Fototapeta – kiedy na całą ścianę, a kiedy na fragment?

20 kwietnia 2023

Fototapety na ścianę to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań, gdy chce się szybko i efektownie odmienić wygląd wnętrza. Wzór – geometryczny, kwiatowy bądź z malowniczym pejzażem – umieszcza się na całej ścianie, dzięki czemu pokój zyskuje nową jakość. Trzeba jednak wiedzieć, że fototapetę można wykorzystać na kilka różnych sposobów!

W świecie aranżacji wnętrz warto stawiać na niebanalne rozwiązania, ponieważ właśnie wtedy można stworzyć stylizację, która będzie zachwycać niepowtarzalnym wyglądem. Nie muszą to być ekstrawaganckie pomysły, które wywrócą dotychczasową przestrzeń do góry nogami, lecz sprytne i nowe sposoby wykorzystania dobrze znanych elementów.

Doskonałym przykładem jest fototapeta na zamówienie, dopasowana do wymiarów dekorowanego pokoju tak, by ozdobiła tylko część ściany, a nie całą jej płaszczyznę. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie, kiedy je wybrać i jakie rezultaty to przyniesie? W tym artykule odpowiemy na każde z tych pytań.

Fototapety na ścianę – co wpływa na sposób ich montażu?

Zastanawiając się, jaki wzór fototapety na wymiar można wybrać, odpowiedź brzmi – dosłownie każdy. Asortyment wzorów jest bowiem tak szeroki, że bez trudu uda się znaleźć dokładnie takie przedstawienie, jakie chodzi nam po głowie. W poszukiwaniu najciekawszych propozycji warto zajrzeć na stronę Redro.pl, gdzie obok ponadczasowych motywów znajdują się także najmodniejsze w tym roku wzory.

Rodzaj przedstawienia to właśnie jeden z czynników, który wpływa na to, jak można przykleić fototapetę na ścianę. Inaczej wyeksponuje się rozległy, malowniczy pejzaż, który wymaga odpowiedniej perspektywy do oglądania, a inaczej geometryczny deseń czy kwiatową kompozycję.

Drugim kryterium jest metraż dekorowanego wnętrza. Im jest mniejszy, tym dokładniej należy przemyśleć układ fototapety, by nie przytłoczyła pokoju. Wzór na całą ścianę to najlepsze rozwiązanie do dużego pomieszczenia na planie prostokąta. Krajobraz będzie miał odpowiednio dużo miejsca, by go oglądać, z kolei deseń sprawi, że pokój stanie się bardziej przytulny.

Trzeci aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to układ pomieszczenia i rozkład mebli. Jeśli sprzęty miałyby zasłaniać dużą część fototapety, lepiej umieścić ją tylko na tym fragmencie, który jest odsłonięty.

Na uwadze należy mieć także sposób wykończenia ścian. Jeśli pokryte są lamperią, boazerią czy dekoracyjnymi sztukateriami, wówczas wykorzystanie fototapety nie jest niemożliwe, lecz trzeba znaleźć taki wzór, który będzie się dobrze prezentował wyeksponowany tylko na fragmencie płaszczyzny.

Oto, kiedy fototapeta na wymiar sprawdzi się na fragmencie ściany

Dzięki temu, że fototapeta na wymiar jest dokładnie dopasowana do ściany, którą chce się udekorować (bo podczas składania zamówienia podaje się wymiary: wysokość i szerokość płaszczyzny), wzór będzie się znakomicie prezentował nawet, gdy zdecydujemy się pokryć nim tylko wybrany fragment ściany. Kiedy warto się zdecydować na taki krok? Oto kilka najważniejszych przykładów.

  • Boazeria – boazeria w postaci okładziny poprowadzonej mniej więcej do 1/3 wysokości ściany lub jej imitacja w formie dekoracyjnej listwy oddzielającej dolną część ściany od pozostałej to przykład sytuacji, gdy fototapetę należy umieścić tylko na fragmencie ściany. Nad boazerią doskonale będzie się prezentować zarówno malowniczy pejzaż, jak i floralny bądź geometryczny deseń – w zależności, w jakim stylu urządzony jest pokój. W nowoczesnej stylizacji świetnie sprawdzi się fototapeta imitująca lastriko, z kolei w aranżacji vintage wzór w róże lub polne kwiaty.
  • Skosy – mieszkanie na poddaszu, w którym znajduje się dużo skosów, także można udekorować fototapetą i to na dwa sposoby. Wzór może się pojawić albo pod skosem, czyli na tzw. ścianie kolankowej, albo na samym skosie. Każdy z tych wariantów przyniesie zupełnie inny efekt. Na skosie świetnie będą wyglądać roślinne desenie lub geometryczne kompozycje w 3d, które optycznie powiększą pomieszczenie.
  • Sztukaterie – modnym rozwiązaniem, zwłaszcza w eleganckich wnętrzach, są sztukaterie na ścianach, czyli ozdobne listwy tworzące prostokątne okna. Chcąc stworzyć naprawdę efektowną aranżację, każdą z takich płaszczyzn można udekorować. W stylu glamour doskonale będzie się prezentować fototapeta imitująca drogocenny marmur, w kolorze pasującym do tonacji pokoju, albo kwiatowy wzór na przykład z bujnymi piwoniami.
  • Mały metraż – fototapetę na fragmencie ściany warto przykleić także wtedy, gdy dekoruje się mały pokój. Dotyczy to zarówno deseni, jak i pejzaży czy miejskich widoków. W przypadku niewielkiego pokoju należy uważać, by nie przytłoczyć wnętrza, a wyrazisty wzór na całej ścianie może do tego doprowadzić. Fototapetę można przykleić na środku ściany, by po bokach zostały marginesy, lub przysunąć ją do jednego z boków pokoju.

Fototapeta na zamówienie to wachlarz aranżacyjnych możliwości!

Fototapeta to jedna z najpopularniejszych dekoracji wnętrz, a gdy wykorzysta się ją w niebanalny sposób – zdobiąc tylko fragment ściany – wówczas uda się stworzyć naprawdę efektowną i niepowtarzalną aranżację. Kwiatowy deseń nad boazerią, imitacja marmuru w sztukaterii lub trójwymiarowy wzór na skosach to tylko kilka propozycji z szerokiego wachlarza możliwości.

Materiał promocyjny Redro.pl

Zobacz także
Nowoczesne bryły domów odzwierciedlają charakter i upodobania ich właścicieli. Pomimo tego, że wyróżniają się...
Zarówno drewno, jak i beton to materiały, które są stosowane w budownictwie od dawna. Oczywiście, z...
Marzy Ci się własne M w Gliwicach, z urokliwym zielonym ogródkiem albo pięknym balkonem? Możesz stać się...
Zima w ogrodzie często kojarzy się z okresem spoczynku i zastoju. Jednak dla miłośników ogrodnictwa to...