Domowe wnętrza wymagają odpowiedniego oświetlenia, by zagwarantować pełen komfort i swobodę działania. Dotyczy to wszystkich przestrzeni, zwłaszcza tych o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym, w tym między innymi jadalni.
Jakie lampy powinny trafić do jadalni? Na co się zdecydować i jak rozmieścić punkty świetlne we wnętrzu? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Lampy w jadalni – różne funkcje oświetlenia
Jadalnia lub część pokoju dziennego czy kuchni przeznaczone do rodzinnego spożywania posiłków i przyjmowania gości odgrywa ważną rolę w każdym domu. To właśnie w tym miejscu koncentruje się życie domowników, którzy mogą spotkać się na wspólnym śniadaniu, obiedzie lub kolacji. To tam trwają ożywione rozmowy, zabawa lub praca. Trudno się zatem dziwić, że przestrzeń ta wymaga odpowiedniego oświetlenia.
Jakich rodzajów światła potrzeba w jadalni? Przydają się wszystkie trzy typy, w tym:
- oświetlenie ogólne,
- oświetlenie zadaniowe,
- oświetlenie dekoracyjne.
Główna lampa (lub lampy) rozjaśniają całe wnętrze, zapewniając równomierne, rozproszone światło, potrzebne do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności. Mocniejsze światło zadaniowe pomaga zająć się bardziej precyzyjnymi zadaniami. Z kolei lampy dekoracyjne może nie stanowią podstawy całego systemu, ale to od nich zależy klimat oraz całościowe dopełnienie oświetlenia we wnętrzu.
Jakie lampy wykorzystać w jadalni?
W jadalniach stawia się na modne oprawy, wpisujące się w estetykę pomieszczenia. Na szczęście bez większego trudu da się znaleźć spójne wizualnie produkty, utrzymane w duchu skandynawskim, nowoczesnym, klasycznym lub vintage. Spory ich wybór oferuje na przykład sklep z oświetleniem: https://lightplus.pl.
Do modnej i wygodnej jadalni wprowadza się zróżnicowane punkty świetlne. Do najchętniej wybieranych zaliczają się:
- lampy sufitowe lub wiszące (oświetlenie ogólne lub strefowe),
- reflektory,
- lampy stojące,
- kinkiety.
Oprócz nich dla uzyskania szczególnie dekoracyjnego efektu warto wykorzystać praktyczne produkty oświetleniowe niewielkich rozmiarów, o naprawdę dyskretnych oprawkach. Mowa oczywiście o oczkach wpustowych (światło punktowe) lub taśmy LED (oświetlenie liniowe), montowanych na powierzchni ścian, sufitów (również podwieszanych), a nawet mebli.
Idealne oświetlenie stołu – lampa wisząca czy sufitowa?
Jednym z najważniejszych elementów systemu oświetleniowego w jadalni są oczywiście dekoracyjne i praktyczne zarazem lampy sufitowe i wiszące, które trafiają nad stół do rodzinnych posiłków.
Na jaki model się zdecydować? W nieco mniejszych wnętrzach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, a stół nie jest nadmiernie duży, lepiej sprawdzają się modele sufitowe – nie zajmują zbyt wiele wolnego miejsca, a także potrafią być piękną dekoracją. W okazałych jadalniach, nad sporym blatem można zamontować stylowy żyrandol. Jak go zawiesić? Podstawowa zasada głosi, że jego dolna krawędź powinna się znaleźć ok. 70-80 cm nad blatem, by nie utrudniać korzystania ze stołu. Większe oprawy montuje się nieco wyżej, mniejsze mogą znaleźć się na mniejszej wysokości. Najczęściej umieszcza się go centralnie, by równomiernie doświetlił całą powierzchnię.
Jaki rodzaj światła wybrać do jadalni?
Dobór oświetlenia do jadalni to również kwestia źródeł światła. Warto stawiać na produkty energooszczędne i trwałe, które posłużą przez dłuższy czas. Świetnie sprawdzają się choćby rozwiązania LED. Niektóre z nich pozwalają na precyzyjny dobór parametrów oświetleniowych, a nawet na zdalną regulację natężenia czy temperatury barwowej.
Jakie opcje wybrać? Jeśli zależy nam na stworzeniu wygodnego, wielofunkcyjnego wnętrza, najlepiej zdecydować się na światło neutralne lub nieco chłodniejsze. Jeżeli natomiast chce się zbudować przytulny klimat, lepiej sprawdzają się żarówki emitujące światło ciepłe, które sprzyja rekreacji. Warto zastosować we wnętrzu kilka źródeł światła o różnej barwie i natężeniu – ułatwia to stworzenie idealnych warunków.
Pięknie zaplanowana jadalnia a kwestia oświetlenia
Dobre oświetlenie w jadalni pozwala na wygodne spędzanie czasu we wnętrzu – podczas rodzinnych posiłków, pracy czy rekreacji ze wszystkimi domownikami czy gośćmi. Zapewnia komfort i bezpieczeństwo, a także zdobi – z pomocą modnych opraw i samego światła, dopełniając każdą aranżację i tworząc spersonalizowane miejsce, w którym aż chce się przebywać.
Materiał promocyjny LIGHTPLUS