Gazowe kotły kondensacyjne są bardzo sprawnymi, bezobsługowymi i przyjaznymi dla środowiska naturalnego urządzeniami grzewczymi, znakomicie nadającymi się do ogrzewania domów i przygotowywania w nich ciepłej wody. Mogą być to modele dwufunkcyjne, które są przystosowane do naprzemiennego spełniania obu tych funkcji, lub jednofunkcyjne, których zadaniem jest „jedynie” dostarczanie ciepła do instalacji ogrzewającej dom i do zasobnika z wodą.
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny (Fot. 1) polecany jest szczególnie do domu, w którym jest wielu mieszkańców i kilka łazienek. Przy takim kotle będą oni mogli korzystać ze zgromadzonej w zasobniku gorącej wody nawet w tej samej porze dnia. Takiego komfortu nie zapewni im kocioł dwufunkcyjny, który podgrzewa wodę przede wszystkim w sposób przepływowy i nie poradzi sobie z równoległym dostarczeniem większych ilości odpowiednio ciepłej wody do kilku, zwłaszcza odległych od niego miejsc w domu.

Zaletą kotła jednofunkcyjnego jest także to, że – dzięki zasobnikowi – może podgrzewać wodę także wówczas, gdy mieszkańcy z niej nie korzystają. Robi to zawsze wtedy, gdy temperatura wody w zasobniku (podgrzewaczu pojemnościowym) obniży się o kilka stopni w stosunku do zaprogramowanej przez domowników na daną porę dnia i nocy.
Dlatego zimą taki kocioł nie musi – tak jak kocioł dwufunkcyjny – przerywać od razu ogrzewania domu, gdy któryś z mieszkańców odkręci kran z gorącą wodą. Może też mieć mniejszą moc niż dwufunkcyjny, który po otwarciu baterii przez któregoś z mieszkańców musi w krótkim czasie podgrzać odpowiednio dużo wody.
Kocioł jednofunkcyjny jest niezastąpiony w domu, w którym instalację wodną wyposażono w cyrkulację, dzięki której mieszkańcy mają gorącą wodę zaraz po odkręceniu kranu i nie muszą czekać aż dopłynie ona z zasobnika do miejsca jej poboru. Ten rodzaj kotła bardzo dobrze współpracuje też z kolektorami słonecznymi lub – w rozwiązaniu hybrydowym – z powietrzną lub gruntową pompą ciepła.
Istotne jest także to, że pracą kotła jednofunkcyjnego da się łatwo i precyzyjnie sterować za pomocą nowoczesnych regulatorów, dzięki czemu bardzo skutecznie i ekonomicznie ogrzeje on dom, niezależnie od tego, czy zastosowano nim ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, czy też układ mieszany, czyli w części pomieszczeń jeden, a w części – drugi rodzaj instalacji.
Trzeba jedynie zdawać sobie sprawę z tego, że kocioł jednofunkcyjny zajmuje więcej przestrzeni niż dwufunkcyjny, ponieważ obok niego lub pod nim musi być miejsce na zasobnik ciepłej wody. Ma on również większe straty postojowe, związane z magazynowaniem ciepłej wody, ale da się je łatwo ograniczyć, wybierając zasobnik dobrze izolowany pod względem termicznym.
Jednofunkcyjne kotły kondensacyjne marki Vaillant
Marka Vaillant, będąca światowym liderem wśród producentów energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego systemów grzewczych, wentylacyjnych i fotowoltaicznych, ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych gazowych kotłów jednofunkcyjnych, zarówno wiszących, jak i stojących.
Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych, wszystkie te kotły charakteryzują się wysoką sprawnością, niezawodnością i niemal bezgłośnym działaniem oraz wygodą i bezpieczeństwem użytkowania. Kotły marki Vaillant bardzo dobrze współpracują z kolektorami słonecznymi i – w instalacjach hybrydowych – z powietrzną lub gruntową pompą ciepła, a także wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem.
Kotły wiszące. Najczęściej instalowanym w domach i mieszkaniach gazowym kotłem jednofunkcyjnym jest ecoTEC plus VC (Fot. 2), który wyróżnia się wydajnością, solidnością, trwałością i niezawodnością.

