowało oddzielnie. Oznaczałoby to, że nasze wydatki inwestycyjne na te urządzenia nie są podwójne, a jedynie rozłożone w czasie. Decydując się na instalację hybrydową kupujemy więc od razu dwa urządzenia, a nie najpierw jedno, które po pewnym czasie wymieniamy na nowe lub inne.
To przekonanie potwierdzają doświadczenia z przywoływanej już wcześniej dziedziny motoryzacyjnej. Od pewnego czasu – dla własnego bezpieczeństwa – wymieniamy opony z letnich na zimowe i odwrotnie. Wbrew podejrzeniom niektórych, przemysł oponiarski na tym niewiele zarabia, bo na zmienianych dwa razy w roku oponach jeździmy teraz dwukrotnie dłużej niż kiedyś na całorocznych. Nie ma więc żadnych powodów, by sądzić, że z hybrydowymi instalacjami grzewczymi może być inaczej.
Uwaga! Korzyści z wykonania instalacji hybrydowej będą szczególnie duże, jeśli dom nie ma dostępu do sieci gazowej i musi być ogrzewany gazem płynnym lub olejem opałowym. Można też zwiększyć udział pompy ciepła w ogrzewaniu domu i wody, jeśli zasilająca ją energia elektryczna będzie rozliczna według taryfy dwustrefowej (tańszy prąd jest zwykle w godzinach 22-6 i 13-15). Jej efektywność energetyczna zależeć będzie wtedy nie tylko od aktualnej temperatury na zewnątrz domu, ale także od pory dnia, a dokładniej – od zmiennej w ciągu doby ceny prądu.
* * *
Bardzo ważną korzyścią ze zrobienia w domu układu hybrydowego jest również to, że jeśli wykonano w nim ogrzewanie podłogowe (albo ścienne lub sufitowe), to pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia wnętrz. Nie ma wtedy potrzeby zakupu i montażu urządzeń klimatyzacyjnych, które obniżałyby latem temperaturę wewnątrz domu.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl
Materiał promocyjny Vaillant