Do rodziny tych kotłów należą również ecoTEC plus VU 47/65 kW, który bardzo dobrze nadaje się do większych domów, także bliźniaczych i wielorodzinnych, oraz – jeszcze od niego mocniejszy i przeznaczony do większych budynków – ecoTEC plus VU 80/100/120 kW. Kotły te – bardzo bezpieczne, niezawodne i łatwe w obsłudze – są ekonomiczne zarówno pod względem zużycia gazu, jak i energii elektrycznej.
Kotły stojące. Marka Vaillant ma w swojej ofercie również wiele stojących kotłów jednofunkcyjnych nowej generacji, gwarantujących najwyższy komfort użytkowania i będących idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, w których jest kilka łazienek.
Jednym z takich kotłów jest ecoCOMPACT/4 (Fot. 3), który w jednej eleganckiej, przypominającej lodówkę, obudowie, zintegrowany jest z ładowanym warstwowo zasobnikiem ciepłej wody o pojemności 90 lub 150 litrów i bardzo wysokiej wydajności.
Innym kotłem typu compact jest auroCOMPACT/4 (Fot. 4), który ma wbudowany solarny zasobnik ciepłej wody o pojemności 190 litrów. Kocioł ten w zakresie przygotowania ciepłej wody współpracuje z kolektorami słonecznymi, dzięki czemu oszczędza paliwo nieodnawialne, jakim jest gaz.


Do grupy gazowych kotłów stojących marki VAILLANT należy też VKK ecoVIT/4 exclusiv (Fot. 5). Ma on dużą pojemność wodną kotła (około 100 litrów!) i gwarantuje najwyższy komfort ogrzewania z niskim zużyciem energii. Kocioł ten szczególnie wydajnie pracuje w połączeniu z instalacją solarną auroTHERM.
Niewątpliwą zaletą wszystkich kotłów marki Vaillant jest łatwość programowania i kontrolowania ich pracy przez domowników, na przykład za pomocą nowoczesnego regulatora pogodowego multiMATIC VRC 700, a także możliwość zdalnego monitorowania poprawności ich działania przez instalatora lub serwisanta.

Zasobniki ciepłej wody marki Vaillant
Marka Vaillant oferuje też wysokiej klasy zasobniki ciepłej wody, o bardzo zróżnicowanej pojemności – od 68-ciu do nawet 500 litrów. Nie ma więc problemów z doborem takiego, który najlepiej będzie dostosowany do potrzeb mieszkańców.
Mogą to być zasobniki „zwykłe”, czyli z podłączoną do kotła wężownicą, która znajduje się w ich dolnej części. Przykładem takiego zasobnika, przeznaczonego do kotłów jednofunkcyjnych i będącego nowością w ofercie marki Vaillant, jest uniSTOR VIH Q 75/2B. Ma on pojemność 68 litrów i jest dedykowany do kotła jednofunkcyjnego ecoTEC plus VC. Zasobnik ten przeznaczony jest do powieszenia na ścianie i można go instalować zarówno z lewej, jak i prawej strony kotła (Fot. 6) oraz pod nim (Fot. 7).


Oferowane przez markę Vaillant zasobniki mogą być też warstwowe. Woda w nich podgrzewana jest od góry i dzięki temu mogą mieć mniejszą objętość od tych z wężownicą. Przykładowo zasobnik warstwowy o pojemności 40 litrów ma podobną wydajność ciepłej wody jak 70-litrowy podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą. W zasobniki warstwowe wyposażone są wszystkie kompaktowe kotły jednofunkcyjne marki Vaillant.
Innym rodzajem podgrzewaczy pojemnościowych są zasobniki buforowe allSTOR VPS/3, które składają się z dwóch zbiorników. W jednym z nich gromadzona jest ciepła woda, przeznaczona do użytku mieszkańców, natomiast w drugim –woda grzewcza, która może być zasilana w energię cieplną z różnych źródeł. Nie musi być to więc tylko gazowy kocioł jednofunkcyjny, ale także kolektory słoneczne, pompa ciepła, a nawet kominek z płaszczem wodnym.
Infolinia 0 801 804 444 www.vaillant.pl www.facebook.com/VaillantPL
Materiał promocyjny Vaillant